Nova isporuka u oktobru
Више вакцина него прошле године (Фотодокументација "Политике")
Prva količina od 8.000 vakcina protiv sezonskog gripa čiji je proizvođač "Sanofi paster" od pre nekoliko dana se nalazi na testiranjima u Agenciji za lekove i nemedicinska sredstva, a ukoliko dobije zeleno svetlo, mališani će moći da je primaju.
Isporuka ostataka doza od ukupno 370.000 biće dopremljena u Srbiju sredinom sledećeg meseca.
– Za razliku od prošle godine, sada je naručeno 10 odsto više vakcina. Uvoznik doza za decu je firma "Farma nova". Ove sezone je mnogo veća potražnja za vakcinama zbog toga što se svest ljudi promenila i što su mnogi shvatili da je to najbolja prevencija od ptičijeg i odlična zaštita od sezonskog gripa. Država Srbija je potraživala vakcine da bi ih najpre primile rizične kategorije, poput penzionera, zdravstvenih radnika i drugih ljudi koji su izloženi riziku. U slobodnoj prodaji naći će se 70.000 doza – objasnio je Darko Pantelić, iz kompanije "Sanofi paster".
Još nije poznat tačan datum izdavanja atesta, a dr Rajko Čebetić, iz agencije, kaže da to zavisi od procedure.
– Testiranje seruma traje najmanje 14 dana, dok za neke biološke proizvode može da se čeka i duže – naglasio je Čebetić.
Čitava količina vakcina protiv gripa biće uvezena, jer je u Institutu za virusologiju i imunologiju "Torlak" u toku modernizacija pogona za proizvodnju vakcina. U protekle dve godine naša zemlja nije imala vakcine protiv gripa domaćeg proizvođača zbog zastarele opreme kojom "Torlak" raspolaže. Naime, od 100.000 prošlogodišnjih doza, zbog centrifuge koja je radila malim brojem obrtaja i njene loše povezanosti sa instalacijama postavljenim šezdesetih godina, ostalo je samo 20.000 doza koje nisu dobile potreban atest.
– U modernizaciju pogona za proizvodnju vakcina biće uloženo oko 1.400.000 miliona evra iz kredita Svetske banke. Nova centrifuga već je naručena i krajem novembra će biti završena. Nadam se da će sledeće godine "Torlak" biti u mogućnosti da proizvede oko 500.000 doza vakcina protiv gripa, a svake naredne godine kapaciteti će se povećavati – objasnio je Ranko Dakić, direktor Instituta "Torlak".
Lepa vest je da je ova ustanova sklopila važan dogovor sa zvaničnicima iz Indije, pa će onog momenta kada bude završeno preuređenje pogona za vakcinu "polio", sve proizvedene količine u narednih pet godina dobijati upravo oni. Međutim, loša vest je da se ova referentna državna ustanova ovih dana susreće i sa problemom dobijanja urbanističke dozvole kako bi mogli da započnu građevinske radove u kući, iako je novac za to nabavljen. Čelnici "Torlaka" već šest meseci muku muče očekujući dozvolu, dok privatnici to dobijaju za dve do tri nedelje.
Iz nezvaničnih izvora saznajemo da je "Torlak" dobio sertifikat ISO 9001-2000 za medicinska, dijagnostička i dijetetska sredstva koji izdaje prestižna ustanova SGS iz Švajcarske.