Mesić: Komunistički zločini ne postoje

16. 02. 2011. 10:00

Стјепан Месић Аутор Д. Стојановић

Od našeg stalnog dopisnika

Zagreb – Posle najave da će MUP Hrvatske podići krivične prijave protiv Josipa Boljkovca, Josipa Manolića i Rade Bulata pod sumnjom da su navodno odgovorni za likvidacije kvislinga na kraju Drugog svetskog rata i odmah posle njega, polemike na ovu osetljivu temu su se naglo umnožile i dominiraju pisanim i elektronskim medijima. Ponovo je o tome progovorio i bivši predsednik Hrvatske Stjepan Mesić.

„Komunistički zločini ne postoje, jer u NOB većina boraca nije bila u partiji. To ne znači da ja odobravam bilo čiji zločin, ali kao što smo rekli za domovinski rat – da to nisu hrvatski zločini nego zločini pojedinaca koje treba individualizirati, to isto pravilo vredi i za NOB. Kao što je domovinski rat bio čist do krajnjih granica, tako je i NOB čist, jer je to bila borba protiv najvećeg zla u istoriji čovečanstva – nacizma i fašizma”, rekao je Mesić na proslavi Sv. Valentina u Požegi.

Prema njegovim rečima, „stvari mogu ići samo za time da se zločini individualiziraju, ali ići tražiti 700 grobišta i sve to ići prekapati, ne znam kuda to vodi osim u predizbornu kampanju da bi se ljudi zabavili kopanjem, a da ne misle zašto nema radnog mesta, zašto živimo loše i zašto smo u krizi”.

Još oštriji je bio saborski zastupnik IDS-a Damir Kajin, koji je na pres-konferenciji u Pazinu rekao da ovim „vlada kao da želi potvrditi gotovo zaboravljenu Tuđmanovu tezu da je NDH bila volja hrvatskog naroda”.

„Prekapanje jama i procesuiranje navodnih komunističkih zločina napad je na antifašizam, a ne na komunistički zločin”, smatra Kajin i napominje da „ovo što radi hrvatska vlada već je viđeno 1990. godine kada su srpski nacionalisti šetali uokolo s moštima cara Lazara i na taj način homogenizirali srpski narod”.

„Taj recept danas želi hrvatskom narodu sa iskapanjima grobišta, šest meseci pre izbora, ponuditi vlada Jadranke Kosor, a sve kako bi Karamarko mogao mirno spavati. Prekapanje grobišta ovoj vlasti je jedini adut za izbore”, smatra Kajin.

R. Arsenić