Novi aranžman sa MMF-om?
Са недавног састанка мисије ММФ-а и делегације Владе Србије
Zvaničnici Vlade Republike Srbije sve su bliže odluci da, nakon isteka aktuelnog, uđu u novi aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom. Kako nezvanično saznajemo, u Nemanjinoj se o tome uveliko razmišlja. Međutim, iako je u ponedeljak završen sastanak srpskih pregovarača sa članovima misije predvođene Albertom Jegerom, na jučerašnjoj sednici vlade o tome se nije zvanično razgovaralo. Nezvanično, Srbija će najverovatnije nastaviti saradnju sa fondom tako što će zatražiti aranžman iz predostrožnosti, što znači da se neće dodatno zaduživati, jer još nije iskoristila ni polovinu od odobrenih 2,9 milijardi evra. Nadzorni aranžman praktično znači da ćemo od MMF-a dobijati savetodavnu pomoć, ali i da će kontrolori iz Vašingtona nadgledati makroekonomsku situaciju u našoj zemlji. Inače, zvaničnici MMF-a su pred članove našeg pregovaračkog tima ove nedelje stavili tri ponude. Prva je da nakon okončanja aktuelnog aranžmana Srbija završi saradnju sa MMF-om, dok je druga mogućnost da se aktuelni program nastavi. Treća opcija je da srpske vlasti zatraže novi aranžman. Kako saznajemo, za naše pregovarače najprihvatljivija je poslednja ponuda, ali moguće je da nastavak aranžmana neće zatražiti odmah u aprilu nakon isteka aktuelnog programa, već nekoliko meseci kasnije.
Odranije je poznato da se i ministarka finansija Diana Dragutinović i guverner Dejan Šoškić zalažu za nastavak saradnje sa MMF-om.
A. N.