Nasukani nautičari
Још влада неизвесност Фотодокументација Политике
Sudbina kluba za sportove na vodi "Dorćol – stara centrala", tri meseca pred početak izgradnje poslovno-stambenog kompleksa Marina "Dorćol", još je neizvesna. Vlasnici čamaca i brodova uspeli su da postignu dogovor sa investitorima, izraelskom firmom "Engel", i gradom da koriste marinu do početka radova, posle čega će morati da se isele i uklone 150 plovila iz pristaništa. Po završetku radova, marina će, prema ugovoru koji je potpisan sa investitorom, pripasti gradu. Gradski čelnici, međutim, još nisu ponudili alternativu članovima kluba i pored javnog obećanja gradonačelnika Nenada Bogdanovića da će naći rešenje za njih.
Boris Popović, predsednik kluba "Dorćol – stara centrala" kaže da vlasnici brodova imaju predlog za rešenje problema, ali zbog izborne kampanje koja je u toku, nikako ne mogu da stupe u kontakt sa predstavnicima grada kako bi im izložili svoj naum.
– Naš predlog je da po završetku radova koji će trajati godinu dana klub nastavi, kao i do sada, da upravlja marinom, jer smo u protekle dve decenije dokazali da umemo da radimo taj posao. Klub od članarine plaća sve troškove marine, a kompletna infrastruktura izgrađena je o našem trošku. Zahvaljujući klubu marina ispunjava i međunarodne standarde. Tražićemo da zadržimo 70 odsto mesta, dok bi ostalih 30 odsto moglo da bude upotrebljeno u komercijalne svrhe kako bi i grad imao koristi od pristaništa. Tako bi svi bili na dobitku, a klub bi bio sačuvan od propasti – objasnio je Popović.
Prema njegovim rečima, jedna od opcija je da grad osnuje javno preduzeće koje bi upravljalo marinom. Po njegovom mišljenju, to ne bi bilo dobro rešenje.
– Ukoliko bi se to desilo cena svih mesta za brodove morala bi da bude višestruko uvećana, što znači da bi vlasnici brodova trebalo da plaćaju godišnji zakup u visini cene plovila koje poseduju. Oni to neće moći da plate, a s obizorom na to da su korisnici marine uglavnom ljudi iz grada, njihovim odlaskom marina ostaje prazna, a potencijalno javno preduzeće bi bilo na gubitku. Dunav je tranzit i nema turistički potencijal od koga bi pristanište moglo da se izdržava, tako da bi to javno preduzeće bilo promašena investicija. Da ne bismo nagađali šta ljudi iz grada nameravaju, najbolje bi bilo da se što pre sastanemo kako bi izložili predloge i našli kompromisno rešenje za ovaj problem.
Ukoliko gradske vlasti ne prihvati naš predlog zahtevaćemo da nam nađu drugu lokaciju na kojoj bi mogli da parkiramo plovila – rekao je Popović i dodao da apeluje na gradonačelnika da ispuni dato obećanje.