Poduhvat vredan 100 miliona evra
Српски градитељи на добром путу
UŽICE – Veoma značajan posao u Rusiji, vredan oko 100 miliona evra, upravo je dobila na međunarodnom tenderu, u ozbiljnoj konkurenciji, renomirana užička građevinska firma "Putevi". Reč je o rekonstrukciji i dogradnji piste aerodroma u Sočiju, prvom u mnoštvu infrastrukturnih poduhvata u okviru 11 milijardi dolara vrednog investicionog plana predsednika Putina, namenjenog, uz ostalo, i za buduću zimsku Olimpijadu u ovom ruskom gradu.
Tu informaciju, tek što se juče saznalo o rezultatima tendera, "Politici" je saopštio Dragan Jaraković, direktor užičkih "Puteva", rekavši da se radi o velikom poslu, najvećem u istoriji ove firme i jednom od najvećih poduhvata srpskog građevinarstva u poslednjoj deceniji.
– Radićemo u narednih godinu i po dana rekonstrukciju i dogradnju piste na velikom aerodromu u Sočiju. Na tenderu je bila ozbiljna konkurencija, učestvovao je tu i austrijski "Štrabag" kao i druge firme, pretežno ruske, da bi na kraju naša ponuda bila ocenjena kao najpovoljnija, sa stanovišta cene i naših referenci. Naravno, odradićemo sve u predviđenom roku, kao i uvek. Dobiti ovakav posao je čast za našu firmu i srpsko građevinarstvo – kaže direktor Jaraković.
Užički "Putevi", trenutno jedna od najzaposlenijih naših građevinskih firmi, već duži niz godina imaju značajne poslove u Rusiji. Koliko do tog ogromnog tržišta drže, najbolje govori to što je vlasnik i predsednik ove kompanije, Užičanin Vasilije Mićić, već godinama stalno u Moskvi, odakle rukovodi poslovima "Puteva". Učešće na ovom tenderu je ozbiljno pripremano i željeni rezultat je, eto, ostvaren.
Još 1992. godine, kad su počeli sa poduhvatima u Rusiji, "Putevi" su najpre krenuli u izgradnje i rekonstrukcije aerodroma, u poslove niskogradnje. Ali, takvih investicija tada nije bilo dovoljno, pa se firma preorijentisala na visokogradnju, godinama potom gradeći hotele, banke i sanatorijume u toj državi. Sada se, evo, velikim poslom u Sočiju vraća niskogradnji.
I na domaćem graditeljskom tržištu, posebno na poslovima gradnje puteva u Srbiji, užičko preduzeće je veoma prisutno. Trenutno, rekonstruiše vrlo zahtevnu trasu magistrale preko Zlatibora, od Borove Glave do Kokinog Broda, gde podiže čak sedam mostova. Zatim, pravi tunel i most na magistrali kroz Ovčar Banju, a sa austrijskom firmom "Alpina" gradi sedam petlji na novosadskom autoputu. Uporedo, završava značajne poslove na gradnji nove velike zgrade Medicinske škole u Užicu, a tu su i drugi manji poduhvati.