Zdravi ljudi u zdravom gradu

10. 01. 2007. 22:31

Представили нови пројекат (Фото ДС)

Bolja saradnja svih zdravstvenih institucija kako bi za godinu dana bila popravljena slika sistema zdravstvene zaštite, kao i plan da se 85 odsto svih zdravstvenih usluga završi na nivou domova zdravlja neki su od ciljeva Demokratske stranke, naglasio je juče Nenad Bogdanović, gradonačelnik i potpredsednik DS-a, prilikom predstavljanja projekta ove partije " Zdravi ljudi u zdravom gradu" za unapređenje zdravstvene zaštite žitelja glavnog grada u narednih godinu dana.

– Verujem da se postojeća slika o zdravstvu, uz napore svih nas, može promeniti iz korena. Grad je i do sada ulagao u zdravstvo, a za nekoliko godina uloženo je 964.000.000 dinara, što je više nego što je u istom periodu uložio državni budžet. Mislim da će po isteku ove godine građani biti mnogo relaksiraniji i zadovoljniji zdravstvenim uslugama u gradu. Ja sam veliki optimista i očekujem da će zdravstvene ustanove postati servisi građana – dodao je gradonačelnik.

Dr Zoran Vesić, predsednik Resornog odbora za zdravstvo DS kaže da će 2007. godina predstavljati godinu zdravlja u prestonici, a da su domovi zdravlja "Palilula i "Vračar" sa pilot-projektima primer za ono što će biti urađeno i u ostalim zdravstvenim ustanovama. Vesić je podsetio da postoje čitava naselja u Beogradu koja nemaju odgovarajuću zdravstenu infrastrukturu i da se očekuje završetak izgradnje Doma zdravlja u naselju Mirijevo, početak gradnje Doma zdravlja u Surčinu i zdravstvene stanice u Zemun polju, kao i preuređenje oko 15 zdravstvenih stanica u prigradskim naseljima.

– Za građane starije od 65 godina biće obezbeđeni preventivni

pregledi, unapređen sistem kućne nege i uspostavljena

besplatna dostava lekova za polupokretne i nepokretne građane, ali i one koji imaju više od 70 godina. Za zdravstvenu zaštitu žena treba istaći da su najvažnije dve stvari – mogućnost ciljanih pregleda za rano otkrivanje raka grlića materice i rano otkrivanje raka dojke. Posebna pažnja će biti usmerena na sistem hitne medicinske pomoći – istakao je Vesić.

Dragan Đilas, predsednik gradskog odbora DS, podsetio je da je Grad preuzeo nadležnost nad 27 ustanova zdravstvene zaštite, domovima zdravlja u 16 gradskih opština, četiri kliničko-bolnička centra, Apotekarskom ustanovom "Beograd", Zavodom za hitnu medicinsku pomoć, kao i nad šest ostalih gradskih zavoda.

– Naša osnovna namera je, osim promene izgleda zdravstvenih ustanova, jedan novi odnos i toplina koju želimo da pokažemo prema ljudima kojima je zdravstvena zaštita neophodna. Želimo da zdravstvo napravi takav pomak kakav smo uspeli da u proteklih nekoliko godina napravimo u oblasti plata u Beogradu. Najmlađe će po dolasku kod doktora dočekati neki poklon, a najstariji će imati obezbeđene preventivne preglede. Oni koji ne mogu da dođu ne moraju da brinu, jer će ih lekari posetiti kod njihovih kuća, daće im terapiju i ukazati im pažnju kakvu zaslužuju – istakao je Đilas.