Jarinje otvoreno, Srbi na barikadama

01. 10. 2011. 12:19

Kosovska Mitrovica – Predstavnici američko-nemačkog Kfora otvorili su administrativni prelaz Donje Jarinje za pešake, saobraćaj i nekomercijalnu robu, juče nešto iza 10 sati, a preko ovog punkta, na kojem su predstavnici Euleksa i albanski carinici i pogranična policija, viđen je jedan civilni automobil koji je prešao prelaz i odmah se vratio ka Raški, kao i nekoliko pešaka.

Srbi su i dalje na barikadama, odlučni da danonoćno dežuraju dok se stanje ne vrati na ono koje je bilo 25. jula, pre upada specijalaca „Rosu” na Brnjak i ovaj administrativni prelaz (Jarinje), koji je danonoćno pod okom do zuba naoružanih vojnika Kfora, koji su prekjuče proširili svoju vojnu bazu, porušivši teškom mehanizacijom barikadu koju su Srbi postavili, nadomak samog punkta. Iako u Euleksu navode da je prolaz slobodan, što i dokumentuju saopštenjima koje eventualnim pešacima ili osobama koje prelaze automobilima daju, a u kojima se navodi da je Jarinje još uvek neprohodno za komercijalni saobraćaj iz tehničkih razloga, s tim što naglašavaju da je Brnjak prohodan i za komercijalni saobraćaj, ali da roba mora da se carini na carinskom terminalu u južnoj Mitrovici.

Srbi i dalje drže sve putne pravce u blokadi, bilo da se radi o magistralnom putu koji vodi iz južne Mitrovice ka Ribariću – u opštini Zubin Potok, i ka prelazu Brnjak, ili je reč o magistralnoj deonici Priština–Raška, koja vodi ka Jarinju.

Branko Ninić, predsednik opštine Leposavić, za „Politiku” kaže da je otvaranje prelaza Jarinje samo još jedan marketinški trik i obmana javnosti kako bi se skrenula pažnja sa događaja na Jarinju od 27. septembra, kada je Kfor bojevim mecima teško ranio šest Srba.

– Ponovo obmanjuju javnost, računajući da će moći da manipulišu svima, osim nas Srba koji smo rešeni da ako treba i prezimimo na asfaltu, uz barikade, sve dok se albanski carinici i policajci ne povuku sa prelaza. Nalazimo se u svojevrsnom getu, okruženi do zuba naoružanim vojnicima NATO-a, koji su spremni, što se i videlo, da pucaju u nenaoružan i goloruk narod, a samo iz razloga što su spremni da se ne integrišu u kosovski sistem institucija – kaže za „Politiku” Ninić, naglašavajući da što se tiče Srba, ovaj prelaz za njih nije otvoren.

Na pitanje da li se pribojava, kao i ostali Srbi, da bi Bajram Ređepi, ministar MUP-a samoproglašene kosovske države, mogao ponovo da krene sa specijalcima „Rosu” u svojevrsnu okupaciju severa, kao što je i najavio, rušenjem barikada, Ninić odgovara:

– On uz sebe ima Kfor i Euleks. Oni imaju silu naspram nas koji smo goloruki i želimo samo jedno, a to je sloboda i vraćanje situacije na dan kakva je bila 25. jula – odgovara predsednik leposavičke Opštine, uz ponovni apel da Srbi budu mirni i jedinstveni, kao što se i ponašaju unazad dva meseca.

Otvorenu najavu Ređepija da će ukloniti barikade u koordinaciji sa Kforom i Euleksom, oštro osuđuje Borislav Stefanović, šef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu sa Prištinom, koji za „Politiku” kaže:

– Bajram Ređepi ponovo baca prašinu u oči, zvecka oružjem, a sve to radi zbog domaće javnosti. Vrlo je opasno u ovakoj vatri ponovo slati zapaljive izjave, i dolivati ulje na vatru. On, po svoj prilici, nije čuo savete koje je dobio od diplomata stacioniranih u Prištini, pa mu ja zato savetujem da ih čuje i da ih posluša.

