Preseljenje Vreoca nezakonito

21. 09. 2011. 22:00

Сеоба гробља у Вреоцима изазвала је бурно реаговање мештана (Фото З. Анастасијевић)

Ekshumacija ostataka dve hiljade tela sa groblja u Vreocima, naselju u Lazarevcu, koju je Vlada Srbije proglasila neophodnom zbog proširenja kopova rudnika „Kolubara”, bila je nezakonita, odlučilo je početkom avgusta kragujevačko odeljenje Upravnog suda po tužbi grupe meštana. Po toj presudi, vladino rešenje iz februara 2009. godine o opštem interesu za eksproprijaciju privatne imovine na tom području, kojim je praktično naređeno iseljenje celih Vreoca, protivpravno je zato što građanima pogođenim tom odlukom nije omogućeno učešće u postupku.

Ako odluka Upravnog suda ostane poslednja reč u dramatičnom sporu vlade i meštana, koji su danonoćno čuvali groblje dok ih letos od njega nije odvojio kordon policije, ne samo da bi se ekshumirana tela mogla preneti u svoje prvo počivalište nego bi i 40 miliona evra dosad dodeljenih žiteljima Vreoca, kako bi se preselili, moralo da bude vraćeno. A ko zna da li je ta svota već, bar delom, potrošena. Ali u „Kolubari” najavljuju da su već podneli zahtev vladi da još jednom utvrdi opšti interes za eksproprijaciju. Teško da ona to neće prihvatiti, budući da je gotovo panično upozoravala kako će Srbija već za dve godine morati da uvozi struju ako ne dođe do velikih naslaga uglja koje leže pod Vreocima. To su argumenti koji će bez sumnje nadvladati lične priče i osećanja Vreočana kada im, u ponovljenom postupku, bude omogućeno da se izjasne o preseljenju, čime će nestati razlog zbog kojeg je palo prvobitno rešenje vlade.

Možda će se sve ovo na kraju pokazati nebitnom peripetijom u celom slučaju, koja će ubrzo biti skinuta sa dnevnog reda, ali je pobudilo zabrinutost Saše Jankovića, zaštitnika prava građana. On je upozorio opštinu Lazarevac da odmah obustavi pravne i faktičke radnje na izmeštanju stanovništva. Kako je za „Politiku” objašnjeno u njegovom kabinetu, lazarevačka vlast je nastavila da radi na preseljenju i u poslednjih mesec dana otkako je Upravni sud doneo odluku da poništi vladino rešenje.

– Nedopustiv je stepen neodgovornosti i neprofesionalnosti ako najviši organi vlasti donose odluke koje proizvode ogromne posledice po živote i imovinu građana a te odluke imaju takve manjkavosti da ih sudovi naknadno poništavaju kao nezakonite. Sve posledice takvih propusta nemoguće je otkloniti. Oni urušavaju poverenje građana u institucije i stvaraju osećaj nepravde i neprijateljstva koji danas karakteriše odnos građana i administracije – navodi Saša Janković.

U opštini Lazarevac juče se nijedan od funkcionera na koje nas je uputila sekretarica nije javljao na telefon. Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, koje vodi postupak preseljenja Vreoca, zna za odluku Upravnog suda pošto su ga o njoj obavestili meštani. Resor Olivera Dulića će, kako šturo kažu njegovi predstavnici, u ovom slučaju ubrzo preduzeti mere u skladu sa svojim nadležnostima.