„Sloboda" nastavila rad

29. 12. 2010. 22:00

У радионицу за комплетирање муниције јуче су ушли деминери Фото Г. Оташевић

Čačak – U svim proizvodnim pogonima kompanije „Sloboda”, osim pirotehničkog u kojem je 27. decembra došlo do nesreće izazvane požarom, juče je nastavljen rad. U havarisanoj hali specijalizovane ekipe deminera iz Tehničkoremontnog zavoda u Kragujevcu juče su od jutra radile na raščišćavanju i uklanjanju zaostalih eksplozivnih sredstava.

– U „Slobodu” je u prvu smenu došlo oko hiljadu ljudi i svi su se vratili svakodnevnim obavezama. U ovom trenutku ne znamo šta će biti dalje sa objektom gde se dogodila eksplozija, ali očekujemo da ta grupa radnika nastavi posao već sutra ili odmah posle Nove godine – rekao je juče za „Politiku” Zoran Stefanović (46), generalni direktor kompanije „Sloboda”.

Pored dve ekipe za dekontaminaciju pogona, na zgarištu i oko njega ima posla za brojne druge službe. Biće neophodno i da se utvrdi koliko je projektila eksplodiralo u detonacijama koje su trajale dva sata intenzivno, a između prve i poslednje proteklo je skoro 20 sati.

– Jedna smena u tom pogonu proizvede oko 5.000 metaka od 30 milimetara – veli Stefanović.

Taj podatak objašnjava otkuda onolike eksplozije i detonacije, ali u ovom trenutku nije poznato koja se količina tačno zadesila u objektu.

Deo gotove robe, zapakovan u sanduke i paletiran, optremljen je, srećom, jutro pre nesreće.

Poznato je, međutim, da je u pogonu koji je buknuo u ponedeljak u 16.25 časova bilo 60 radnika, od kojih je jedan pokušao da ugasi zapaljeni traser, eksplozivnu smesu u košuljici koja se presuje na metak da bi se dobilo obeležavajuće zrno. Međutim, nije uspeo i ljudi su se odmah razbežali iz hale, sluteći strašnu eksploziju. Tako nije bilo ni ogrebanih.

– Odluka radnika bila je potpuno ispravna. Pokušali su da ugase traser i nisu uspeli i jedino što je bilo moguće u tom času uraditi bilo je napustiti objekat što pre – objašnjava Stefanović.

On dodaje da postoje procedure o postupanju u ovakvim situacijama i da se pirotehničari u pogonima, svakog prvog ponedeljka u mesecu, na posebnim sastancima podsećaju na njihovu sadržinu. Međutim, da li su znanja i obuka radnika dovoljni za pravi korak u ovakvim situacijama?

– Smatram da su upravo zbog te procedure i obuke u najkritičnijem času postupili na najbolji način – kaže Stefanović.

Generalni direktor kompanije navodi da objekat, inače grudobranima odvojen od ostalih, ima dozvolu za rad od nadležnih vojnih službi, da je bio opremljen protivpožarnim aparatima, a urađene su i neophodne procene rizika.

– U tom pogonu nije radio niko preko omladinske zadruge, već samo radnici koji su primljeni za stalno ili na određeno vreme. Međutim, u njihovoj obuci nema nikakve razlike, prolaze potpuno iste psihotestove i trening – ističe naš sagovornik.

Stefanović je na dan nesreće razgovarao upravo sa radnicima u tom pogonu.

– Otišao sam u radionicu i rekao im da se izjasne slobodno ko ne može da radi, ko se ne oseća sposobnim. Mi jesmo animirali ljude na produženi rad jer imamo ogromne ugovorene obaveze, ali radnici su učili kroz pirotehničke propise da mogu rukovodiocu reći da tog dana nisu sposobni za rad. Imaju, recimo, zdravstveni ili privatni problem, i tog dana mogu da ne rade bez ikakvih posledica – kaže Stefanović.

Uništeni pogon bio je osiguran kod kompanije „Dunav”, čiji su predstavnici juče dolazili u „Slobodu”, ali još nije poznato kolika sredstva fabrika može da očekuje od polise. U „Slobodi” je juče boravio i predsednik Upravnog odbora kompanije, brigadni general Danko Jovanović, pošto se nastoji da ovaj kolektiv što pre i sa što manje posledica normalizuje proizvodnju, zbog ugovorenih obaveza.

U „Slobodi” nam je juče rečeno da su u toku i istražne radnje oko ovog slučaja, i da je taj posao poveren zajedničkoj komisiji MUP-a i Inspektorata Ministarstva odbrane. Eventualni pravosudni postupak, inače, bio bi poveren Osnovnom sudu u Čačku.

Dejan Veljković, viši javni tužilac u ovom gradu, juče je rekao za „Politiku”:

– Osnovno tužilaštvo u Čačku dalo je nalog Policijskoj upravi da prikupi obaveštenja o događajima u „Slobodi”. Pretpostavljeno delo, ukoliko ima dela, može biti teško delo protiv opšte sigurnosti, a Policijska uprava će obaveštenja prikupiti radeći sa odgovarajućim vojnim službama.

Gvozden Otašević

----------------------------------------

Šutanovac: Najvažnije je da nema žrtava

– Istražni organi će brzo utvrditi uzroke eksplozije u fabrici „Sloboda” u Čačku. Sada još ne mogu reći da li je reč o ljudskom faktoru, da li je neko bio premoren ili nemaran. Najvažnije je da nema ljudskih žrtava, a u toku su razgovori sa rukovodstvom kako da pomognemo fabrici koja zapošljava 1.800 radnika i ove godine je imala 35 miliona dolara izvoza, što je više nego u poslednjih šest godina – istakao je juče ministar Dragan Šutanovac.

M. D.

---------------------------------------------

Inspektori za rad danas u fabrici „Sloboda” u Čačku

Saša Perišić, pomoćnik direktora Inspektorata za rad u Ministarstvu rada i socijalne politike, kaže za „Politiku” da će inspektori ove službe danas obaviti kontrolu u fabrici „Sloboda” u Čačku. Mediji su, pozivajući se na nezvanične izvore, objavili da se u ovoj fabrici radilo prekovremeno, čak i da su smene spajane, zbog čega su radnici bili premoreni.

„Predstavnici Inspektorata za rad dobiće spisak svih zaposlenih i proveriće njihove ugovore o radu, osnov njihovog radnog angažovanja i njihovo radno vreme. Podaci kojima danas raspolažemo ukazuju da je u momentu eksplozije bilo 130 ljudi u dve fabričke hale i da, na svu sreću, nije bilo žrtava ni povređenih, izuzimajući jednu devojku koja se nagutala dima i zatražila medicinsku pomoć. Inspektorat za rad dva puta godišnje obavlja nadzor u objektima vojne industrije i nismo uočili nikakve nepravilnosti u radu fabrike ’Sloboda’ u Čačku kada smo u februaru ove godine bili u inspekcijskoj poseti”, ističe Saša Perišić.

K. Đ.