„Zlatni rog" Dejanu Zečeviću
Фестивалски лауерат: Дејан Зечевић
Kopar- Nagrada „Zlatni rog”, festivalski Gran pri 2. Festivala evropskog i mediteranskog filma u Kopru (Slovenija), jednoglasnom odlukom žirija u čijem su sastavu bili slovenački glumac Demeter Bitenc, američki reditelj Maksvel Hofman i potpisnica ovih redova, pripala je srpskom reditelju Dejanu Zečeviću za film „Neprijatelj”.
Žiri je smatrao da se film „Neprijatelj” izdvojio u konkurenciji od devet filmova, svojim zanimljivim scenarijem, sugestivnom scenografijom i glumom, inspirativnom fotografijom i veštim rediteljskim postupkom, i da je kao takav zavredeo glavno festivalsko priznanje.
Nagrada za najbolji snimateljski rad koja nosi ime Vilka Filača, pripala je Olegu Mutu, direktoru fotografije rusko-ukrajinskog filma „Moja sreća” Sergeja Loznice, dok je Specijalna nagrada žirija dodeljena švedskim autorima Jesperu Huoru i Bose Lindkvistu za angažovani dokumentarni film „Vikipobunjenici: dokumentarac”, u kojem rasvetljavaju nastanak, značaj i uticaj društvene mreže Vikiliks i lik njenog osnivača Džulijena Asanža.
Žiri kritike Fedeora – Međunarodne federacije filmskih kritičara Evrope i Mediterana, svoju glavnu nagradu jednoglasno je dodelila reditelju Vladimiru Blaževskom za dinamičan i subverzivan makedonski film „Pank nije mrtav” u kojem je autor, fokusirajući se na likove sa margina društva, snažno i vešto dokazao kako je samo društvo danas samo velika margina. Specijalna nagrada žirija Fedeore pripala je italijanskom glumcu, reditelju i scenaristi Đaniju di Gregoriju za izvanredan mali i humanistički film „So života” u kojem pokazuje da ni u trećem dobu nije kasno za ljubav.
Drugo izdanje Festivala evropskog i mediteranskog filma svečano je završeno sinoć ceremonijom dodele nagrada i projekcijom francuskog filma „Snegovi Kilamandžara”.