Karanović: Biće dovoljno lekova

14. 12. 2010. 13:19

NIŠ – Državni sekretar Ministarstva zdravlja Nevena Karanović rekla je u Nišu da građani Srbije neće ostati bez potrebnih lekova.

„Došlo je do neredovnog plaćanja između pojedinih zdravstvenih ustanova, veledrogerija i proizvođača zbog toga što su neke ustanove sredstva trošile verovatno nenamenski”, rekla je Karanovićeva novinarima.

Ona je napomenula da svako odgovara za svoje poslovanje i da najveći broj ustanova izmiruje svoje obaveze za lekove i medicinski materijal.

Karanovićeva je rekla, komentarišući nestašicu gaze u pojedinim zdravstvenim centrima, da će je biti dovoljno i da je taj problem nastao zbog poskupljenja pamuka.

„Onaj ko je potpisao ugovor po određenoj ceni i za određene količine treba da poštuje dogovoreno”, kazala je ona. Niški Klinički centar raspolaže dovoljnim količinama gaze, dodala je Karanovićeva.

Ona je u Nišu učestvovala u radu stručne konferencije o unapređenju kvaliteta primarne zdravstvene zaštite.

----------------------------------------------

Milosavljević: Bez licence oni koji ne poštuju obaveze na tržištu lekova

BEOGRAD – Ministar zdravlja Tomica Milosavljević izjavio je da će to ministarstvo raditi sve ono što po Zakonu o lekovima mora da radi i upozorio da će izgubiti licencu za rad svi koji ne budu poštovali obaveze na tržištu snabdevanja lekova u Srbiji.

„Tržište lekova nije malo, već je šest do sedam puta veće nego pre osam godina i na njemu vladaju zakoni koji su tako doneti da bi Srbija sutra mogla da uđe u EU”, rekao je Milosavljević nakon obilaska Specijalne bolnice „Sveti Sava” odgovarajući na pitanje o nestašici lekova.

On je ponovio da su januara 2007. godine rešeni svi problemi unutrašnjih dugova u Zdravstvenom sistemu Srbije i da je od tada Fond zdravstvenog osiguranja bio u situaciji da plaća mesečno ono što kupi.

„Zbog ekonomske krize, u 2009. godini rebalansom budžeta smanjena su sredstva za uplatu Fondu zdravstvenog osiguranja na ime pokrića troškova zdravstvenog osiguranja ljudi koji nemaju sopstveno prihode i od tada jedan od dva načina plaćanja lekova počeo da bude drugačiji”, rekao je Milosavljević.

On je ukazao da je prošle godine plaćanje faktura državnih apoteka prolongirano na 90 dana i dodao da se situacija sa budžetom ponovila ove godine i da nije bilo dovoljno novca za uplatu zdravstvenog osiguranja ljudi bez sopstvenog prihoda.

Ministar je ukazao da to ipak nije obrazloženje za kašnjenje plaćanja veletrgovaca proizvođačima lekova.

Milosavljević je najavio i da će ponovo insistirati da budžet Srbije prepozna plaćanje zdravstvenog osiguranja za 1.200.000 građana Srbije koji nemaju sopstveni prihod.