Ležaić i Hrebejk pobednici Sinema sitija

25. 06. 2011. 12:45

Film „Tilva roš” reditelja Nikole Ležaića dobitnik je Grand pri nagrade Festivala Sinema siti u Novom Sadu, za najbolji film u takmičarskoj selekciji Nacionalna klasa, prema odluci žirija kojim je predsedavao litvanski reditelj Šarunas Bartas.

U obrazloženju žirija navodi se da je film „Tilva roš” dobio priznanje naviše zbog toga što uz svoje ostale kvalitete, zvuči kao svet koji ga okružuje, a Nikola Ležaić je dobitnik i nagrade za najbolji scenario.

Nagradu „Ibis” za najbolji film u glavnom, međunarodnom takmičarskom programu Exit Point, osvojio je češki reditelj Jan Hrebejk za izvanredan film „Kavasakijeva ruža”. Žiri koji je radio u sastavu : Dorota Keđežavska (predsednik), Sergej Lavrentijev, Igor Šterk, Visar Viška i Ana Marija Rosi, u svom obrazloženju naglašava da je Hrebejkov film „inteligentna, dirljiva priča o moralnim i društvenim promenama koje su srušile naše živote u postkomunističkom svetu”. Za najbolju režiju u ovom programu nagrađen je mladi rumunski reditelj Bogdan George Apetri za film „Obilaznica”, dok je Ani Ularu, za ulogu u ovom filmu, pripala nagrada Ibis za najbolju žensku rolu. Među nagrađenim filmovima u ovom programu su i švedski „Limbo” i argentinski film „Planina Bajo”.

 Nagradu za najbolju režiju u okviru selekcije Nacionalna klasa dobio je Oleg Novković za ostvarenje „Beli, beli svet” i to za „emocionalno najbogatije filmsko dostignuće u selekciji srpskih filmova”. Priznanje za najbolju mušku ulogu pripalo je glumcu Nikoli Rakočeviću za ulogu u filmu „Šišanje”, dok je nagrada za najbolju žensku ulogu pripala glumici iz filma Jasni Đuričić („Beli, beli svet”).

 Nagrada za fotografiju pripala je Dušanu Joksimoviću za film „Neprijatelj”, za montažu je nagrađena Aleksandra Milovanović za film „Sinema komunisto”, a priznanje za najbolju originalnu muziku pripalo je Borisu Kovaču za muziku u filmu „Beli, beli svet”. Žiri selekcije Nacionalna klasa nagrade za scenografiju i kostim dodelio je filmu „Neprijatelj”, dok je specijalna nagrada otišla u ruke grupi mladih reditelja, autora omnibus filma „Oktobar”.

 Za najbolji film selekcije filmova snimljenih budžetom do deset hiljada dolara „ Up to 10.000 bucks”, proglašen je film „9. ožujak”, mlade hrvatske rediteljke Irene Škorić i to za „maksimalni učinak minimalnim sredstvima”, dok su se među nagrađenima našli i glumica Višnja Obradović (film „Zlatna liga”), Vladimir Perović za izvanredan dokumentarac „Život, priključenija i održivi život jednog kokota”, kao i film „Realnosti, odjebi” Nemanje Vojnovića.

 Nagrada publike na ovogodišnjem Festivalu Sinema siti pripala je ostvarenju „Sinema komunisto” Mile Turajlić, dok su kritičari nagradili filmove „Tamara Dru” Stivena Frirrsa, „The Show Must Go On” Nevia Marasovića i „Ostavljeni” Adisa Bakrača.

 Zvanični kritičarski žiri ovogodišnjeg festivala, članovi Međunarodne federacije kritičara evropskih zemalja i zemalja Mediterana, svoju nagradu za najbolji srpski film dodelio je filmu Dejana Zečevića „Neprijatelj”, a za najbolji film u slekciji Balkan boks, makedonskom reditelju Milču Mančevskom za film „Majke”.

 Sinema Siti festival, na kojem je ove godine bilo prikazano 150 filmova, svečano je zatvoren sinoć ceremonijom dodele nagrada i projekcijom filma „Još jedna godina” Majka Lija.

K.R.