Niko nije rekao cenzura
Из репортаже "Рафаеле Мастројани, професија: лопов"
Od našeg specijalnog izveštača
Bijaric, februara – Sve je teklo po protokolu, skoro do samog kraja, a onda je Pjer-Anri Delo, glavni selektor, ipak, progutao gorku pilulu na 20. međunarodnom TV festivalu u Bijaricu (FIPA).
Naime, bilo je previđeno da se na zatvaranju ove ugledne TV manifestacije prikaže belgijska emisija "Baj, baj, Belgija". Međutim, iz RTBF, belgijske televizije, stiglo je pismo u kojem se to ne preporučuje. Gospodin Delo se malo zamislio, kratko oklevao i – najavljenu emisiju zamenio drugom, manje problematičnom reportažom "Rafaele Mastrojani, profesija: lopov".
Prema onome što se moglo saznati, kad je sve već bilo gotovo, sporna emisija "Baj, baj, Belgija" autora Filipa Dutila, realizovana u formi izmišljenog TV dnevnika (neka vrsta top-liste nadrealista), insinuira odvajanje Flandrije od Belgije. Emisija je na jednom od kanala RTBF prikazana u decembru prošle godine, a uprava ove TV stanice, kako se navodi u saopštenju, nije dala autorizaciju za dalje prikazivanje ovog programa, pogotovo ne na festivalu pred međunarodnom publikom, iz viših državnih i političkih interesa. I da je ta emisija u procesu verifikacije u nadležnim belgijskim komisijama za medije.
Prikriveno neprijatan, ovaj slučaj je istovremeno višestruko poučan, najpre u političkom kontekstu. Belgijanci ne daju čak ni da se prave šale o odvajanju Flandrije. Svaka takva ideja seče se u korenu. A kako se mi odnosimo prema našoj bolnoj tački...
Sprečili su prikazivanje, a da pri tom niko nije rekao cenzura ni pomenuo mešanje u tuđe poslove, u organizaciju festivala. Direkcija FIPA procenila je da će, dugoročno, imati više štete nego trenutne koristi od predstavljanja problematične emisije. I odrekla se prvobitne namere. Sve je prošlo kao zataškani skandal koji nikome ne bi odgovarao. Možda je glavnom selektoru bila povređena sujeta, ali to nije pokazao. Dostojanstveno je izašao pred publiku i, lično on, saopštio odluku o zameni programa.
Sve to podsetilo nas je na naše političke i festivalske nevolje, između ostalog, na nedavni incident sa "Letnjom palatom" na Festivalu autorskog filma u Beogradu, kada je kineska strana preporučila da se ovaj film ne prikaže zbog načina na koji su osvetljeni neki politički događaji u Pekingu. I sećate se šta je bilo. Film je otkazan, pa se digla buka oko odbrane umetničkih sloboda, pominjana je nedopuštena cenzura. Posle velike medijske prašine (u čijem su dizanju učestvovali i političari, pa su pale i neke ostavke u direkciji za kulturu službe inostranih poslova), film je, ipak, bio trijumfalno prikazan i – zaboravljen.
Ostala je samo senka o nizu netaktičnih i nepromišljenih poteza. A šteta? Kakve su posledice ne zna se, verovatno će jednom isplivati, jer Kinezi (kao i Belgijanci) vode računa šta se o njima piše i priča po svetu.
I ostaje pitanje na koje morate sami da odgovorite: ko je pametnije ili najpametnije postupio?