Po receptu evropskom

05. 01. 2007. 21:42

"Београдски кар шоу" постигао изузетне резултате (Фотодокументација "Политике")

Prema nepotpunim rezultatima, Beogradski sajam je u 2006. godini ostvario dobit od oko 99 miliona dinara, odnosno 1,2 miliona evra, dok je ukupan prihod bio 1,14 milijardi dinara, rekao je Anđleko Trpković, generalni direktor Beogradskog sajma.
On je najavio da će Beogradski sajam u 2007. godini biti privatizovan, kao i da su se već javile četiri zainteresovane kompanije, od kojih su dva velika ogranizatora sajmova, jedan je najveći u svetu, a drugi u svojoj zemlji, kao i dva investiciona fonda.

Trpković je naglasio je su postignuti odlični rezultati u minuloj godini, a posebno je izrazio zadovoljstvo organizacijom velikih sajmova, kao što su "Beogradski kar šou", Sajam komercijalnih automobila "Beotrak", sajamovi turizma, knjiga, građevinarstva, tehnike, nameštaja… On je istakao da je "Beogradski kar šou", koji je prošle godine prvi put organizovan, budući da po kalendaru Asocijacije evropskih proizvođača motornih vozila putnički automobili ne mogu da imaju zajednički sajam sa komercijalnim vozilima, imao odlične rezultate. Prema njegovim rečima, za tu priliku su za 80.000 evra kupljeni novi štandovski elementi, tako da Beogradski sajam sada ima najmoderniju opremu i može da organizuje bilo koju manifestaciju po najvećim svetskim standardima.

– Sajam građevinarstva, koji je postao najznačajnija maifestacija ove vrste u jugoistočnoj Evropi, toliko se raširio da više nema mesta za sve zainteresovane izlagače u ovoj godini. Tako da ako neko želi da učestvuje na ovom sajmu mora da sačeka sledeću godinu. Zato ćemo morati da ovaj sajam u budućnosti podelimo na nekoliko specijalizovanih sajmova – naglasio je Trpković, dodajući da će od ove godine i sajam nameštaja biti podeljen na dve manifestacije. Jedna će biti namenjena opremi za proizvodnju, a druga proizvodima.

Direktor Beogradskog sajma je pohvalio i prolećni Sajam turizma, koji je uspeo da postane najznačajniji na Balkanu.

Najposećeniji je bio Sajam knjiga sa oko 140.000 posetilaca.

– Nema nikakve dileme da je Sajam knjiga najznačajnija kulturna manifestacija na tlu Srbije. Za nas je to jedan od sajmova koji je najteže organizovati, jer niko ne sme da uradi ništa što bi narušilo ugled ove priredbe. Sajam knjiga je odmah iza sajma u Frankfurtu – istakao je Trpković.

On je podsetio da je Sajam erotike posetilo više od 10.000 ljudi i da nije bilo incidenata, što je veliki uspeh. Najveći koncert organizovan na Beogradskom sajmu bio je nastup britanskog sastava "Djuran Djuran", a za vreme Svetskog prvenstva u fudbalu u Nemačkoj, Beogradski sajam je bio izvršni organizator manifestacije "Srbija navija".

Uložena su i značajna sredstva u obnovu sajamskih objekata. Tako je na Hali 1 postavljeno novo "stop sol" staklo koje ne propušta toplotu i sunčevu energiju, što je jedan od važnijih koraka potrebnih za klimatizaciju hale, koja bi trebalo da bude gotova u toku predstojećeg leta. Završena je sasvim klimatizacija Hale 3 i urađena kompletna nova instalacija sa rashladnim sistemom. Značajna sredstva su uložena i u sređivanje hala 14, 5, 10, 11, i 12. Sve ukupno, u obnovu objekata je uloženo više od 200 miliona dinara.

Sajam je bio u opasnosti od velikih poplava koje su tokom prošlog proleća zahvatile Srbiju. Međutim, angažovanjem sopstvenih ljudi Sajam je uspeo da se odbrani, naglasio je Trpković, dodajući da u 2007. godini Beogradski sajam slavi 70 godina organizovanja sajamskih manifestacija.