Trubači kao klizači
Оркестар Дејана Лазаревића из Пожеге победио је прошле године на 51. Сабору (Фото Г. Оташевић)
Guča – Od sledećeg, 52. Sabora trubača, koji će se u Guči održati od 6. do 12. avgusta ove godine, ocene će biti javno objavljivane. Nalik žiriju sa takmičenja u umetničkom klizanju, i gučki ocenjivači saopštavaće ocene odmah posle završene numere.
– To će se činiti elektronskim putem i na taj način uvek će biti poznat trenutni redosled orkestara. Ova novost će, takođe, biti dostupna televizijskim gledaocima i prenos finala na nacionalnom servisu sigurno će učiniti dinamičnijim – kaže za „Politiku” Slobodan Jolović, predsednik Saborskog odbora i opštine Lučani.
Pored ove, Odbor koji organizuje najveći narodni sabor u Srbiji, usvojio je još nekoliko izmena. U najvažnijim takmičarskim kategorijama za trubače dodeljivaće se nagrade i za drugo i treće mesto, a ne samo za prvo kao do sada. Pored toga, ubuduće ime nikome neće doneti pravo da svira u finalu u Guči jer će svi orkestri, bez obzira na reputaciju, morati da učestvuju na predtakmičenju.
Pripremljen je još niz osveženja u programu i organizaciji, od kojih su mnoga potekla sa sednica Programskog saveta Sabora trubača, čiji je predsednik Natalija Darković.
Među novostima u programu jeste koncert Folklornog ansambla „Kolo”, zakazan za sredu, 8. avgusta, u 20 sati na pozornici Centra za kulturu u Guči. Sledećeg dana u 21 sat, na pozornici na stadionu, održaće se koncert „Tri D”, na kome će svirati orkestri Dejana Petrovića iz Dubokog, Dejana Lazarevića iz Požege i Dejana Jevđića iz Rasne. Sva trojica su višestruki pobednici Sabora.
Finale 52. Sabora na kome će učestvovati najbolji orkestri Srbije zakazan je za subotu, 11. avgusta, u 21 sat, dok međunarodno takmičenje trubačkih kapela sledi u nedelju, 12. avgusta, od 17 sati. Odmah posle tog nadmetanja održaće se još jedan koncert, završni na Saboru. Moguće je da to bude nastup Zdravka Čolića, ali uz trubače.