Radnici manje više
"Графопромет", Чачак (Фото Г. Оташевић)
ČAČAK – Kako god da se shvate, pojmovi "tranzicija", "restrukturisanje" i "verifikacija privatizacije" neizbežno slute otpuštanje zaposlenih. Sve rečeno dogodilo se čačanskom "Grafoprometu", samo što niko nije verovao da bi preduzeće sa 129 zaposlenih radnika, u malom broju godina, moglo da se svede na desetoricu ljudi.
To je računica sindikalnih poverenika u fabrici samolepivih etiketa i varalica za ribe, s kojom se, dabome, ne slaže njen vlasnik. Dragan Topalović (46) čak smatra da je, kupivši "Grafopromet" 16. decembra 2003. godine za 10,6 miliona dinara, sprečio stečaj posle kojeg uopšte ne bi ni bilo zaposlenih.
U pozivu za aukcijsku prodaju, 12. novembra 2003. godine, Agencija za privatizaciju navela je da čačanski kolektiv ima 129 stalnih radnika. Kako je knjiga spala na mali broj slova? Danas to objašnjavaju Brana Živković, direktor opštih i pravnih poslova u preduzeću i predsednik Nadzornog odbora grafičke grupacije u Samostalnom sindikatu Republike, i Mića Martać, poverenik SSS u fabrici:
– Novi vlasnik odvajao je pogone jedan za drugim, s njima i radnike. U pogon "Ružno pače" prešlo je 12, u "Master pak" 31 radnik, dok je u "Grafoprometu" ostalo 24 zaposlena. Od toga, dvoje pripravnika kojima staž ističe u februaru, a mi ostali kao tehnološki višak pregovaramo sa gazdom oko visine otpremnina. Prosto da ne poverujete de se sve ovo dogodilo – kažu sindikalisti.
Ove sedmice, 12 radnika sa liste za višak sporazumelo se sa vlasnikom da drage volje napusti preduzeće, uz otpremnine od 150 evra po godini staža. Tako je, po računici sindikalnih vođa, u "Grafoprometu" ostalo desetoro zaposlenih.
Topalović, s druge strane, kaže da je preduzeće preuzeo u času kad su "ukupne obaveze bile veće od dva miliona evra, mesečni prihod 2,8 a plate 2 miliona dinara", posle čega je promenio tri poslovodne garniture ali nijedna nije uspela da stvori dobit. Zbog toga je, veli, najpre u toku 2005. godine pogon za izradu varalica "Ružno pače" registrovao kao DOO, u sastavu matične firme. Prošlog septembra, "Grafoprometov" pogon za izradu samolepivih materijala, transport i magacin izdati su u zakup preduzeću "Master pak".
– U poslu sa "Master pakom" reč je o ugovorenoj poslovno-tehničkoj saradnji čime preduzeće nije ugašeno, već restrukturisano. Moje činjenice o zaposlenima su drugačije. Kad sam kupio "Grafopromet" bilo ih je tačno stotinu. U firmi "Ružno pače" sada rade 23, u "Master paku" 33, u "Grafoprometu" je 28 radnika, dok su ostali samovoljno napustili preduzeće. Sad odlazi još dvanaestoro, uglavnom administrativnih radnika, koji su prihvatili ponuđene otpremnine u šest rata. Garancija je menica mog preduzeća "Top gan", po potrebi i menica na kuću – navodi Dragan Topalović.
On dodaje da je, preko obavezne investicije, u preduzeće uložio 57 miliona dinara radi izmirenja obaveza, i da je prva dobit počela da se prikazuje tek jesenas, u saradnji sa "Master pakom".
– Tranzicija i privatizacija jesu težak čin za sve učesnike, radnike, državu, novog vlasnika. I, obaveze nikad nisu jednosmerne, niti je preduzeće, ma koliko se radnici poistovetili sa njim, neiscrpan izvor zarade za sve. Mislim da je ovo put da se od "Grafoprometa" stvori efikasan poslovni sistem – napominje Topalović.
U našim okolnostima, to teško prolazi bez suda. Tako je Udruženje malih akcionara "Grafoprometa", krajem prošle godine, predalo pravosuđu prijavu protiv Topalovića i četvoro direktora "Grafoprometa" tereteći ih za nezakonito poslovanje u osam tačaka. Jedna je vrlo neobična, tiče se procene vrednosti mašine za kaširanje, koju je Topalović kupio i uneo u preduzeće kao deo obavezne investicije.
Naime, veštak je 23. avgusta 2004. godine dao nalaz o vrednosti mašine na 5,85 miliona dinara, da bi 28. oktobra te godine isti veštak našao da "stvarna tržišna vrednost" te opreme, ili "fer vrednost", iznosi 1,77 miliona. Posle tog "fer nalaza", tabak je presavio i Topalović, s prijavom koja veštaka tereti za nesavesno postupanje.