Prete tužbama zbog mogućeg smanjenja plata

28. 02. 2011. 22:00

И даље се не зна како ће се надокнађивати изгубљено градиво Фото Д. Јевремовић

Potencijalno smanjenje plata prosvetnim radnicima zato što su nastavili štrajk posle 7. februara (kada je stupio na snagu protokol o poboljšanju materijalnog položaja prosvetara koji su prihvatili predstavnici vlasti i, kako se kasnije ispostavilo, samo jedan od četiri sindikata), kao i obračunavanje zarada na osnovu časova efektivnog rada, štrajkači u školama prihvatili su kao pretnju. Ističu da to nije u skladu sa zakonom i upozoravaju da će ponovo potpuno obustaviti nastavu i podneti krivične prijave protiv Žarka Obradovića, ministra prosvete, i direktora škola ukoliko se najave o umanjenju prosvetarskih primanja obistine.

Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat radnika u prosveti Srbije i Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost” saopštili su juče da će 9. marta obustaviti rad ako im februarske plate budu smanjene suprotno zakonu. Štrajkački odbori su odlučili i da 23. marta organizuju protestni skup ispred vlade.

Sve je to reakcija sindikalaca na dopis ministra prosvete školskim upravama i direktorima škola o mogućem umanjenju plata koje smatraju neosnovanim. Obrazlažu da se zarada može umanjiti jedino ako se u disciplinskom postupku utvrdi odgovornost zaposlenog. Pozivajući se na zakone o štrajku, sindikalci tvrde da „učešće u štrajku ne predstavlja povredu radne dužnosti i ne može biti osnova za pokretanje disciplinskog postupka”. Otuda će protiv direktora škola koji sprovedu uputstvo o smanjenju plata mimo zakonske procedure pokrenuti postupak za razrešenje i krivične prijave zbog kršenja zakona i ometanja štrajka. Štrajkački odbori tri prosvetna sindikata napominju da bi svako paušalno umanjenje plata bilo nezakonito i predmet sudskog spora. I retorički pitaju da li će im nadoknađeni časovi biti plaćeni kao prekovremeni rad? Izgleda da je sindikalcima preče pravo na štrajk nego dečje pravo na kvalitetno školovanje, a nadležni koji treba da obezbede đacima neometano obrazovanje, čini se, brane se ćutanjem.

Štrajkači u prvi plan ističu da novčana kazna sleduje onome ko sprečava zaposlene da učestvuju u štrajku ili prinudom guši protest. Najavljuju da će protiv ministra prosvete podneti krivičnu prijavu zbog „otvorene i nezakonite zaštite Sindikata obrazovanja Srbije (jedinog koji je odustao od štrajka) i njegovog lidera Branislava Pavlovića”.

Predstavnici sva četiri reprezentativna sindikata u obrazovanju juče su se sastali sa predstavnicima ministarstava prosvete, finansija, rada i socijalne politike u prostorijama Ministarstva prosvete. Skup je označio početak pregovora o izmenama i dopunama Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika. Pregovori se nastavljaju sledeće nedelje.

– Sindikati su dostavili različite predloge izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora. Potrebno je da ih usaglase i da nadležnim ministarstvima dostave zajednički predlog – stav je Ministarstva prosvete.

M. Simić-Miladinović