Previše skupa briga o šumama

17. 04. 2010. 22:00

Realizacija plana za očuvanje šuma, koji su podržale Ujedinjene nacije, mogla bi da postane suviše skupa i složena, što bi moglo da poveća rizik od isključivanja lokalnih zajednica, odnosno ljudi koji imaju ključnu ulogu u tom programu, upozoravaju stručnjaci.

Autori studije koja je objavljena u današnjem broju časopisa „Džornal sajens” skreću pažnju na efekte realizacije Plana za smanjenje emisije ugljen-dioksida usled deforestacije i degradacije zemljišta (REDD) na upravljanje šumama od strane lokalnih zajednica, prenosi agencija Rojters.

Bogate zemlje su već obećale milijarde dolara za realizaciju tog programa u želji da on od 2013. godine postane sastavni deo šireg globalnog klimatskog sporazuma. Zemlje u razvoju bi na osnovu pomenutog plana mogle da dobiju kompenzaciju za projekte usmerene na očuvanje i rehabilitaciju šuma u vidu kvota za emisiju ugljen-dioksida, koje bi onda od njih kupovale bogate zemlje kako bi im pomogle da ostvare postavljene ciljeve u vezi sa smanjenjem emisije ugljen-dioksida, prenosi Tanjug.

To bi podstaklo strane investicije, koje bi, prema procenama UN, mogle da dostignu nivo od 30 milijardi dolara godišnje do 2020, što bi moglo da promeni sadašnji decentralizovani način upravljanja šumama u siromašnim zemljama, čije su vlade zbog pomanjkanja finansijskih sredstava dale lokalnim zajednicama veća prava u vezi sa upravljanjem šumama. Autori pomenute studije upozoravaju da bi program REDD u znatnoj meri povećao tržišnu vrednost šuma, uključujući tu i one koje su prethodno smatrane beznačajnim, što bi moglo da podstakne centralne vlasti da povećaju kontrolu nad njima kako bi otklonile mogućnost neuspeha lokalnih vlasti zbog kojeg bi ostale bez novca. „S obzirom na to da su u igri milijarde dolara, centralne vlasti bi mogle da opravdaju ponovno uvođenje centralizovanog upravljanja šumama uz argument da su sposobnije od lokalnih vlasti da zaštite nacionalne interese”, zaključuje se u studiji.

Deforestacija je odgovorna za bezmalo petinu emisije gasova sa efektom staklene bašte, zbog čega je od ključnog značaja da države sa velikim delom teritorije pod šumama, kao što su Indonezija i Brazil, budu podstaknute da pokrenu projekte u okviru programa REDD kako bi se usporilo globalno zagrevanje.