Niski udarci u finišu kampanje

13. 01. 2007. 20:01

Спорни летак који је дељен Београђанима (Фотодокументација "Политике")

Posle dva meseca predizborne kampanje, koju je većina analitičara ocenila kao neuobičajeno mirnu, pa čak i dosadnu, poslednjih dana kao da je počeo rat lecima. Na meti su se našle koalicija Demokratske stranke Srbije, Nove Srbije i Jedinstvene Srbije, s jedne, i Demokratska stranka, s druge strane. "Napadači" su za sada nepoznati.Naime, mnogi Beograđani su ovih dana u svojim poštanskim sandučićima našli letak koji ih uz pozdrav "Sretni praznici, domaćine", "stihovima" neprimerenim ovom prazniku i slikom Dragana Markovića Palme pozivaju da pravoslavnu Novu godinu dočekaju sa "našom Svetlanom Ražnatović Cecom". Poziv su navodno potpisale tri stranke narodnjačke koalicije, DSS, Nova Srbija i Jedinstvena Srbija.

Juče je pod sličnim nazivom "Sretni praznici domaćine – Palma nad Beogradom", na Kalemegdanu organizovana i akcija čiji su domaćini bili Centar za demokratsku inicijativu iz Jagodine, učesnici studentskog protesta 1991. 1992. i 1996/97. godine, učesnici građanskih protesta od 1991. do 2000. godine, Srđan Milivojević i više osnivača Otpora, pa se pretpostavilo da su iza letka i akcije isti ljudi (kako nezvanično saznajemo, štampanje letka je do poslednjeg trenutka držano u tajnosti).

Šaljivost

Međutim, prema rečima Darka Radovanovića iz Centra za demokratsku inicijativu, oni nisu organizatori skupa, iako je tako naznačeno u pozivu već je skup upriličila "grupa ljudi iz Jagodine, Ćuprije i Paraćina, spontano, ni pod čijom kapom. Mi smo u CDI dobili poziv od njih kao i Srđan Milivojević".

Ova akcija i letak su, kako kaže, šaljivo intonirani "pošto su Velja Ilić i Palma bili ljubazni da Beograđanima za Srpsku novu godinu poklone Cecu tako ćemo i mi Beogradu za Srpsku novu godinu da poklonimo Palmu. Cilj akcije je borba protiv radikalizacije i palmizacije Srbije".

Na pitanje da li očekuju tužbu zbog ovog letka, budući da građane može da dovede u zabludu da iza njega stoji koalicija DSS-NS-JS, Radovanović kaže: "Na našu adresu ne, to je organizovala grupa građana, mi smo bili dužni da kao nevladina organizacija obavestimo ljude šta se dešava".

I Srđan Milivojević, inače kandidat na izbornoj listi DS-a, tvrdi da nema veze sa organizacijom skupa, već da je na njemu bio samo gost.

Na sajtu ove nevladine organizacije može se pročitati i da su njeni "politički partneri" Demokratska stranka i Demokratska omladina.

Komentarišući letak Branislav Ristivojević, portparol izbornog štaba narodnjačke koalicije kaže za "Politiku" da je u pitanju pamflet, obmana javnosti, odnosno birača sa čim oni nemaju nikakve veze.

Nepismeno

– To se može zaključiti ako se pogleda prva strana koja je napisana nepismeno. U srpskom jeziku se kaže srećni, a ne sretni praznici, zatim na drugoj strani pamflet vrvi od govora mržnje gde se puca iz nekih pušaka što je nešto neprihvatljivo u modernom svetu. Ovaj pamflet više govori o autorima, mi smo organizovali jedan lep doček Nove godine pod naslovom "Svi pevaju za Srbiju" i na njega pozivamo sve da dođu uključujući i one koji su pisali pamflet – kaže Ristivojević.

On kaže da ne može da tvrdi da iza letka stoji neka partija, ali da mu "po rukopisu liči na jednu od stranaka". Međutim, pošto nema dokaza neprimereno bi bilo da bilo koga optužuje.

Ovo što se desilo, kako kaže, neće im naškoditi u finišu kampanje, jer kome mogu da naškode lažne informacije.