Na pitanje „Politike” kako reagovati u slučaju da situacija izmakne kontroli i da Bajram Ređepi, uz pomoć međunarodne zajednice i „Rosu”, ipak krene u rušilačke pohode ka severu, šef pregovaračkog tima veli:

– Naš je zadatak da predupredimo štetne poteze Prištine. Mi smo u stalnom kontaktu sa međunarodnom zajednicom, a trenutak je kada smo u prilici da se dogovorimo oko prelaza. Na nama je da nađemo najbolje rešenje u ovim izuzetno teškim danima, a građani na severu Kosova shvataju da u prilog rešenju ide i njihovo mirno i dostojanstveno dežuranje na barikadama, uz bezuslovnu i punu podršku Beograda. Znaju da treba da ostanu na svome, uz svoju porodicu i uz institucije države Srbije.

U petak, podsetimo, Bajram Ređepi je prisustvovao smotri specijalaca „Rosu” u južnoj Mitrovici, u kampu „Belvedere”, nekadašnjem kampu Kfora, koji se nalazi na nekih kilometar i po od severne Mitrovice.

Krstimir Pantić, predsednik opštine Kosovska Mitrovica, odgovarajući na pitanje „Politike” da li postoji opravdana bojazan da je pojačanje stiglo kako bi se krenulo u opsadu severa Kosova, odgovara:

– Razmeštanje „Rosu” vidimo kao psihološki rat i pritisak na narod koji dva meseca danonoćno brani svoju zemlju. Ne očekujemo da će Albanci otvoreno krenuti na barikade jer smatramo da će kod međunarodne zajednice prevladati razum i neće dozvoliti krvoproliće. Ukoliko bi Albanci krenuli, narod, siguran sam, niko više ne bi mogao da kontroliše. I prekjuče je Robertu Sorensenu, zameniku šefa Unmika, u Lešku rečeno da su Srbi na barikadama sve dotle dok se situacija ne vrati na pređašnje stanje.

Pantića smo zamolili da prokomentariše najavu Stefanovića da je Beograd „u prilici da se nešto dogovori oko Brnjaka i Jarinja”, na šta predsednik opštine veli da je za Srbe „moguće samo rešenje od 25. jula”.

– Srbi sa severa traže da se isključivo poštuje Dekleracija od 30. jula, koju je usvojila Republička Skupština, a to je da na severu ponovo bude stanje kakvo je bilo i pre upada specijalaca „Rosu” krajem jula – izričit je Pantić.

Situacija na severu je napeta, i naizgled mirna, zaposleni su svakodnevno na radnim mestima, đaci idu redovno u škole, a dobra je i snabdevenost u prodavnicama, mada se oseća nestašica artikala široke potrošnje, koji su, inače i poskupeli. I dalje su na snazi restriktivne mere na benzinskim pumpama jer se snabdevanje u ovom delu pokrajine obavlja preko planinskih prevoja, što dodatno otežava normalni putnički saobraćaj firmama koje su registrovane za prevoz putnika ka centralnoj Srbiji.

B. Radomirović

-------------------------------------------------------------

Na Jarinje se ne može ni iz centralne Srbije

Jarinje – Na putu ka administrativnom prelazu Jarinje iz pravca centralne Srbije, u međuzoni, juče posle podne postavljena je barikada od zemlje preko obe kolovozne trake, preneo je Tanjug.

Više kamiona šljunka i zemlje istovareno je na putu koji vodi ka prelazu Jarinje, koji su juče Kfor i Euleks otvorili za putnički saobraćaj.

Oko 18 časova, po prvi put od izbijanja krize oko postavljanja kosovskih carinika i policajaca na administrativne prelaze Jarinje i Brnjak, podignuta je barikada i van teritorije južne srpske pokrajine.

Barikada se nalazi nadomak urušenog alternativnog puta koji je vodio oko prelaza Jarinje.

Ovime je u potpunosti onemogućen saobraćaj ka prelazu Jarinje, kako iz pravca mesta Lešak sa kosovske strane, tako sada i iz pravca centralne Srbije.