Želim da pokrećem ljude

22. 12. 2006. 16:04

Џон Леџенд Фото Wiredset

Džon Ledžend, trostruki dobitnik Gremija, jedan je od muzičara koji su obeležili godinu koja je za nama. Američki pevač, kompozitor i pijanista koji je nedavno objavio drugi album, često ističe da su gospel, R&B i hip-hop glavni uticaji u njegovoj muzici. Zato i kaže: "Obožavam da izvodim gospel. To je tako inspirativno".

Džon Ledžend, odnosno Džon Stivens, kako je njegovo pravo ime, rođen je 1978. godine u Springfildu, u američkoj državi Ohajo. Kada je imao samo četiri godine počeo je da peva gospel i da svira klavir, bez koga ne može da zamisli svoj život. Dugo je pevao i u crkvenom horu. Pohađao je višu školu u Springfildu, a potom je upisao Univerzitet Pensilvanija i diplomirao na katedri za engleski jezik. Tema diplomskog rada bila je afričko-američka literatura i kultura. Kada je diplomirao nije odmah počeo da se bavi muzikom, već je neko vreme radio u jednoj konsultantskoj firmi u Bostonu, a potom i u Njujorku. Međutim, nedugo zatim počeo je da nastupa po noćnim klubovima u Filadelfiji i Njujorku. Snimao je i lajv albume, koje je sam distribuirao. Već tada je promenio ime u Džon Ledžend, što je objasnio ovako:

– Džon Ledžend (legenda) dugo je bio moj nadimak, jer su tako počeli da me zovu odavno, i to zato što zvučim kao stari čovek kada pevam. Moj glas podseća na stare soul pevače.

Preokret u muzičkoj karijeri desio se kada ga je njegov bivši cimer sa univerziteta upoznao sa hip-hop zvezdom u usponu Kanije Vestom. Od tada Ledžend i Vest počinju muzičku saradnju. Naime, Džon je potpisao ugovor sa Vestovom kućom "G.O.O.D. Music" i otpevao mnoge deonice za album prvenac hip-hop muzičara "The College Dropout", koji je ovenčan i Gremi nagradama. Vest mu je uzvratio i sarađivao na Ledžendovom debi albumu "Get Lifted", koji je objavljen 2004. godine za diskografsku kuću "Kolumbija". I sam je rekao jednom:

– Mislim da je njegov uspeh odigrao značajnu ulogu u tome da se i ja probijem.

Ovaj album je prodat u platinastom tiražu, a izdvojili su se singlovi "Used to Love you", "Ordinary People", "Number one" i "So high". Još pre toga Ledžend je počeo da radi i sa mnogim drugim američkim muzičarima, poput Ališe Kiz, Lorin Hil, Tviste, Meri Džej Blajdž, Džeja Zija, Dženet Džekson, sastava "Blek ajd piz"... Pevao im je prateće vokale, svirao klavir u njihovim numerama, pisao im pesme. Zbog toga je, kako priznaje, postao bolji umetnik.

U jednom intervjuu svoj uspeh je objasnio sledećim rečima:

– Ljudi me povezuju sa muzikom koja je veoma kvalitetna, što je moj osnovni kriterijum. Mislim da ljudi razumeju moju muziku zato što saosećam sa njima, dobro razumem veze i o njima pričam na iskren, realan način.

Krajem oktobra objavio je svoj drugi album "Once again", koji je već dostigao platinasti tiraž u SAD i Evropi, i sa koga su skinuti singlovi "Save Room" i "Heaven". Ovaj album, čiju produkciju potpisuju Kanije Vest, Rafael Sadig i Will.i.am iz "Blek ajd piza", jedan je od najslušanijih u 2006. godini. Za Džona Ledženda glavni motiv bavljenja muzikom je sledeći:

– Želim da pokrećem ljude i da se oni osećaju dirnuto posle slušanja moje muzike ili mog koncerta.