Znanje najvredniji plod

06. 01. 2007. 18:17

Небојша Милосављевић, Владимир Лепосавић, Бојан Јевтић и Александар Петровић

Odrasli su u različitim delovima naše zemlje, zainteresovali se i počeli da istražuju razne oblasti, neki bi želeli da ostanu u Srbiji, a drugi smatraju da će im odlazak u inostranstvo doneti uspeh. Jedno im je zajedničko – oni su mladi, uspešni akademci koji će u Novoj godini studije završiti sa visokim prosecima. Kažu da je za izuzetan uspeh na fakultetu najvažnija ljubav prema oblasti za koju su se opredelili i smatraju da je naša država konačno počela da ceni mlade talente. Iskreno se nadaju da će znanje uskoro postati najveći brend Srbije.

Vladimir Leposavić (22) iz Beograda, student četvrte godine, ubrzano završava studije na Pravnom fakultetu i kaže da želi tokom 2007. godine da pronađe posao u nekom institutu ili na fakultetu.

–Upisivanje poslediplomskih studija je nešto što se podrazumeva, ali bih voleo da nađem posao koji će mi pomoći da izučavam i unapredim pravnu nauku. Još nemam konkretne ponude i planove, zasad upoznajem rad predavača i asistenata na fakultetu kao i stručnjaka iz Instituta za društvene nauke – kaže Vladimir čiji indeks krase isključivo desetke.

Ističe da nikada nije učio zbog ocena već je uvek davao sve od sebe da što bolje upozna i savlada narednu oblast, a trud i zainteresovanost su se isplatili.

– Nisam primetio da, prilikom ocenjivanja, profesori gledaju indeks i naspram toga upisuju ocene. Zbog visokog proseka imam još veću obavezu da pružim odgovor kakav se od mene očekuje, ipak, kada odgovaram, jedino što želim je da budem zadovoljan sobom i da uđem u tajne pravne nauke – ističe naš sagovornik i dodaje da su ispiti na Pravnom fakultetu obimni, ali da se, u poslednje vreme, veća pažnja poklanja i praksi. Ipak, prema njegovom mišljenju, spona između prakse i teorije trebalo bi da bude još jača.

Studenti Aleksandar Petrović (21) iz Leskovca i Nebojša Milosavljević (22) iz Beograda, sledeće godine će u rukama držati diplome prestižnog Elektrotehničkog fakulteta, a prosečne ocene će im zasigurno biti više od 9, 90. Budući da su strasni skijaši, naši mladi sagovornici se nadaju da će 2007. godinu početi zajedničkim zimovanjem, pa su poželeli puno snega. Naglašavaju da će se u ovoj godini posvetiti usavršavanju, ali nadaju se da će dobiti stipendije za neki prestižni svetski univerzitet. Ipak, još ne žele potpuno da otkrivaju svoje planove. 

Kažu da ocene nisu merilo uspeha, a važnije je osećanje ispunjenosti tokom studija. 

– Nastava na Elektrotehničkom fakultetu je izuzetno dobro organizovana, a reforma je doprinela da studenti moraju da redovno pohađaju vežbe i predavanja što ih je zbližilo sa predavačima. Studenti više ne zaziru od profesora koji nas znaju po imenima – naglašavaju Aleksandar i Nebojša. 

Aleksandar ističe da mu je važno da radeći stvari koje ga zanimaju, teži da postane prvenstveno dobar čovek, pa tek onda stručnjak. Smatra da će ga znanje odvesti na pravi put, a "formula uspeha" se, kako kaže, sastoji u tome da čovek nema samo jednu sferu interesovanja. Tako je književnost još jedna ljubav našeg sagovornika.

Aleksandar smatra da se današnja Srbija nalazi u sličnom vremenu kao i posle Prvog svetskog rata kada su talentovani mladi ljudi odlazili u inostranstvo na usavršavanje, a potom su se vraćali pokušavajući da unaprede svoju zemlju.

Da li će ostati u Srbiji, kako kažu, zavisi isključivo od toga koliko će biti moguće da u našoj zemlji primenjuju znanje i da razvijaju nauku.

Za razliku od njih , njihov godinu dana stariji kolega Kragujevčanin Bojan Jevtić je siguran da želi da ostane u našoj zemlji i da svoje znanje primeni u praksi. Obišao je gotovo celu Evropu, što je još više učvrstilo njegovu odluku. U Srbiji, se kako kaže, oseća najprijatnije. Kao svoj na svome. A za inžinjere njegove struke, posla uvek ima.

– Dosta sam putovao, posetio sam gotovo sve evropske zemlje. U pamćenju su mi urezani drugačiji mentalitet ljudi i osećaj nepripadnosti. Imam još četiri ispita do diplome i onda ću da razmislim o odgovarajućem poslu. Pre nekoliko meseci sam organizovao sajam zapošljavanja na mom fakultetu, pa sam se uverio da za mladi stručnjaci mogu da nađu svoje mesto u mnogim firmama – smatra naš mladi sagovornik.

Bojan se nada da će srednjoškolci shvatiti da studiranje elektrotehnike nije nikakav bauk, jer je bolonjski proces doneo mnoge pozitivne promene.