Dančenko: Zamrznuto priznanje Kosova

18. 02. 2010. 12:24

VAŠINGTON – Ekspert u vašingtonskom Brukings institutu Igor Dančenko ocenjuje da nije preterano veliki broj zemalja koje su priznale Kosovo za protekle dve godine od kada je proglasilo nezavisnost i da Sjedinjene Države nisu postigle značajniji uspeh, posebno ne u nastojanju da Kosovo priznaju Ruska Federacija i Kina.

Ovo su dve ključne zemlje i kada bi one nekim sticajem okolnosti priznale nezavisnost Kosova, Srbija bi mogla da smatra da je tu teritoriju definitivno izgubila, čak i na diplomatskom planu, naglasio je on u intervjuu za Slobodnu Evropu.

Za dve godine od kada je Kosovo proglasilo nezavisnost, 65 od ukupno 192 zemlje-članice Ujedinjenih nacija priznalo je Kosovo

U ovom trenutku, međutim, čini se da je slika prilično „zamrznuta”, ocenio je Dančenko.

Razume se, situacija se može i promeniti ako bi se promenio status Kosova – u slučaju da se, recimo, Kosovo pridruži Albaniji, što nije verovatno da bi se u dogledno vreme moglo desiti, ali što na duži rok ne mora biti nezamislivo.

Stanje stvari moglo bi se promeniti i kad bi Kosovo, odnosno, Srbija, bili primljeni u Evropsku uniju ili NATO, ocenio je on.