Skače cena odbornička
Краљево: промена власти значи и промену у јавним предузећима
Kraljevo – Nova koaliciona većina u Gradskoj skupštini Kraljeva obavila je, pre petnaestak dana, polovinu posla. Smenjen je predsednik Skupštine Milomir Šljivić (SPO) i izabran Tomislav Ilić (NS), smenjen je zamenik predsednika Skupštine Sreten Jovanović (SPS) i izabran Milivoje Jakovljević (SRS), razrešen je dužnosti gradonačelnik Kraljeva Ljubiša Simović (DS)… Međutim, da bi nova vladajuća koalicija potpuno preuzela lokalnu vlast, valja izabrati novog gradonačelnika, novi sastav skupštinskih komisija i tela, a slede i imenovanja novih direktora gradskih javnih preduzeća…
Ne predaju se, međutim, tako lako „gubitnici“ i, kako doznajemo, posebno se žilavošću ističu demokrate, pa, poput protekle, tako i nova sednica Gradske skupštine zakazana za 9. april preti određenom neizvesnošću. Naime, „odlazeći“ ne skrivaju nadu da će još dvojica, kao pred proteklu sednicu trojica, odbornika promeniti mišljenje i tabor, a to bi značilo nepostojanje kvoruma i neodržavanje zasedanja dok „curi“ vreme za izbor novog gradonačelnika. Taj rok je važan jer u slučaju da se izbor ne obavi do 23. aprila stekli bi se uslovi za uvođenje prinudne uprave u Kraljevu.
Iz redova demokrata i stranaka oko te partije, koji sasvim razumljivo novoj koaliciji podmeću „klipove u točkove“, doznajemo da se ponajviše „radi“ sa odbornicima Srpske radikalne stranke, valjda zato što su se oni prethodnog puta pokazali za to najpogodnijim i trojica na sednicu nisu došli. Zato je preuzimanje vlasti započeto sa 37 umesto sa 40 odbornika od ukupno 70 u Skupštini.
Nasuprot tome, čelnici nove većinske koalicije od Pokreta za Kraljevo, Nove Srbije, DSS-a i radikala priznaju da ima pritisaka, pretnji i raznih ponuda njihovim odbornicima, ali da „iznenađenja neće biti ne zbog toga što je ponuđena cena mala, nego što su to, ipak, časni ljudi“. Stoga, oni veruju da će 9. aprila, umesto trojice koji su „izdali“, izabrati nove odbornike, da će onda imati većinu od 40 i da će, kako je dnevnim redom već predviđeno, dr Ljubišu Jovaševića, lidera Pokreta za Kraljevo, najpre uvrstiti u odbornički sastav a sedam dana kasnije izabrati za novog gradonačelnika Kraljeva. Naravno, sve to pre krajnjeg roka, odnosno 23. aprila.
Taj plan, kako se nadaju njihovi politički protivnici, može biti delimično poremećen i, navodnim, nezadovoljstvom u novoj koalicionoj većini prilikom „podele“ gradskih javnih preduzeća. Naime, oko toga je, kako doznajemo, održan samo jedan sastanak i predstavnici pregovaračkih timova su se izjasnili koje bi stranke koja preduzeća želele pod svoje okrilje. Tako je Pokret zatražio Direkciju za planiranje i izgradnju i tu je za novog direktora već viđen njihov član Radovan Marković, zatim bi zadržali „kontrolu“ nad „Čistoćom“ i pozorištem. DSS bi hteo „Pijacu“ i „Toplanu“ i u tom slučaju se kao novi direktori pominju – u „Pijaci“ Miloš Rakić ili Milan Novaković, a u „Toplani“ Dragan Balšić ili Zoran Savićević. Nova Srbija je zainteresovana za gradska javna preduzeća „Vodovod“ i „Puteve“ gde bi najviše šansi za „fotelje“ imali Milutin Mandić, odnosno Željko Đekić. Radikalima, dakle, preostaje Stambeno preduzeće i tu je direktorsko mesto „rezervisano“ za Vesnu Nikolić-Vukajlović, radikali će možda imati kontrolu i nad kraljevačkim muzejom gde će se, doznajemo, na direktorsku funkciju vratiti Dimitrije Jovanović Mita…
– Mi nećemo pristati bez kontrole nad bar jednim značajnijim preduzećem poput „Puteva“, „Vodovoda“, „Toplane“… – kaže ukratko za „Politiku“ njihov predstavnik tima za pregovore Srećko Kostić.
Miroljub Dugalić