Povratak Mileta Ilića

19. 12. 2006. 19:55

Миле Илић Фото Л. Адровић

Vreme je pokazalo da sam bio u pravu i da ništa što mi je pripisivano nije tačno, prema tome ovo je neka vrsta političke rehabilitacije, što bi se reklo, na visokom nivou, kaže za "Politiku" dr Mile Ilić, profesor Prištinskog univerziteta, bivši šef niških socijalista u vreme velikog skandala sa krađom lokalnih izbora 1996. godine, povodom kandidovanja za poslanika na listi SPS-a.

Povratak Ilića u prve redove socijalista, posle deset godina, slično komentariše i Žarko Obradović, zamenik predsednika SPS-a, koji kaže da je "vreme pokazalo, kako su stvari koje su dešavale devedesetih godina bile deo političkog marketinga".

Ilića su u vreme kad je šefovao niškim socijalistima, ondašnji opozicionari zvali "gazda Niša", a on sam za sebe je govorio da je, u svojoj partiji, među ’čvrstorukašima’. Ostao je upamćen i po tome što je, posle potpisivanja Dejtonskog sporazuma, prvi predložio Slobodana Miloševića za Nobelovu nagradu za mir. No, to mu nije pomoglo 1996. godine da ga baš Milošević označi kao nekoga ko je "učestvovao u prekrajanju izborne volje građana" i da, zbog toga, bude isključen iz partije. Narednih godina nije se bavio politikom i nikada nije izgovorio ni jednu kritičku reč ni o partiji, ni o Miloševiću, a u SPS je vraćen pred parlamentarne izbore 2000. godine. Ni tada se nije aktivno uključio u partijski život, ostao je posvećen svom profesorskom radu na Pravnom fakultetu Prištinskog univerziteta.

Početkom ove godine, posle čuvene "afere kofer", javno je, "drugarski pozvao Ivicu Dačića da podnese ostavku". Dačić je u međuvremenu postao predsednik SPS-a, a Mile Ilić je stigao na visoko 23. mesto na izbornoj listi SPS-a i to, kako kaže, na poziv baš Ivice Dačića, koji mu, ističe, nije zamerio što ga je kritikovao: "Reagovao sam u trenutku kada mi se učinilo da je pogrešio, pokazalo se da ništa od toga nije bilo tačno i nastavili smo da negujemo korektne odnose, a ja sam Dačića podržavao ranije, kada se zalagao za proreformsku, demokratsku liniju u SPS-u i zbog toga imao probleme sa Miloševićem". Malo čudno za čoveka, koji je, svojevremeno, i sam sebe nazivao "čvrstorukašem", ali i to se promenilo: "Ja sam sada mnogo tolerantniji, čak i od onih koji sebe nazivaju demokratskim blokom. Promenio se i SPS za ovih 15 godina. To je sada moderna, levičarska, proevropska partija".

Što se tiče nekadašnjih političkih protivnika, Ilić kaže da sa svima ima korektne odnose: "Civilizovano razgovaramo". I sa bivšim šefom niških demokrata, bivšim gradonačelnikom Niša, koji je predvodio demonstracije zbog izborne krađe, Zoranom Živkovićem? Ako verujete, kaže Ilić, sa Živkovićem se nikada nisam sreo, ni razgovarao, ni onda, ni kasnije.

I Zoran Živković potvrđuje za "Politiku" da se nikada nije sreo ni razgovarao sa Ilićem. Što se tiče Ilićevog povratka, Živković kaže: "Socijalisti su se vratili na političku scenu kao važan faktor sa dolaskom vlade Vojislava Koštunice. Tako da me ne čudi ni povratak nekih ljudi iz SPS-a".

Sanja Čeković, potpredsednik SPO-a, stranke koja je aktivno učestvovala u niškim demonstracijama 1996. godine, kaže za "Politiku", da je u "Nišu sve počelo, tamo je prvo razotkrivena krađa glasova, a sad se vraćaju kadrovi protiv kojih smo se borili i demonstrirali." Ona dodaje:"Ilićev povratak je dokaz da se Srbija nije očistila od tih starih kadrova. Nažalost, taj povratak je moguć, jer nije bilo lustracije, nisu otvoreni dosijei, dakle, onoga za šta se Srpski pokret obnove s razlogom zalagao. Ne znam šta da kažem, osim da se nadam da narod nije zaboravio".

Povratak Ilića u prve partijske redove, Žarko Obradović, zamenik predsednika SPS-a, objašnjava kao "primer, koji pokazuje koliko je SPS posvećen opštem cilju, da partija bude jaka". Obradović kaže: "Mile je profesor univerziteta, on je u Nišu mnogo toga uradio, izgradio i ostavio dubok trag, a pokazalo se da su sve optužbe protiv njega bile bez ikakvih dokaza, te stvari koje su se dešavale devedesetih bile su deo političkog marketinga. Osim toga, uprkos razlikama koje su postojale, Mile nikada nije napustio partiju, nije išao u druge stranke, niti je govorio loše o SPS-u, dakle, procenili smo da za takvog čoveka ima mesta i u politici i u SPS-u".