Uz rame velikanima

19. 03. 2007. 15:14

За 25.000 евра Сузукијева гранд витара представља један од најбољих избора у класи луксузних теренаца (Фото В. Дедић)

Suzukijeva grand vitara ne bi se mogla nazvati vrhuncem u svojoj klasi.
Ima, naime, u segmentu luksuznih terenaca, sve popularnijih ne samo u svetu već i kod nas, mnogo jačih, atraktivnijih automobila, iz znatno renomiranijih "štala".
Ali, ta činjenica, nije najbitnija u oceni vrednosti nove grand vitare.
Suzuki se, naime, u svojoj poslovnoj filosofiji opredelio da napravi automobil koji će zadovoljiti najviše standarde za ovakve automobile, a da u isto vreme ne pređe onu granicu koja potencijalnog kupca destimuliše prvisokom cenom.
Drugim rečima, grand vitara je napravljena da bude dostupna ne samo bogatim, već i običnim poklonicima sportskih terenaca.
Sa cenom do 25.000 evra, kupac grand vitare dobiće sve ono što ima i vlasnik recimo, jednog Mercedesa ML – kožna sedišta, automatsku klimu, pogon na s ve točkove, sa reduktorom i modulom za izvlačenje iz blata, ili visokog snega, do "pametnog" ključa, koji se drži u džepu dok se vrata otključvaju i zaključavaju pritiskom na dugme na bravi.

Takođe, nije potrebno vaditi ključ iz džepa ni prilikom startovanja motora. Sve je "pametno", sofisticirano i odaje utisak skupog automobila, čiji se vlasnik neće postideti ni pred kim. Naprotiv, sve izgleda savršeno, elegantno i na nivou... Tome doprinosi i nesumnjivo dobra završna obrada, svaki detalj je pažljivo urađen, nema "fušeraja".

Jedini hendikep, po našem mišljenju, je nejak motor za ovu klasu. Benzinski agregat od 2.0 litra ima 140 ks, i nije previše slab, ali da bi dostigao konkurenciju mora se jako "gaziti". U tom slučaju motor daje zavidne performanse, ali postaje i neprijatno bučan. Ostalo, poput ležanja na putu, preglednosti, udobnosti i unutrašnjem komforu, bez zamerki je.

Takođe, nemamo zamerku ni na potrošnju benzina. Vitara nije "pijanica" i neće vas ni tu razočarati. Prosek je nešto iznad deset litara pri umerenoj vožnji. Ambiciozniji će platiti nešto više, po sitemu: svako zadovoljstvo se plaća. Posebno prijatan osećaj stvara lepa instrument tabla sa kompjuterskim displejem, kao i dodatnim sistemima na upravljaču za radio CD, kruz kontrolu i navigaciju. Uz grejanje sedišta, može se reći da je o grand vitari sve rečeno...

Ipak, da dodamo za kraj: naš utisak je da je ova vitara pun pogodak, bez obziraa na pomenute hendikepe. Nećete biti najbrži, ni najjači, ni najveći, ali za te pare uživaćete u vožnji, kao uostalom i mi...