Igra kakva se očekuje od evropskog viceprvaka

08. 08. 2011. 21:46

Против БиХ све легло на своје место: репрезентативци Србије

Od našeg specijalnog izveštača

Ljubljana– Naši košarkaši su u lepoj igri, možda i lepšoj nego što se očekuje u ovom delu priprema, savladali Bosnu i Hercegovinu sa 82:61 (25:10, 24:19, 20:11, 21:13) i plasirali se u finale „Adeko eks ju“ turnira u kojem će igrati protiv Hrvatske (danas 21 č). Kao što dan ranije nije bilo razloga za brigu posle slabe partije protiv Makedonije, tako ni sada ne treba veličati ovu pobedu i igru jer selekcija BiH ne bi smela da bude merilo vrednosti srpskog tima. Uostalom, mi imamo i boljeg selektora i bolje košarkaše, kao i ukupni rejting.

Sve ono na šta je posle susreta s Makedonijom ukazivao selektor Ivković, ovog puta je leglo na svoje mesto. U odbrani je zatvorena spoljna linija rivala, posebno prva zvezda bosanskog sastava Teletović (iz krugova bliskih selekciji BiH čuli smo da nije bio raspoložen da igra ovaj meč!) a u napadu su naši bekovi i centri sarađivali tako dobro kao da su ovog leta odigrali desetak susreta a ne samo jedan.

U susretu s Bosancima videlo se šta znači ono što je Ivković posle meča s Makedoncima rekao da je „stvar volje i htenja“, a to su naši igrači posebno dokazali u odbrani. U napadu Teodosić je s nekoliko „pametnih lopti“ zagrejao dlanove publici i ostavio svoje saigrače na ziceru, a na početku je posebno raspoložen bio kapiten Krstić koji je u 7. minutu „vodio“ sa 14:6 protiv BiH (na semaforu 18:6).

Prednost srpskog tima je, takoreći, rasla sve vreme do kraja treće četvrtine (8` 25:8, 18` 43:23, 23` 57:33, 29` 67:39). U odbrani je važio niski stav i kad je bilo jasno ko je pobednik, napad je tražio svaku šansu da pobeda bude što ubedljivija. I sve je štimalo iako je selektor, zbog uigravanja, često menjao i igrače i taktiku.

Pred kraj poslednje četvrtine naš tim je smanjio gas jer jednostavno nije bilo potrebe da se rizikuje neka povreda. Protivnik je tako izborio koliko-toliko častan poraz – 82:61 – imajući u vidu da mu je u jednom trenutku pretila katastrofa.

U odnosu na susret s Makedoncima, u timu se pojavio Kešelj (imao problema s kolenom) umesto Milosavljevića, a od 14 igrača koji su ovde, šansu još nije dobio nedovoljno oporavljeni Bjelica. Za sada najviše pružaju Teodosić, Krstić, Savanović i Rašić, a za Tepićev povratak u formu verovatno će trebati još malo strpljenja. Kao i lane na Mundobasketu u Istanbulu, selektor pokazuje da veruje u beka koji je imao lošu sezonu iza sebe.

Dvorana: Stožice. Gledalaca: 3.000. Sudije: Čambon, Paterniko, Majkić.

SRBIJA: Teodosić 7 (jedna trojka), Tepić 5, Rašić 14 (4), Paunić 3, Marković 6, Tripković 3, Kešelj 5 (1), Krstić 16, Perović, Mačvan 8, Savanović 15 (1), Marjanović 3. Selektor: Ivković.

BIH: Gordić, Nešović, Ikonić 6 (1), Bavčić, Vasiljević 4, Kikanović 5, Teletović 18 (2), Đedović 6 (1), Bajramović 4, Varda 7 (1), Hodžić, Domerkant 11 (1). Selektor: Hadžić.

----------------------------------------------

Ivković: Ovakav šut nije realan

Od našeg specijalnog izveštača

Ljubljana - Selektor Dušan Ivković je posle susreta s BiH naglasio da su svi u timu „očigledno izvukli pouke iz meča s Makedonijom“:

- Opšta angažovanost je bila daleko veća. Ne samo da smo imali dobar odnos u odbrani, već je tim sve vreme dobro reagovao uz odličnu komunikaciju. Takođe, što je neuobičajeno za ovaj period priprema, mi smo u prvom poluvremenu imali veoma visok procenat šuta. To nije realno. U prvih 20 minuta smo imali 77,3 odsto za dva i 50 odsto za tri što nam je donelo razliku. Nastavili smo u istom ritmu do kraja, možda smo samo na momente malo više grešili pa smo u konačnom zbiru izgubili 15 lopti. Gledam stalno da kontrolišem taj broj asistencija i grešaka.

Upitan kakva je situacija sa Bjelicom, koji jedini nije dobio šansu?

- On dobro radi, dan je proveo u teretani. Neće igrati ni u finalu, to je dogovor sa doktorom Mitrovićem. Sve ide dobrim tokom, jer ne zaboravite da je prva prognoza bila da na njega uopšte nećemo moći da računamo.

Kako teče oporavak Veličkovića koji radi individualno u Beogradu?

- Trenira po pet, šest sati svakoga dana, zbog čega je došlo do određenog zamora. Ne bih da prenagljujemo sa prognozama, da sačekamo još jedan dan, ali sve ide kako treba.

Dakle, situacija se znatno popravila?

- Dobrih igrača nikada nije dovoljno. Novica je bio i ostao jako bitan igrač ove generacije. Ne samo kada je u pitanju konkurencija, već tim koji je stvaran četiri godine. Daj bože da bude sve dobro.

Što se tiče povratka u formu Milenka Tepića, Ivković je zadovoljan, istakavši da je on protiv BiH odlično čuvao Đedovića.

----------------------------------------------

Rezultati „Adeko eks ju Kupa”

Makedonija – BiH 50:55
Hrvatska – Crna Gora 85:71
Srbija – Makedonija 81:73
Slovenija – Crna Gora 86:79
BiH – Srbija 61:82
Slovenija – Hrvatska 60:65

Danas

Za peto mestoMakedonija – Crna Gora 15 č

Za treće mesto Slovenija - BiH18 č

Za prvo mestoSrbija – Hrvatska 21 č