Zavrću slavine gigantu

06. 10. 2006. 20:09

BOR – U toku ove nedelje borska opština počeće da uskraćuje usluge svojih javnih preduzeće ovdašnjem Borskom kombinatu bakra, koji za neizmirene račune za vodu, grejanje i druge komunalne usluge duguje ukupno 362 miliona dinara. Ili će te usluge biti namirene, ili će pomenuti sistemi prestati da funkcionišu. I – zato je najvećoj borskoj kompaniji upućeno zvanično upozorenje iz Opštine u kome se navodi da borski komunalci ne mogu dalje da opstaju samo na intervencijama iz opštinske kase. Navodi se i da trenutni dug Borskog kombinata već čini dve trećine opštinskog budžeta u ovoj godini.

– Došlo je vreme da se konačno prekine tolerisanje koje preti raspadom komunalnog sistema – kaže borski gradonačelnik Branislav Rankić. – Sve se još više komplikuje započetom privatizacijom ovdašnjeg kombinata pošto je Vlada Srbije svojom strategijom njegove prodaje oslobodila budućeg kupca i vlasnika svih obaveza i dugova.

Gradonačelnik Rankić kaže da upozorenje da će doći do prekida svih usluga nije nikakva njegova samovolja, kao što neki tumače, već on samo izvršava odluku Skupštine opštine Bor, koja se i zvanično, jednoglasno, izjasnila protiv vladine strategije privatizacije koja, kako je ocenjeno, nije u interesu radnika borske kompanije i građana Bora. Logično je, veli, da lokalna samouprava ne može, i da hoće, da bude "galantna" prema firmi koju država, ne uvažavajući stavove, narodnih predstavnika, prodaje u bescenje, oslobađajući je dugova na štetu njenih radnika i građana ovog grada.

– Mene je ministar Dinkić i zvanično prozvao zato što se suprotstavljam državnom modelu privatizacije Borskog kombinata – kaže Rankić. – Zato je bilo naređeno da se borskoj opštini prekine uplata dela pripadajućih sredstava iz republičkog budžeta sa obrazloženjem da lokalna televizija "vrti" spot kojim se "napada" državna strategija privatizacije. Tek kada se ministar Dinkić "dosetio" da naše kažnjavanje nema nikakvog zakonskog osnova, novac iz republičke kase počeo je opet da stiže u Bor.

Borska opštinska uprava će, ipak, svojim dužnicima iz Borskog kombinata ponuditi sporazum o reprogramiranju dugova. Uslov je da preduzeća ovog giganta trećinu duga uplate odmah, a ostatak do kraja ove godine. Na dogovor o reprogramiranju u Bor će biti pozvani i predstavnici republičkih ministarstava od kojih se očekuje da pomognu borskoj kompaniji.

--------------------------------------------------------------------------

Ko proteruje radikale

Ovih dana je na zvaničnom sajtu borske opštine na Internetu objavljen napis: "Radikali, marš iz ovog grada". Gradonačelnik Bora Branislav Rankić, radikalski poslanik u Skupštini Srbije, zatražio je od borske policije da ispita ko je prekrojio zvanični sajt i "progovorio jezikom mržnje". Rečeno mu je, veli, da će biti teško da se pronađe "počinilac". Ali, Rankić se sam dao u istragu i utvrdio je, veli, da je "sajt mržnje" naručen iz Bora i da je na Internet "plasiran" iz Južnoafričke Republike, a potom je, u takvom obliku, ubačen iz još četiri evropske zemlje.

Svima njima, veli Rankić, smeta to što je on kao radikal nedavno u izborima za gradonačelnika Bora veoma ubedljivo porazio sve svoje političke protivnike. Obećava da će uskoro i zvanično saopštiti ime i prezime pisca uvredljive poruke na Internetu.