Sećanje na žrtve obavezuje da prevaziđemo podele
Председник Србије Борис Тадић полаже венац на споменик стрељанима у Крагујевцу
KRAGUJEVAC – Tradicionalnim „Velikim školskim časom” u kragujevačkim Šumaricama danas je, u prisustvu predstavnika državnog vrha Srbije, obeležena 70. godišnjica masovnog streljanja muškaraca, žena i dece u Drugom svetskom ratu.
Predsednik Srbije Boris Tadić poručio je na skupu da sećanje na žrtve koje je srpski narod pretrpeo u 20. veku obavezuje na prevazilaženje i istorijskih, i sadašnjih političkih i ideoloških nesuglasica.
To sećanje obavezuje i na stvaranje građanskog i tolerantnog društva na idealima za koje su položeni mnogi životi građana Srbije, istakao je predsednik Tadić.
On je rekao da su velike žrtve ugrađene u temelje srpske državnosti i da je istorijsko sećanje na žrtve neodvojivi deo srpskog državnog i nacionalnog identitea, a da te žrtve imaju smisla samo ako se Srbiji obezbede sigurna budućnost, trajni mir i regionalna saradnja.
Istorijsko nasleđe, kako je dodao, podučava i da je najbolji put za srpski narod put osvajanja ličnih sloboda, demokratije i vladavine prava.
„Zato na današnji dan moramo imati snage da osudimo i one koji su u ime našeg naroda činili zlo drugima”, rekao je Tadić.
Podsećajući da je na početku ustanka 1941. godine u centralnoj Srbiji ubijeno 11.522 ustanika, a da je u odmazdi nacista streljano oko 21.800 civila, Tadić je rekao da je u Drugom svetkom ratu srpski narod potvrdio slobodarsku tradiciju i spremnost da brani teško stečenu slobodu po svaku cenu.
„Danas prizivamo u sećanje sve poginule u borbi za slobodu i osuđujemo sve koji su sarađivali sa okupatorom”, poručio je Tadić.
Šumarice, kako je zaključio, obavezuju na nezaborav svih ubijenih civila i ustanika, pripadnika partizanskog i ravnogorskog pokreta, ali i na žrtve crvenoarmejaca koji su učestvovali u borbama za oslobađanje Srbije.
„Veliki školski čas” je počeo polaganjem venaca i molebanom koji je služio episkop lipljanski Jovan.
Antiratnoj manifestaciji su, pored predsednika, prisustvovali predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović, premijer Mirko Cvetković, ministri u Vladi Srbije, predstavnici diplomatskog kora, grada Kragujevca, gradova pobratima, Prve kragujevacke gimnazije, građani i potomci streljanih.
Kraj spomenika „V/3”, predsednik Tadić poručio je da je 21. oktobar dan kada se cela Srbija seća svih nevinih civila koji su dali živote u borbi protiv fašističkog okupatora.
Kraj humke streljanih, među kojima su bili đaci i profesori Prve kragujevačke gimnazije, vence i cveće položili su predsednik Tadić, predsednica parlamenta Đukić Dejanović, premijer Cvetković sa članovima kabineta, ambasadori Nemačke i Rusije u Srbiji Volfram Mas i Aleksandar Konuzin i gradonačelnik grada Kragujevca Veroljub Stevanović ...
Na skupu je izvedena i poema „Kada nevine duše odlaze” Dragana Jovanovića Danilova.
Spomen-park u Šumaricama podignut je 1953. godine na mestu gde su nemački vojnici 21. oktobra 1941. godine streljali nekoliko hiljada Kragujevčana, muškaraca, žena i dece. Prema, do sada, prikupljenim podacima, ubijeno je 2.794 muškaraca, žena i dece od toga 415 u selima i 2.379 u Kragujevcu.
Ranije danas u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji održan je školski čas u okviru inicijative lista Pres da se 21. oktobar proglasi za Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu i da se obeležava kao državni praznik.
-----------------------------------------------
U Kragujevcu ponovo gori Večni plamen slobode
Ministar kulture Predrag Marković i ambasador Rusije Aleksandar Konuzin upalili su danas, u sklopu antiratne manifestacije Veliki školski čas, Večni plamen slobode na platou ispred Spomen-muzeja 21. oktobar.
Podsetivši da je na tom mestu Večni plamen slobode upaljen prvi put pre 33 godine, a posle dva meseca ugašen pod opravdanjem da je kriza, ministar je ocenio da je „antifašizam ugrožen upravo onda kada je kriza opravdanje”.
„Ne smemo da zbog krize gubimo osnovne vrednosti i zbog toga je bilo važno da se pod hitno obnovi”, rekao je Marković i dodao da je Večni plamen slobode ponovo upaljen na inicijativu direktora Spomen-muzeja Zlatka Milojevića i gradonačelnika Veroljuba Stevanovića, a da je bilo potrebno samo obezbediti sredstva.
Ministar je dodao da smo od danas u mogućnosti ne samo 21. oktobra, već svakog dana, da čuvamo sećanje na tragičan događaj u Šumaricama, kada je u Kragujevcu nemački okupator u jednom danu streljao više hiljada civila.
„Ako mi prestanemo da ih sanjamo, ako mi ugasimo taj plamen oni neće postojati, a na to nemamo pravo”, poručio je ministar kulture Predrag Marković.