Grom zapalio „Radovanje"

19. 07. 2010. 22:00

Кров „Радовања” претворио се у буктињу Фото Г. Оташевић

Preljina – Varnica od udara groma zapalila je krov restorana „Radovanje” u Preljini u času kad je 350 gostiju bilo u svadbenom veselju a 30 radnika u posluzi. Na vest da se u zgradi pojavila vatra svi su najbrže što se može napustili ovaj restoran za porodična slavlja i srećom niko nije povređen, ni u požaru ni u metežu. Oganj su ugasile vatrogasno-spasilačke jedinice iz Čačka i Gornjeg Milanovca, pri čemu je jedan vatrogasac lakše povređen ali je do kraja ostao na dužnosti.

– Grom je udario preksinoć u 23.15 sati u kancelariju na spratu, pet metara od tačke na kojoj je, pre samo 90 dana, instaliran novi gromobran. Iskra je brzo zahvatila papir i stiropor pa se vatra proširila na veći deo krova – kaže za „Politiku” Miloš Irižanin, suvlasnik restorana.

Posle udara groma, u zgradi je nestalo struje, ali se odmah aktivirao agregat i veselje je nastavljeno. Međutim, konobari su uskoro osetili miris paljevine, popeli se na sprat i videli dim, pa obavestili sve goste da izađu iz sale u prizemlju. Sreća je i što je vlasnik nedavno, pribavljajući dokumenta za upotrebnu dozvolu, uložio 400 evra u prepravku ulaznih vrata čija su se krila otvarala ka unutrašnjosti, a sada prema spolja.

Svoje venčanje ovde su prekjuče sa gostima proslavljali Ivan Marković iz čačanskog naselja Atenica i njegova nevesta Danijela iz Ribnice kod Kraljeva. Od 530 gostiju koliko je bilo na početku, pred ponoć je ostalo 350.

– Veselje je bilo baš na vrhuncu i nismo primetili vatru. Onda je počela panika i ljudi su poleteli napolje. Niko, srećom, nije povređen, samo su se u žurbi neki od svatova očešali kolima u mraku – priča mladoženjin otac Milan Marković.

Irižanin je oduševljen ponašanjem gostiju:

– Čak 50 svatova počelo je da gasi požar. To su divni ljudi, hvala im do neba.

Suvlasnik je juče, odgovarajući ne telefonske pozive ljudi koji su već zakazali slavlja u ovom restoranu sedam kilometara od Čačka, obećao da će „Radovanje” biti potpuno renovirano već do polovine avgusta, pošto je kuhinjski deo ostao vatrom netaknut. U gradnju restorana uloženo je oko pola miliona maraka i otvoren je 2. februara 2001. godine svadbom Miloša Topalovića iz ovog sela.

– On i supruga nedavno su dobili i četvrto dete i mi smo im, znači, bili srećni – veli Irižanin.

Suvlasnik je pre 15 dana pribavio sva potrebna dokumenta za upotrebnu dozvolu, ali nije stigao da osigura restoran.

G. Otašević