Tragom ruskog monaštva

21. 02. 2011. 22:00

Već petnaest godina u Srbiji deluje Međunarodni fond jedinstva pravoslavnih naroda. Osnivači fonda su patrijarh Aleksej Drugi i profesor Moskovskog univerziteta  V. Aleksejev. Jedan od suosnivača je i patrijarh srpski gospodin Pavle. Fond postoji od 1995. a u Srbiji je počeo sa radom godinu dana kasnije, dok je kancelarija fonda osnovana 2006.

Aktivnosti fonda su usmerene na jačanje veza među narodima, na vaspitanje mlađih generacija u duhu pravoslavlja, na jačanje duhovnih i kulturnih veza, na pomoć pravoslavnim svetinjama...

Srpsko odeljenje fonda otvorilo je 2009. godine dečji kulturni centar u Osnovnoj školi ,,Sveti Sava” u Beogradu u kojem deca upoznaju duhovnu kulturu i običaje srpskog i drugih pravoslavnih naroda, uče ruski jezik, posećuju ovdašnje manastire i učestvuju u raznim aktivnostima koje doprinose zbližavanju kultura. Uz sponzorstvo firme ,,Jugorosgas” bili smo sa decom i njihovim roditeljima u poseti Sremsko-karlovačkoj bogosloviji i fruškogorskim manastirima, onima u kojim je dvadesetih godina prošlog veka boravilo rusko monaštvo (Krušedol, Kuveždin, Novo Hopovo). Posetili smo Drvengrad na Mokroj gori, gde su deca razgovarala sa Emirom Kusturicom, dobitnikom godišnje nagrade fonda. Ova nagrada se dodeljuje ličnostima i ustanovama za zasluge na zbližavanju pravoslavnih naroda, a osim slavnog reditelja njeni dobitnici sa ovih prostora su blaženopočivši patrijarh srpski g. Pavle, njeno kraljevsko visočanstvo princeza Katarina i beogradska bogoslovija.

Fond organizuje i dobrotvorne akcije jer mnogim manastirima u Srbiji je potrebna pomoć radi obnove i rekonstrukcije. Na primer, nastojimo da damo svoj doprinos obnovi manastira Tumane kod Golupca u kojem je tridesetih godina prošlog veka takođe bilo rusko monaštvo. U sastavu manastira Tumane je i stari ruski dom koji pokušava da obnovi igumanija Ksenija. Postoji i želja da u manastir Tumane, u kome je sada samo pet monahinja, dođu monahinje iz Novodevičanskog manastira iz Rusije.

Tako bi monahinje iz Rusije dolaskom u Tumane nastavile tradiciju ruskog monaštva iz perioda posle oktobarske revolucije.

Aktivnosti fonda u Srbiji pomažu mnogi, a glavni sponzori našeg Dečjeg kulturnog centra su: ,,Jugorosgas”, čiji je izvršni direktor g. V. Koldin pomaže naš Dečiji kulturni klub u školi „Sveti Sava”, vlasnik fabrike tepiha u Zrenjaninu, g. Antonov i drugi.

Fond je nestranačka organizacija, koja se ne bavi političkim aktivnostima, ali kad učestvujemo u humanitarnim akcijama često nam se pridružuju mesni ili opštinski odbori pojedinih političkih partija. Na primer, u zajedničkim humanitarnim akcijama sa fondom ,,Revida”, koji pomaže slepe i slabovide osobe, u Beogradu i Inđiji učestvovali su opštinski odbori Srpske napredne stranke, odnosno Srpske radikalne stranke. Isto tako, ovdašnji Pokret socijalista izrazio je želju da učestvuje u obnovi manastira Tumane.

Fond se, međutim, ne bavi promocijom stranaka, takođe ne meša se u politiku države; nas ujedinjuju zajedničke duhovne vrednosti, kultura, pravoslavlje, tradicija, konstante pravoslavnih naroda bez obzira na to koja je država, recimo, članica EU, a koja ne. Jer fond deluje i u Grčkoj, Bugarskoj, Rumuniji i mnogim drugim zemljama.

Aktivnosti fonda, takođe, nisu usmerene samo na promociju ruske kulture u Srbiji nego je reč o obostranim vezama i uticaju: pokušavamo da upoznamo ovdašnje žitelje s pravoslavnim svetinjama Rusije i s našom duhovnom kulturom, ali pišemo i prevodimo tekstove o srpskim manastirima sa srpskog na ruski jezik. Neki od tih priloga su objavljeni u časopisu fonda, a nastojaćemo da u Moskvi tokom ove godine organizujemo izložbu umetničkih radova monahinja iz manastira Gradac.

V. d. direktorke kancelarije Međunarodnog fonda jedinstva pravoslavnih naroda u Beogradu