Najbliže komšije teže od operacije
Радушко Јанковић испред куће у Сремској 33 Фото М. Мијушковић
ŠABAC – Gas je spas, aktuelna je marketinška poruka šabačkog JKP "Toplana", koja već treću godinu sprovodi opsežnu kampanju gasifikacije grada. Međutim, u slučaju invalida Raduška Jankovića (47) iz Sremske ulice 33, jednog od šestoro ljudi iz čitave Evrope koji su posle teške operacije tumora kičmene moždine uspeli da prohodaju, gas je noćna mora. Iako su sve obaveze "Toplani" izmirili prošle godine, on i njegova porodica novu grejnu sezonu dočekali su hladnih radijatora.
– Priključak na gas, uključujući porez na dodatu vrednost i nadoknadu za izgradnju merno-regulacione stanice i tehničkih saglasnosti, platili smo 1.132 evra u dinarskoj protivvrednosti. Za kupovinu kotla i unutrašnje instalacije dali smo još oko 2.500 evra. Ugovorom zaključenim 28. decembra 2005. godine "Toplana" se obavezala da će nam gas uvesti za 90 dana. Evo, prošlo je skoro deset meseci, a još ne znamo kada ćemo i hoćemo li uopšte dobiti grejanje – kaže Raduško Janković.
Šapčani Jankovića poznaju kao glumca, režisera i autora gledanih televizijskih emisija na ovdašnjoj RTV AS. U maju 2004. godine dobio je intenzivne bolove u potiljačnom delu glave i kičmenom stubu. Narednih nedelja bolest je zahvatila i donje ekstremitete, tako da više nije mogao da ustane. Magnetnom rezonancom, lekari u Beogradu dijagnostifikovali su tumor kičmene moždine, koji je pritiskao centar za disanje i direktno mu ugrožavao život.
Izuzetno komplikovanu operaciju bilo je moguće izvesti u Veroni. Novac je sakupljen zahvaljujući humanosti sugrađana, pa je 15. jula 2004. godine direktor Neurološke klinike Medicinskog fakulteta u ovom italijanskom gradu dr Albano Brikolo operisao Jankovića. Hirurška intervencija, koja je snimana video kamerama i kasnije prikazana na više inostranih televizija, trajala je punih 12 sati.
– Naši lekari su strahovali da li ću živ stići do Verone. Posle operacije tri meseca nisam mogao da zaspim, ali je ovo što se sada dešava gore od svake noćne more. Supruga Slavica je paraplegičar, a od 1. januara 2006. godine ostala je bez posla u privatnoj firmi. Sve prinadležnosti su nam 8.000 dinara moje invalidnine. Imamo i kćerku, učenicu srednje škole, koja se smrzava zajedno sa nama – kaže Janković.
U ugovoru sa "Toplanom" stoji da rokovi za priključenje gasa mogu biti produženi u slučaju "nastupanja više sile, pod kojom se podrazumevaju elementarne nepogode, požar, poplave, zemljotres, vanredno stanje, ratna dejstva, a sa kojom se izjednačavaju i sve odluke državnih i međunarodnih organa i organizacija..." Iako nisu pobrojani u dokumentu, "viša sila" za porodicu Janković su komšije, koje ne dozvoljavaju da gas prođe kroz zajedničko dvorište u Sremskoj 33.
– U martu ove godine došli su radnici "Toplane" da prokopaju kanal pored ograde i priključe kuću na gasovod, koji je kroz ulicu prošao odavno. Izašle su komšije i nisu im dozvolile da rade. Posle toga iz "Toplane" se više nisu pojavljivali, niti smo mi dobili bilo kakav dopis da bar napismeno imamo zašto ugovor nije ispunjen – kaže Slavica Janković.
Ona ističe da Raduškova bolest zahteva da prostorije budu stalno tople od 25 do 27 stepeni celzijusa. Sada su dovedeni u bezizlaznu situaciju. Nemaju gas, a ne mogu da nabave ni drugi ogrev, pošto su sav novac potrošili. Tražili su prijem kod predsednika opštine Miloša Miloševića, ali su uspeli samo da stignu do njegovog zamenika Svetomira Vešića, koji im nije ulio nikakvu nadu. Za njihov slučaj jedino se zainteresovao gradski ombudsman Miloš Mijailović.
– JKP "Toplana" namerava da Jankovićima vrati novac, što je u najmanju ruku nekorektno. Ne postoji ni jedan razlog za nepoštovanje ugovorenih obaveza, jer je gradsko građevinsko zemljište još uvek vlasništvo države. Gasovod prolazi samom ivicom parcele i ničim ne narušava ambijent, jer se posle završenih radova kanal zatrpava i dvorište dovodi u prethodno stanje. Ukoliko se volja komšija ustanovi kao princip, onda će "Toplana" biti u velikoj nevolji sa gasifikacijom. Centar grada je prepun zajedničkih dvorišta u kojima se stanari već i ne sećaju zašto su se sa nekim posvađali – ističe Mijailović.
--------------------------------------------------------------------------
Jedino da izmole
Direktor "Toplane" Dejan Stojanović kaže da će gas biti priključen istog trenutka kad Jankovići obezbede saglasnost komšija. On ističe da ne sme da rizikuje bezbednost radnika koji su više puta bezuspešno pokušavali da završe posao.
– Jankovići su sklopili ugovor u nekom interregnumu, kada saglasnost nije tražena, ali su se okolnosti u međuvremenu promenile. Na žalost, ovakvih slučajeva sa zajedničkim dvorištima imali smo još, i ljudi su nekako uspevali da izmole pristanak – kaže Stojanović.
"Toplana" je do sada postavila 107 kilometara gasovodne mreže i stvorila mogućnost za priključenje 7.000 domaćinstava. Ugovori su potpisani sa oko 11 odsto.