Činjenica da se juče ovim povodom oglasio i Žarko Korać, predsednik Socijaldemokratske unije, koji je kritikovao rečnik i intonaciju letka govori da ipak ima onih koji su poverovali da je u pitanju zaista poziv upućen iz "narodnjačke koalicije".

Korać je u pisanoj izjavi dostavljenoj medijima izrazio nadu da će javnost na ovakav poziv odgovoriti bojkotom, jer, kako je naveo, ne postoji civilizovan čovek koji Novu godinu i Božić slavi činom ubistva.

Na pitanje da prokomentariše Koraćevu reakciju Ristivojević kaže da ona govori o Koraću, a ne o njima.

Za razliku od Ristivojevića, Dragan Marković Palma je ubeđen da je letak delo Demokratske stranke. "Što se ne bave Krkobabićem, Čovićem ili nekim drugim. To je zato što znaju da im ja nosim dosta glasova", kaže predsednik Jedinstvene Srbije.

Reklama

On ističe da bi "sve opštine u Srbiji želele da budu kao Jagodina, hoće i Beograd da ima privilegije za svoje građane kao što imaju građani Jagodine. Oni misle da će da mi naude zato što ubacuju u sanduče moje slike, ja sam im zahvalan na tome. Svaka ujdurma nama donosi više glasova", kategoričan je Palma.

Na pitanje da li planira da nekoga tuži zbog letka, Palma kaže: "zašto bismo nekoga tužili ako nam pravi reklamu".

U Demokratskoj stranci nismo uspeli da dobijemo komentar na ove optužbe i insinuacije jer, kako kažu, nemaju pojma o čemu je reč te da ne znaju zašto bi polemisali.

Međutim, i DS-u tvrde da su žrtva podmetnutih letaka. Naime, Gradski odbor Demokratske stranke u Kragujevcu juče je osudio "uznemiravanje i maltretiranje porodica preminulih" kojima se šalju falsifikovana pisma sa potpisom predsednika stranke Borisa Tadića.

Sociolog Vladimir Vuletić kaže da je mimo njegovih očekivanja ova kampanja do sada prošla relativno mirno, bez velikih političkih napadanja.

– Ali to što toga nije bilo do sada, može da znači da su se stranke čuvale za sam finiš kampanje. Sad kada je ostalo nepunih deset dana mnogi su procenili da će niskim udarcima možda, ako ne doprineti poboljšanju sopstvenog rejtinga, ono bar umanjiti rejting glavnih konkurenata. Takav potez je kontraproduktivan, vraća se kao bumerang onima koji čine takvu vrstu antipropagande. Korist koju nameravaju za sebe da iskoriste najčešće im se vraća kao politička šteta –smatra Vuletić.

Međutim, kako kaže, na svu sreću sve je manje takvih poteza što na izvestan način govori o podizanju stepena političke kulture. Ovakvi potezi se nikada ne mogu izbeći jer se teško ljudi odupru tom porivu da koriste niske političke udarce kojih ima u poslednjih nekoliko dana.

"Svi su do sada isticali ono što je vezano za njihovu stranku, a nisu se toliko bavili drugim strankama, a sada kada su rekli sve što su imali o sebi ostaje da nešto kažu i o drugom", zaključuje Vuletić.

--------------------------------------------------------------------------

Veća šteta od pokretanja spora

Ukoliko stranke čiji su lažni leci deljeni građanima smatraju da su povređene time, imaju mogućnost da pokrenu postupak za naknadu štete, da traže zabranu rasturanja i da eventualno pokrenu neki krivični postupak pru čemu se mora utvrditi ko je autor i koje je delo u pitanju, jer oni koji su autori mogu da kažu i da nisu, nije to baš tako jednostavno, objašnjava Milenko Radić, predsednik Fonda za razvoj demokratije.

Postavlja se, takođe, i pitanje da li bi tužilac pokrenuo postupak u vreme predizborne kampanje.

"Postupak bi se otegao ukoliko nije u pitanju neko krivično delo koje uznemirava javnost. Sudski veštak bi morao da utvrdi koja vrsta štete je nastupila. Ne verujem da će tužilaštvo da reaguje, a ne verujem ni da će stranke", smatra Radić.