Pogubljen Sadam Husein
Телевизијски снимак егзекуције бившег ирачког лидера (Фото ЕПА)
Sadam Husein je mrtav, a njegova era sada je i definitivno završena. Juče u zoru, neki minut posle šest časova po lokalnom vremenu, bivši irački vođa i diktator, osuđen na smrt za zločine protiv čovečnosti, izveden je na vešala i pogubljen. Snimci trenutaka neposredno pre egzekucije i posle nje – stavljanje omče oko vrata osuđenika, a potom tela uvijenog u beli čaršav, ali otkrivenog lica – prikazani su na iračkoj televiziji. Sam čin usmrćivanja ipak nije. "Sve je bilo brzo i bezbolno. Umro je za tren oka", ispričao je naknadno Movafak al Rubai, savetnik za nacionalnu bezbednost, koji je, uz sunitskog sveštenika i još nekoliko osoba, prisustvovao pogubljenju obavljenom u sedištu bivše iračke vojne obaveštajne službe.
Do lokacije u kvartu Kadimija, u severnom delu Bagdada, osuđenik je samo pola sata ranije prebačen iz američkog zatvora u blizini bagdadskog aerodroma, gde je bio držan proteklih meseci. Predajom zatvorenika iz američkih ruku Iračanima praktično je bio otvoren put ka poslednjem činu drame, za koji se još u petak nije tačno znalo kada će uslediti, a konfuziji su doprinosile i kontradiktorne izjave zvaničnika o terminu izvršenja.
Za egzekuciju je odabran "specijalan dan", objasnio je Sami al Askari, savetnik premijera Nurija al Malikija, dan završetka hadžiluka u Meki i istovremeno početka proslave Kurban-bajrama, najmasovnijeg praznika u islamskom svetu. U tom podatku mogla bi se tražiti i dvostruka simbolika s obzirom na to da je to praznik u slavu žrtvovanja, a sam Sadam Husein je, pošto je smrtna kazna protekle nedelje postala konačna, izjavio da se žrtvuje za svoj narod i spokojno ide u susret smrti.
"Bog je veliki", bile su njegove poslednje reči. Na gubilište je izašao odeven u tamni kaput, noseći primerak Kurana u ruci za koji je zatražio da bude predat čoveku po imenu Bandar, naveo je Rubai, uz napomenu da ne zna ko je u pitanju.
Prema rečima ovog zvaničnika, Sadam drugih zahteva nije imao. Odbio je da mu maskirani egzekutori stave kapuljaču na glavu, rekavši da to nije potrebno. Bio je pribran i nije pokazivao ni trunke pokajanja, ali na licu mu se video strah. "Okrenuo se ka meni i rekao da ne treba da se bojim, ali izgledalo je kao da je sebi govorio", naveo je Rubai u opširnoj izjavi iračkoj televiziji čije su izvode preneli svetski mediji.
Ovaj funkcioner je posebno naglasio da nijedan Amerikanac nije prisustvovao egzekuciji. Bio je to posao koji su obavili sami Iračani.
Prema agencijskim izveštajima, reagovanje javnosti na sam događaj bilo je prilično mirno, ne računajući sporadična slavlja šiita kakva su zabeležena u Nadžafu, šiitskom svetom gradu, ili u Sadr sitiju u Bagdadu. Većih reakcija sunita, kojima je Sadam pripadao, nije bilo. Kurdi su, pak, razočarani što je pogubljenjem Sadam Husein izbegao da odgovora za genocid nad kurdskim stanovništvom, po razmerama i masovnosti mnogo veći zločin od ubistva 148 šiita – zbog čega je osuđen na smrt. Ipak, suđenje za genocid, koje je počelo u avgustu, biće nastavljeno bez Sadama.
U prvim vestima o pogubljenju bilo je javljeno da su obešena i druga dvojica osuđenih, njegov polubrat Barzan al Tikriti i bivši sudija revolucionarnog suda Bandar, ali je naknadno stigla nova vest da će ova dvojica biti pogubljena posle praznika.