Odložen seksi proces protiv Berluskonija

06. 04. 2011. 22:00

Карима ел Маруг, звана Руби Фото Бета

Od našeg dopisnika

Rim – Prvi dan dugo očekivanog i medijski najpropraćenijeg sudskog procesa u Italiji, na kome je Silvio Berluskoni optužen da je plaćao za seks sa maloletnom devojkom, protekao je poprilično mirno jer se 74-godišnji premijer nije pojavio pa je posle samo devet minuta suđenje pomereno za 31. maj.

Berluskoni je optužen da je novcem i nakitom platio seks sa Marokankom Karimom el Marug, zvanom Rubi, koja je tada imala 17 godina, što je kažnjivo po italijanskim zakonima.

Premijer je takođe optužen što je svojim saradnicima naložio da u noći 27. maja 2010. intervenišu kako bi se izvršio pritisak na policiju u Milanu da Rubi oslobode iz pritvora zbog krađe 3.000 evra i predaju je Berluskonijevoj saradnici i regionalnoj savetnici Nikol Mineti.

Više od stotinu televizijskih ekipa iz čitavog sveta i najmanje stotinu novinara pratilo je u Milanu početak suđenja Berluskoniju koji je već poduže na meti kritika ženskih udruženja, Katoličke crkve i najmoćnijih poslovnih lobija u Italiji.

Odbrana predstavlja 78 svedoka, među kojima su i mnoge poznate ličnosti: holivudska zvezda Džordž Kluni, fudbaler Kristijano Ronaldo, ministarka za obrazovanje Marija Stela Đelmini.

Javni tužioci pozvali su 136 svedoka među kojima nema slavnih ličnosti već uglavnom mladih devojaka koje su učestvovale na večerama u vili u mestu Arkore kraj Milana i gde su se, kako smatraju tužioci, prostituisale.

Tužioci su 16. marta podneli zahtev centralnoj antikriminalističkoj direkciji kako bi se utvrdilo da li su mobilni telefoni 33 mlade devojke bili aktivni u Berluskonijevoj vili u mestu Arkore kraj Milana u određenom periodu. Odgovor za 13 devojaka bio je pozitivan.

Hitno suđenje premijeru započelo je na zahtev državnih tužilaca, a odluku o osnovanosti ovakvog zahteva donela je sudija Kristina di Čenso.

Italijanski sudski sistem predviđa da se u slučaju postojanja evidentnih dokaza može pristupiti takozvanom hitnom suđenju kojim se preskače preliminarno saslušanje i sudski proces.

Zanimljiv aspekat pomenute parnice jeste i činjenica da će italijanskom premijeru suditi upravo tri žene: Karme d’Elija, Orsolina de Kristofaro i Đulija Turi.

Imajući u vidu da je premijer rekao da narednim saslušanjima može da prisustvuje uglavnom ponedeljkom, a da je slobodnih ponedeljaka u kalendaru Milanskog suda pred letnju pauzu zaista malo, sve navodi na preciznu Berluskonijevu strategiju odugovlačenja, navode italijanski mediji.

Istovremeno je u utorak otvorena pravna bitka o (ne)kompetentnosti Milanskog suda. U donjem domu parlamenta izglasana je nelegitimnost pripisivanja pomenutog slučaja sudu u Milanu. Berluskonijeva većinska koalicija ističe da je pomenuti proces u nadležnosti suda ministara zbog čega će ubrzo biti podnet zahtev Ustavnom sudu.

Na ovaj način, komentarišu ovdašnji mediji, premijer će uštedeti dovoljno vremena pre nego što Ustavni sud donese odluku o pomenutom sukobu nadležnosti institucija. U slučaju da Ustavni sud prihvati zahtev većinske koalicije, gotovo je sigurno da bi kontroverzna optužba protiv Berlsukonija bila suspendovana.

Berluskoni nije jedini italijanski premijer protiv koga se vode kontroverzni sudski procesi. Đulio Andreoti svojevremeno je bio optužen za saradnju s mafijom. Betino Kraksi je pobegao iz zemlje kako bi izbegao hapšenje zbog korupcije.

Marina Lalović

------------------------------------------

Četiri tužbe za italijanskog premijera

Mi­la­no – Su­đe­nje Sil­vi­ju Ber­lu­sko­ni­ju pod op­tu­žbom da je pla­tio za seks sa de­voj­kom ko­ja je bi­la ma­lo­let­na uve­ća­lo je le­gal­ne pro­ble­me kon­zer­va­tiv­nog pre­mi­je­ra. Sem „Ru­bi­gej­ta“, afe­re sa ma­ro­kan­skom igra­či­com Ka­ri­mom el Ma­rug po­zna­toj kao „Ru­bi, kra­dlji­vi­ca sr­ca“, pre­mi­jer če­ka ras­plet još tri odvo­je­na pro­ce­sa ko­ji se ti­ču po­slo­va­nja nje­go­ve TV im­pe­ri­je, pod­se­ća Roj­ters.

Slu­čaj Me­di­ja­set

Ber­lu­sko­ni i dru­gi še­fo­vi nje­go­ve pri­vat­ne TV mre­že Me­di­ja­set op­tu­že­ni su da su pri­ja­vi­li ni­žu ce­nu ku­po­vi­ne te­le­vi­zij­skih pra­va pre­ko jed­ne of­šor kom­pa­ni­je, ta­ko­đe u Ber­lu­sko­ni­je­vom vla­sni­štvu, ka­ko bi stvo­ri­li taj­ne fon­do­ve. Ber­lu­sko­ni i nje­go­va kom­pa­ni­ja od­ba­cu­ju na­vo­de tu­ži­la­ca. Su­đe­nje je, po­sle su­spen­zi­je od go­di­nu da­na, ob­no­vlje­no 28. fe­bru­a­ra po­što je ita­li­jan­ski ustav­ni sud Ber­lu­sko­ni­ju auto­mat­ski uki­nuo imu­ni­tet.

Slu­čaj Me­di­ja­trejd

Po­ve­zan slu­čaj u ko­me su Ber­lu­sko­ni i dru­gi, uklju­ču­ju­ći nje­go­vog si­na Pje­ra Sil­vi­ja Ber­lu­sko­ni­ja, za­me­ni­ka pred­sed­ni­ka Me­di­ja­se­ta, op­tu­že­ni za pre­va­ru to­kom ku­po­vi­ne te­le­vi­zij­skih pra­va za ni­žu ce­nu od pla­će­ne. Op­tu­že­ni od­ba­cu­ju op­tu­žbu, a Ber­lu­sko­ni se pr­vi put u osam go­di­na po­ja­vio na su­du 28. mar­ta.

Slu­čaj Mils

Ber­lu­sko­ni je op­tu­žen da je bri­tan­skom advo­ka­tu Dej­vi­du Mil­su 1997. is­pla­tio mi­to od 600.000 do­la­ra ka­ko bi na su­du la­žno sve­do­čio i po­vu­kao in­kri­mi­ni­sa­ne de­ta­lje o nje­go­vom po­slo­va­nju. Mils je zbog uzi­ma­nja mi­ta osu­đen na če­ti­ri i po go­di­ne za­tvo­ra, ali vi­ši sud je ar­hi­vi­rao slu­čaj pre­su­dom da je po ita­li­jan­skim pro­pi­si­ma kri­vič­no de­lo za­sta­re­lo. Ovo su­đe­nje na­sta­vlje­no je 11. mar­ta.