Avangardni film protiv tržišta
Мартин Скорсезе на снимању филма „Двострука игра”
Početak 57. beogradskog festivala „kratkog metra” obeležilo je prisustvo animatora, ilustratora, karikaturiste i strip crtača Borislava Šajtinca kojem je uručena nagrada za životno delo. Posle otvaranja festivala, uz premijeru dokumentarca „U redu, pobedio sam” Vladimira Petrovića o beogradskoj legendi Dušanu Preleviću Preletu, prikazana su i dva filma stranih autora o Beogradu – „I ovo je Beograd” Korine Švingruber Ilić iz Švajcarske i „Beograd” Arjana Brentjesa iz Holandije.
Dokumentarac od 11 minuta „I ovo je Beograd” jeste esej o svakodnevnom životu prestonice i njenih stanovnika različitih profila, dok je Brentjesov kratki igrani film posvećen strip umetniku koji je kidnapovan i transportovan u srpsku prestonicu, jer ga smatraju odgovornim za NATO bombardovanje SR Jugoslavije 1999. godine.
Oba autora biće gosti festivala u čijem međunarodnom žiriju će raditi Pip Čodorov, reditelj posvećen očuvanju i promociji avangardnog filma. Njujorčanin Čodorov već duže vreme živi i radi u Parizu gde je osnovao distributersku kuću „Re:Vior” za autorski, eksperimentalni i avangardni film. Zahvaljujući njegovom prijateljstvom sa važnom figurom američkog avangardnog filma Jonasom Mekasom, večeras od 21 sat u Muzeju Jugoslovenske kinoteke biće prikazan dokumentarni film „Beleške o američkom filmskom reditelju na poslu: Martin Skorseze”. Reč je o filmu koji je nastao kada je Mekas, sa sinom Sebastijanom, posetio snimanje Skorsezeove „Dvostruke igre”, koja je kasnije nagrađena Oskarom za najbolji film.
– Mekas je snimio film tako što je otišao na set filma „Dvostruka igra”, i iza scene snimao kako Martin Skorseze režira. Triler „Dvostruka igra” je vlasništvo američkih mejdžor studija i oni nisu dozvolili da se bilo šta što je u vezi sa snimanjem filma emituje, tako da film još uvek nije izdat i još uvek Mekas nije dobio prava da ga prikaže na TV. Uspeo je jedino da ga prikaže u Centru „Pompidu”, i to zahvaljujući Skorsezeu. Iako film nije prikazivan, Jonas je uspeo da snimi dokumentarac o svom prijatelju u kojem se vidi kako Martin radi. Njih dvojica su prijatelji, stalno se međusobno pomažu i podržavaju – objašnjava Čodorov, po čijem izboru će biti prikazani i eksperimentalni filmovi iz Arhiva naše kinoteke, a na programu će biti i Čodorovljeva dela u izboru Dunje Jelenković, predselektorke stranog takmičarskog programa festivala.
– Postoje autori koji još uvek snimaju filmove u avangardnom stilu, kao u šezdesetim godinama prošlog veka, i sebe svrstavam u tu grupu. Većina autora, koji se danas interesuju za avangardni film, radi u galerijama, muzejima, rade video radove, a svega nekoliko nas se stvarno trudi da te filmove prikaže u bioskopima. Avangardni film je uvek bio u duhu pobune protiv bilo kakvog tržišta, i treba ih snimati na ničijoj zemlji, između filmske industrije i umetničkog sveta – smatra Čodorov koji se trenutno bavi istraživanjem uticaja nove filmske tehnologije na percepciju gledalaca.
I. Aranđelović