Može li „Jabuka" bez Stiva Džobsa
Најдрагоценија светска јабука (Епл) остала без главне покретачке снаге легендарног Стива Џобса
Od našeg stalnog dopisnika
Vašington – Ako je svaka akcija u koju ste uložili svoje pare na kraju prošle godine vredela 60 odsto više nego na početku, nije vam svejedno kad čovek najzaslužniji zato što ste postali bogatiji saopšti da odlazi na bolovanje sa koga se, kako se strahuje, možda neće vratiti.
Da li će „Epl“ („jabuka“) moći da nastavi dosadašnjim tempom bez svog osnivača i svoje glavne pokretačke snage, već legendarnog Stiva Džobsa? Na vest o novom bolovanju, trećem u poslednje tri godine, vrednost akcija „Jabuke“ je nešto opala, ali ne dramatično. Da li će ono što imaju investitori, pojedinačni i institucionalni, početi da prodaju dok još vredi koliko vredi, tek će se videti, ali nervoza je velika.
Šok zbog novog odlaska Džobsa na neodređeno vreme ublažen je saopštavanjem rezultata poslovanja za završni kvartal prošle godine, u kome je „Epl“ evidentirao 26,7 milijardi dolara prihoda, čak za 70 odsto više nego za isti period 2009. Uz čist profit od šest milijardi.
„Jabuka“ je time, po berzanskoj vrednosti koja je dostigla 300 milijardi, postala treća po veličini kompanija na svetu, pretekavši u svom esnafu i „Majkrosoft“ i IBM.
Ključnu zaslugu za to imao je upravo Stiv Džobs. Dobro je poznata priča o tome kako je „Epl“, sa ortakom Stivom Voznijakom, krajem sedamdesetih napravio u svojoj garaži u Kaliforniji, iz koje je potekao i prvi komercijalni kompjuter, kako je potom krenuo drugim putem od onog IBM-a i „Majkrosofta“, kako su ga akcionari početkom devedesetih smenili i izbacili iz firme, u koju ga vraćaju 1997, kada je došla na samu ivicu bankrota.
Džobs ju je spasao, i sa nekoliko proizvoda koji su svaki za sebe bili revolucionarni i postavili nove, još nenadmašene standarde dizajna i lakoće rukovanja, promenio nekoliko industrija. Sa „ajpodom“ način slušanja i distribucije muzike, sa „ajfonom“ podigao rampu u kategoriji „mobilnih telefona“ koju još nijedan konkurent nije preskočio, sa „ajpedom“ uveo sasvim novu kategoriju ličnih računara od kojih se, između ostalog, očekuje i da spasu novinsku industriju.
Nije zato čudno što njegovo novo bolovanje izaziva strepnje i sumorne prognoze. Pedesetpetogodišnji Džobs je svoj profesionalni uspon platio teško narušenim zdravljem. Prvo je, 2004, dobio jednu retku vrstu tumora na pankreasu, koji je hirurški uklonjen. Kad se prošle godine vratio sa šestomesečnog bolovanja, otkriveno je da mu je 2009. izvršena transplantacija jetre. Na njegovim nedavnim pojavljivanjima u javnosti bilo je primetno da je mnogo oslabio, pa se spekuliše da su nastale komplikacije ili sa tumorom ili sa jetrom.
Saopštavajući da odlazi na bolovanje, Džobs je poručio da će se vratiti čim bude mogao i zamolio za poštovanje njegove privatnosti. Ali to je otvorilo delikatno pitanje – ima li lider tako velike kompanije od čijeg prosperiteta zavisi prosperitet toliko mnogo ljudi pravo na tu vrstu privatnosti.
Američii propisi za javne korporacije („javne“ su sve one koje se kotiraju na berzi) nalažu da se objavljuju sve informacije koje mogu da utiču na poslovanje i bilanse, odnosno na vrednost akcija, što podrazumeva i sve personalne promene. Ali nigde se precizno ne kaže da se to odnosi i na zdravlje menadžera.
Američki mediji već nedelju dana raspredaju da li „Epl“ može da ostane ono što je postao bez Džobsa za kormilom. Odgovor je zasad neodređen: njegova lična harizma, menadžerska vizija i kreativna energija svakako su nenadoknadive, ali se sa druge strane konstatuje da je on stvorio jedinstvenu korporativnu kulturu i da je u firmu doveo mnogo sposobnih ljudi bez kojih ne bi bio u stanju da realizuje sve svoje ideje.
Neposredno će ga zamenjivati dosadašnji izvršni direktor Tim Kuk, kome je upravni odbor „Epla“ prošle godine dodelio skoro 60 miliona dolara za učinak u 2010. Stiv Džobs inače, od povratka u „Epl“ 1997, ima godišnju platu od samo jednog dolara. Procenjuje se, međutim, da vrednost njegovih akcija u kompaniji koju vodi iznosi 6,1 milijardu.
„Epl“ je svakako na koloseku na kojem sadašnjom brzinom neko vreme može da ide i bez Džobsa u ulozi mašinovođe. Za ovu godinu su već najavljene premijere novog „ajpoda“, druge inkarnacije „ajpeda“, „ajfona 5” i „lava“, novog operativnog sistema za „mekintoš“ kompjutere.
Džobs je svakako bio taj koji je konstantno svim zaposlenima upumpavao adrenalin, ostaje da se samo nagađa da li će tog adrenalina biti dovoljno i bez njega.
Milan Mišić