Crni fondovi uzdrmali HDZ
Хрватску потресају политичке афере: Трг Бана Јелачића у Загребу
Od našeg stalnog dopisnika
Zagreb – Posle šokantnih otkrića o crnim fondovima vladajuće HDZ i njenim finansijskim malverzacijama bivša blagajnica te stranke Branka Pavošević dobila je stalnu zaštitu policije, jer joj je zbog otkrivenih tajni ugrožen i život. Istovremeno, protiv nje se gomilaju najave tužbi stranačkih funkcionera koje je direktno imenovala kao aktere nezakonitog raspolaganja novcem. To su već najavili bivši glasnogovornik Sanaderove vlade Ratko Mačeg, tadašnji generalni sekretar HDZ-a Ivan Jarnjak i njegov naslednik Branko Bačić, a biće toga očito još.
Dok prozvani funkcioneri HDZ-a listom tvrde da su podaci o finansijskim malverzacijama koje je istražiteljima iznela bivša stranačka blagajnica Branka Pavošević i bivši glavni logističar HDZ-a i direktor carine Mladen Barišić navodno izmišljeni kako bi se HDZ ocrnio uoči parlamentarnih izbora, jedan od najviših HDZ-ovih funkcionera i potpredsednik Sabora Vladimir Šeks tvrdi nešto drugo. On, naime, ne osporava direktno sve ovo što se sada otkriva u istrazi državnog Ureda za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala (Uskok), već svu odgovornost za te malverzacije svaljuje na bivšeg premijera i predsednika HDZ-a Ivu Sanadera.
„Politički neprijatelji HDZ-a su brojni, a jedan od osnovnih neprijatelja je kao Zoro osvetnik Ivo Sanader”, rekao je Šeks u Dnevniku Nove TV, tvrdeći da je Sanader uspostavio paralelni sistem upravljanja, a on i ostali, navodno, nisu imali pojma o „isisavanju” novca iz javnih preduzeća i nelegalnom finansiranju stranačkih aktivnosti.
„Sanader je pred istražnom komisijom u Saboru pre godinu dana rekao da su svi sve znali i na tome gradi svoju strategiju. Ali nisu svi sve znali, jer je postojao paralelni sistem upravljanja koji je on stvorio i za koji je znala svega nekolicina ljudi”, tvrdi Šeks.
On je takođe uveren da se sada, „sedam dana pre vanrednog izveštajnog sabora HDZ-a konstruiše jedna priča koja treba da kompromituje predsednicu stranke Jadranku Kosor”, koja, prema njegovim navodima, u predsedničkoj izbornoj kampanji 2005. godine nije imala veze s finansijama. Uhapšeni bivši direktor carine Mladen Barišić, koji je za račun Sanadera i vrhuške HDZ-a i smislio način isisavanja novca iz javnih preduzeća, međutim, tvrdi da je prisustvovao sastanku na kojem je Sanader 2009. godine informisao Jadranku Kosor o stranačkim crnim fondovima. Prema njegovom iskazu Uskoku J. Kosor mu je delovala uplašeno i ništa nije pitala.
Šeks takođe tvrdi kako je bio uveren da novac za stranačke aktivnosti i predizborne kampanje pritiče iz legalnih izvora, državnog budžeta i različitim donacijama, jer je sve što se odnosilo na finansijsko poslovanje odobravalo predsedništvo stranke, a kasnije kontrolisala Porezna uprava i Državna revizija.
„Ovo je bilo iznad toga, to je skriveno od očiju svih ostalih osim nekolicine poverljivih ljudi”, napominje Šeks i smatra da „u HDZ-u nisu bili naivni već su bili obmanuti, jer su imali poverenje”.
„To je bila jedna vrsta velike opsene. Nije samo HDZ nego i cela hrvatska javnost bila žrtva jedne velike opsene Ive Sanadera”, zaključuje Šeks.
R. Arsenić