Srbija zaslužuje kvalitet
Sutra zvanično počinje da radi Prva srpska televizija, koja je reklamama, oglasima i bilbordima poslednjih mesec dana skrenula pažnju na sebe. O njenom konceptu i ciljevima ekskluzivno za „Politiku“ govori generalni direktor televizije Dragan Jocić (37), čovek srpskog porekla koji je rođen u Nemačkoj i tamo stekao veliko iskustvo u TV industriji. Karijeru je počeo sa svega dvadesetak godina, kao producent na sportskom kanalu De-Es-Ef, gde je kasnije postao generalni direktor za programe a bio je i direktor produkcije televizije Pro ziben. Ovaj zaljubljenik u televiziju,čiji radni dan traje petnaestak sati,porodičan je čovek, otac troje dece,i sa osmehom kaže da je posao u Srbiji prihvatio na nagovor supruge Nemice, koja je smatrala da je ovo radno mesto veliki izazov ali i prilika da upozna zemlju iz koje potiče.
Da čujemo i zvanično, od čelnog čoveka televizije: zašto naziv Prva srpska televizija?
Naglasak je manje na „Prva“ a više na srpska televizija. Ovdašnje televizije se razlikuju od svojih gledalaca –one nisu ogledalo naroda, a upravo to mi želimo da postanemo. U Srbiji postoje emisije sa ogromnom gledanošću a ljudi se stide da priznaju da ih gledaju. Televizijski stručnjaci kažu da svako ima televiziju kakvu zaslužuje a ja mislim da to nije tako. Ljudi nemaju mnogo izbora, gledaju ono što im je ponuđeno i tako stvaraju svoje TV navike. Naš najteži zadatak će biti da te navike promenimo i da im damo mogućnost da sami odluče šta će gledati. Srbija zaslužuju kvalitetnu televiziju i mi želimo da budemo prvi u srcima i mislima naših gledalaca.
Sutra počinje program Prve srpske televizije i očigledno je da će vam na prvom mestu biti zabavni program. Znači li to da ste odustali od informativne (izuzimajući jednu emisiju vesti u 18 časova)?
Zapravo, informativni program će biti još zastupljeniji nego do sada –pored vesti, imaćemo i još dve-tri emisije tog tipa, koje će krenuti od novembra i biti nešto što do sada nije rađeno na ovim prostorima i stavićemo akcenat na istraživačko novinarstvo. Vesti iz političkog života će sigurno biti manje nego na drugim televizijama ali to se neće odraziti na njihov sadržaj, naprotiv, on će biti kvalitetniji i „obrađen“ iz više uglova. Želimo da gledaocima pružimo ono što ih zaista zanima, dakle socijalno-političke teme i planiramo da zauzmemo drugačiji kurs u pravljenju informativnihprograma.
Da li ćete ići težim putem i stvarati svoje TV zvezde ili odabrati onaj lakši i sigurniji, i preuzimati lica sa drugih televizija?
Dobro je imati „zdravi“ miks novih i poznatih novinara i voditelja; televiziju ne možete praviti sa početnicima jer onda nećete imati dovoljno snage za razvoj.
Početkom avgusta, na vaša vrata pokucala je i „Grand produkcija“...
Iako je „Grand“ najuspešnija produkcija i najgledanija emisija kod nas, nisam siguran da oni imaju tu moć da „prenesu“ celu emisiju sa jedne televizije na drugu. „Pink“ je apsolutno srećan sa „Grandom“, „Grand“ je pretpostavljam apsolutno zadovoljan novim ugovorom sa „Pinkom“ a mi smo srećni što imamo kapacitete koje možemo da usmerimo na sopstvenu produkciju.
Zbog čega bi konkurencija trebalo da „strepi“ od vas?
Prvo, trebalo bi da nas shvate ozbiljno, zato što mi uvek konkurenciju shvatamo ozbiljno. Ukoliko pojavljivanje Prve srpske televizije druge stanice shvate kao motivaciju da napreduju i unapređuju svoj program, onda smo svi na dobitku –i televizije i gledaoci.
Krenuli ste sa jakom marketinškom kampanjom i gledaoci će imati velika očekivanja od vas...
Promena imena televizije je bitna stvar i morali smo da učinimo sve što je u našoj moći da nas ljudi primete i shvate da nekadašnji Foksod sutra postaje Prva srpska televizija. Očekivanja gledalaca su uvek velika a naša očekivanja su, verovatno, još veća. Ne želimo da napravimo „bum“ odjednom, već da postepeno, iz nedelje u nedelju unapređujemo kvalitet. Sa novom programskom šemom i promocijom smo napravili okvir u kom je to moguće. Neke stvari ćemo menjati „u hodu“, jer je za televiziju najbitnije da bude fleksibilna.
Veliko medijsko iskustvo stekli ste u Nemačkoj. Koliko je toga primenjivo na srpskoj televiziji, uzimajući u obzir da smo mi ipak specifični po mentalitetu?
Tamo sam video šta znači kada stranac dođe na neku televiziju i misli da sve može da promeni i prilagodi „stranim“ modelima. Amerikanci su, recimo, u Nemačkoj pokušali da naprave pravu američku televiziju i to im naravno nije uspelo. Svaki narod je specifičan i ima svoj mentalitet ali i svoja očekivanja. Ja ću pažljivo odabrati one stvari koje se mogu uzeti sa drugog tržišta i „prevesti“ i primeniti ovde. Umetnost je upravo u tom „prevodu“ i kombinovanju sa navikama ovog tržišta. Na zapadu se primenjuje takozvana vertikalna programska šema, pa je jedan dan posvećen sportu, drugi serijama, treći filmovima... Ja lično verujem u vertikalnu šemu ali da mi „Hiljadu i jednu noć“ puštamo jednom nedeljno, gledaoci bi sigurno bili veoma nestrpljivi.
Meri Bilić