Japanci osvežili srpski balet

02. 01. 2012. 22:00

Такуја Сумитомо и Асука Маруо

Novi Sad – Glavne role u čuvenom baletu Petra Iliča Čajkovskog „Krcko Oraščić” (Ščelkunčik), koji ovih dana oduševljava publiku u Srpskom narodnom pozorištu (SNP) u Novom Sadu, igraju dvoje Japanaca – Takuja Sumitomo i Asuka Maruo. Mladi prvački par u Vojvodinu je stigao preko Estonije, a ovde su zatekli i kolege iz Velike Britanije, Italije, Rumunije... U preko šest decenija dugoj istoriji Baleta SNP-a, ovo je njegov najjači internacionali sastav, što je, naravno, rezultiralo kvalitetom.

Takuja (1989) i Asuka (1990) igrali su za „Vanemuine Ballet Theater”, najstarije pozorište u Estoniji. On je završio „Homura Tomoi” balet u Osaki i „Kraljevsku baletsku školu” u Antverpenu, a ona se školovala u matičnom „Tanaka baletu”, „Nacionalnoj igračkoj akademiji” u Pekingu i „Nacionalnoj visokoj školi igre” u Marseju. Takuja se javio na audiciju koju je krajem prošle sezone raspisao Balet SNP-a u evropskom magazinu za igru.

– Bili smo zadovoljni onim što je Takuja pokazao, a i njegov prvi utisak je bio sjajan. U međuvremenu, on je obavio još nekoliko audicija po Evropi da bi se posle nekoliko meseci javio i rekao da je odlučio da igra u Novom Sadu, ukoliko smo još zainteresovani. Zamolio nas je da pogledamo i njegovu koleginicu Asuku, s kojom je kao profesionalni partner igrao u Estoniji – priča za naš list direktorka Baleta SNP-a Olivera Kovačević Crnjanski.

Biografija Asuke Maruo i snimak varijacija „Žizele”, jedne od najznačajnijih i najkompleksnijih baletskih solističkih rola, oduševili su direktorku novosadskog baleta, koja je sebi rekla: „Ovo je jedinstvena prilika da dobijemo jedan zaista prvački par”. Ugovori su potpisani sredinom avgusta, a dvoje mladih igrača iz Japana ostaće u SNP-u i cele naredne sezone.

– Našli su stan blizu pozorišta, jer praktično radimo non-stop, sa pauzama od svega dva-tri sata dnevno. Veoma su skromni i disciplinovani. Igraju sve, i u ansamblu, i manje solističke uloge, a sada su zaigrali i glavne prvačke uloge. Pokazuju veliko poštovanje prema profesiji, kolegama i autorima. Nikada se ne žale, prime informaciju, klimnu glavom i daju rezultat. Ljudi u ansamblu ih vole i cene – ističe Olivera Kovačević-Crnjanski.

Takuja Sumitomo nam kaže da je veoma srećan u Novom Sadu, da mu prija okruženje:

– Grad je prelep, a ljudi su topli i veoma ljubazni. Potvrdila su se naša očekivanja da je SNP veoma profesionalna i kvalitetna pozorišna kuća, kao i svi igrači s kojima radimo.

Njegova koleginica Asuka Maruo, sa smeškom priznaje da još ne govore srpski, ali da im zbog toga nikada nije bilo neprijatno. Sa ostalim članovima ansambla komuniciraju na engleskom. 

– Svi se trude da nas razumeju. Oni nas ponekad uče srpski, a mi njih ponekad učimo japanski. Zar ne mislite da je to sjajno – odgovara nam mlada igračica.

Balet SNP-a ima još jednu Japanku – Azusu Oiši, koja je stigla pre dve sezone, a bila je jako srećna kada je čula da će joj doći i sunarodnici. Azusa je prethodno igrala u Londonu, odakle je došao i Englez Džošua Ikob. Na istu audiciju javio se i David Gruoso iz Italije, izuzetan mladi igrač. Uz kolege iz Rumunije, koje u novosadskoj kući već odavno shvataju kao svoje, internacionalni sastav je i te kako raznovrstan.

U Baletu SNP-a nam objašnjavaju da mladi igrači u Novi Sad dolaze prevashodno zbog zanimljivog repertoara, s obzirom da su plate skromne. Naravno, ovde imaju priliku da rade s vrsnim pedagozima i koreografima, a veoma bitan razlog zbog kojeg se odlučuju da duže ostanu jesu i dobri međuljudski odnosi. U poslednje dve-tri godine Balet SNP-a je uspeo da napravi i ozbiljan muški ansambl, što je u ovoj umetnosti prilično velika stvar.

----------------------------------------------

Plaćaju da igraju

Direktorka Baleta SNP-a kaže u Japanu ima puno kvalitetnih igrača, i da žene čak plaćaju da bi igrale, umesto da je obrnuto. Toliko ih je mnogo. Takođe, sve je više odličnih igrača u Evropi koji nemaju posla, jer je ekonomska kriza svuda. Ističe da je srećna što su se kvalitetni igrači javili na njihovu audiciju.

----------------------------------------------

Sledeća „Mileva Ajnštajn”

Balet SNP-a ima pedesetak igrača, ali zbog godina (stari problem s penzijom) svi ne mogu na scenu. U ekipi mladih prvaka su i Jelena Lečić-Kolčeriju, Andrej Kolčeriju, Andreja Kulešević i Liviju Har, a još uvek igraju i dobro poznati Oksana Storožuk, Milan Lazić i Dragan Vlalukin. Pre „Krcka Oraščića” postavljena je predstava „Don Kihot”, na koju su vrlo ponosni, a obnovili su i „Žizelu”, „Labudovo jezero”, „Damu sa kamelijama”... Sledeća baletska premijera je „Mileva Anštajn”, u koreografiji Staše Zurovca, koja će biti izvedena krajem aprila.