Hotelijeri bi jeftinije
Развођење гасовода у Врњачкој Бањи (Фото М. Дугалић)
VRNjAČKA BANjA – Posle nedavnog, svečanog i simboličnog priključenja objekata osnovne škole ,,Popinski borci" u Vrnjačkoj Banji na dovod prirodnog gasa za desetak dana i tri stotine domaćinstava počeće da koristi ovaj energent za grejanje. Istu mogućnost, samo kad u stanovima i kućama završe poslove na instalaciji, imaće još oko hiljadu vlasnika stambenih i poslovnih objekata, jer su radnici ovdašnjeg preduzeća ,,Interklima", kako nam je objasnila Olivera Bašić, odgovorni stručnjak za ovu oblast u pomenutoj firmi, proteklog meseca uspeli da izgrade oko pedeset kilometara gradske distributivne mreže za gas u više banjskih naselja.
Da bi se priključili na tu mrežu i počeli da koriste prirodni gas meštani Vrnjačke Banje moraju izdvojiti 1.180 evra samo za priključak. Dobro je što više od polovine tog iznosa mogu otplaćivati i na dvanaest mesečnih rata, ali će uz to imati i trošak za razvođenje instalacija i ugradnju druge opreme u svojim objektima. No, mnogi su ipak uvereni da se ta investicija isplati budući da će se narednih zima grejati znatno jeftinije nego bilo kojim drugim gorivom...
Nije, međutim, samo takva ušteda motivisala opštinsku vlast da pokrene i ubrza gasifikaciju banje nego su bila važna i ekološka pitanja. Nije za pohvalu banjskim ocima to što ovo mesto, u kome se mnogi leče lekovitom vodom a i čistim vazduhom koji dolazi sa padina Goča, često, posebno tokom zime, prekrije dim koji izbija iz više od tridesetak ,,mini" toplana.
To zagađenje i te kako bi se umanjilo kada bi vrnjački hoteli umesto uglja i drveta počeli da koriste prirodni gas, ali se vlasnici još preračunavaju nadajući se, valjda, i sniženju cena za priključak na gasovodnu mrežu.