Pozorišna avantura

15. 09. 2006. 18:40

Са јучерашње конференције за новинаре Фото Ј. Миловановић

Juče je u Bitef teatru održan susret sa novinarima pred večerašnje, svečano otvaranje 40. Bitefa. Došli su i brojni predstavnici sponzora i pokrovitelja, učesnika i, naravno, prvi čovek festivala, koji je od njegovog osnivanja, Jovan Ćirilov, umetnički direktor i selektor.

Posle Avinjonskog, najstariji pozorišni festival u Evropi počinje predstavom iz Kanade u "Sava centru", pod nazivom "bODY rEMIX/ gOLDBERG vARIATIONS". Pre toga publici će se obratiti Vida Ognjenović, član Saveta Bitefa. Ukoliko do početka stigne i Fernando Arabal i on će, naravno, imati svoju reč.

Sve do kraja meseca prikazaće se 17 predstava iz zemalja sa nekoliko kontinenata. Očekuje se oko 500 gostiju – pozorišnih ljudi , teatrologa i kritičara, direktora festivala. Ono što karakteriše ovogodišnji festival jeste, kako je to primetio Ćirilov, da je prvi put teško utvrditi čija je koja predstava, kojoj zemlji pripada, pošto se događa pravi trenutak zaista impresivne multikulture na planu teatra. Mešaju se umetnici iz Sibira, Afrike i Francuske, Švajcarske i Francuske...

Pre svečanog otvaranja u "Sava centru", u 18 časova, krenuće procesija, šarena i vesela, koju je režirala Jelena Bogavac, sa Trga slobode, preko Knez-Mihailove ulice i Brankovog mosta ka središtu svečanog otvaranja.

Kad je reč o odzivu publike, rečeno je da karata za neke predstave još ima. Bežar je rasprodat za 30. septembar, kraj Bitefa, ali za početak Bemusa, za 1. oktobar, za istu predstavu još mogu da se kupe ulaznice. Međutim, sam Bežar neće doći. Prvo su planule karte za predstavu "Galeb" Arpada Šilinga, pa za "Jezik zidova" i predstavu Pitera Bruka. Zbog očekivanih gužvi, navale pre svega studenata umetničkih akademija koji nemaju karte, biće pred ulazak na predstave formirana dva ograđena reda: jedan za one s ulaznicama, drugi za one bez njih.

Optimizam o uspehu ovogodišnjeg festivala iskazali su gotovo svi govornici. Vida Ognjenović je najavila da je Bitef već počeo da korača velikim koracima, Darijan Mihajlović, sekretar Sekretarijata za kulturu Grada, podržao je dobru atmosferu na početku.

Tokom festivala će se uz glavni program održati i brojne manifestacije – simpozijumi, radionice, promocija knjige o Miri Trailović autora Feliksa Pašića, Bitef na filmu, "šou kejs", predstavljanje domaćih predstava.

U Beogradu se za vreme Bitefa očekuje oko 500 stranih gostiju, među kojima će prvi put doći i jedna grupa od 60 mladih menadžera kulture, članovi New Art Net. Prvi put vlada veliko interesovanje za povezivanje ekonomije i umetnosti, rečeno je. Tako se i HVB banka uključila, pa će nagrada publike nositi njeno ime. Glavni medijski sponzori su RTS i "Politika".

Na jučerašnjoj konferenciji za novinare "kapislu" sumnje o dolasku predsednika žirija Fernanda Arabala, izrekao je direktor Instituta Servantes, Huan Fernandes Elorijaga, kada je rekao da će "izgleda doći Arabal". Na ogromno iznenađenje, usledilo je i pitanje novinara da li to znači da poznati umetnik neće doći, ko dolazi a ko ne i koje su predstave izostale. Odgovor Jovana Ćirilova je da se Piter Bruk "kolebao" ali je ipak odlučio da ne dođe, jer nije otišao ni na svoju premijeru, da Bežar nije ni najavljen da će doći, dok se ne zna da li će doći Arabal. Ukoliko se ne pojavi do početka večerašnje predstave, prema propozicijama da svi članovi žirija moraju da gledaju sve predstave, doći će do preimenovanja. Inače, za sada žiri Bitefa radiće u sastavu: Miloš Sofrenović, plesač, Daša Kovačević, dramaturg, Dino Mustafić, reditelj iz Bosne i Hercegovine, i Igor Đorđević, glumac. Publika neće videti ni predstavu "Čalonarang" sa Balija zbog izuzetno visokih troškova prevoza, ali će sigurno doći iduće godine.

--------------------------------------------------------------------------

Žiri "Politike"

Naš list i ove godine dodeljuje Nagradu "Politike" za najbolju režiju. Odlučivaće žiri u sastavu: Muharem Pervić, književnik , pozorišni kritičar "Politike", predsednik žirija, Anđelka Cvijić, urednik Kulturne rubrike "Politike", Mirjana Radošević, novinar Kulturne rubrike "Politike", i Ana Tasić, pozorišni kritičar. Ovo je 29. godina kako se dodeljuje "Politikina" nagrada, ustanovljena na Desetom Bitefu – Teatru nacija. Dobitnici su najveća imena teatra – Pina Bauš, Bergman, Efros i Bob Vilson, Jozef Nađ, dva puta Roberto Ćuli, Euđenio Barba, Tomas Ostermajer, domaći reditelji Ljubiša Ristić, Haris Pašović, Slobodan Unkovski, Nikita Milivojević... Prošle godine je to bio Hajner Gebels.

Nagrada je vredno umetničko delo nekog od naših poznatih likovnih umetnika, koja će biti uručena na svečanosti u zgradi "Politike".