I bojkotaši brojali glasače

22. 01. 2007. 20:50

Прешево: на биралишта после више од деценије бојкота (Фото Фонет)

BUJANOVAC, PREŠEVOPosle višegodišnjeg bojkota izbora u Srbiji, deo Albanaca sa juga Srbije ponovo je izašao na parlamentarne izbore – Koalicija Albanaca Preševske doline, sastavljena od članova Partije za demokratsko delovanje čiji je lider Riza Halimi, kao i Demokratska unija Preševske doline sa dr Skenderom Destanijem na čelu. Nosilac izborne liste pomenute koalicije je Riza Halimi, bivši predsednik opštine Preševo. Ovogodišnje parlamentarne izbore bojkotovali su Pokret za demokratsko delovanje Albanaca, čiji je politički lider Junuz Musliju, kao i Demokratska partija Albanaca sa aktuelnim gradonačelnikom Preševa Ragmijem Mustafom na čelu.

Očekuje se da Koaliciji Albanaca Preševske doline u srpskom parlamentu pripadne jedno do dva poslanička mesta, što zavisi od izlaznosti. Lideri Partije za demokratsko delovanje Riza Halimi i Demokratske unije Preševske doline dr Skender Destani izjavili su da očekuju da u Preševu i Bujanovcu izađe više od pedeset odsto od ukupno 66.009 upisanih birača. Na biračkom mestu 35 u Oraovici kod Preševa, u kojoj živi 6.300 Albanaca, u 11 časova glasao je sa suprugom lider Demokratske unije Preševske doline dr Skender Destani.

 – Glasali smo da bismo živeli u boljoj budućnosti. Izašli smo na glasanje da bi građani živeli bolje u našem demokratskom društvu, kome težimo ne samo mi Albanci nego i ostali narodi u državi. Očekujem da Albanci dokažu svoju glasačku moć, da se ojača pozicija Albanaca i da se naš glas što više čuje – rekao je dr Destani.

Predsednik Partije za demokratsko delovanje Riza Halimi glasao je u 12 časova na biračkom mestu jedan u Preševu. On je rekao da Albanci izlaskom na izbore potvrđuju svoj politički put za ostvarivanje individualnih i kolektivnih prava Albanaca u ovom području.

– Nadam se da ćemo doprineti stabilizaciji opštih prilika i dokazati naše političko opredeljenje da sve probleme rešavamo u okviru institucija sistema. Očekujem da na ovim izborima dođe do izražaja jedinstvo Albanaca. Daćemo podršku proevropskim snagama u državi da se najzad krene prema evropskim integracijama. Pokazalo se da bojkotom nismo uspeli da rešimo dosta kolektivnih prava Albanaca. Sada sve zavisi od demokratskih stranaka u Srbiji, da li će imati dovoljno sluha za rešavanje naših problema na jugu Srbije – naglasio je Halimi.

Druge dve albanske partije – Partija za demokratski progres Jonuza Muslijua, aktuelnog zamenika predsednika opštine Bujanovac, i Demokratska partija Albanaca, koju predvodi Ragmi Mustafa, prvi čovek opštine Preševo – pre izbora napustile su koaliciju i odlučile se za bojkot, ali i za kontrolu izbora na svoj način.

Naime, kako je rekao Mustafa, pošto opštinsko radno telo  nije omogućilo članovima njegove partije da učestvuju u radu biračkih odbora, u partiji su odlučili da biračka mesta nadgledaju njihovi aktivisti koji se nalaze ispred svih biračkih mesta i broje birače koji dolaze da glasaju. – Sve ovo radimo da bismo sprečili popunjavanje biračkih kutija bez birača, kao što se to dešavalo u komunističkim vremenima – rekao je Mustafa, očigledno aludirajući na to da će većina Albanaca i ove izbore bojkotovati.

Po rečima koordinatora radnih grupa Emurlaha Ljutvijua (Bujanovac) i Beljula Seljimija (Preševo), sva biračka mesta su otvorena na vreme, nije zabeležena nijedna incidentna situacija, niti neregularnost.

Ž. M. A. D.

-----------------------------------------------------------

Izbori u novopazarskom kraju

Izlaznost dobra, bez incidenata

NOVI PAZAR – Da li zbog lepog vremena ili velike zainteresovanosti građana za budući sastav Narodne skupštine, tek na skoro svim biračkim mestima u Novom Pazaru juče su se već u prepodnevnim časovima formirali redovi. Koordinator radnog tela za praćenje izbora u Novom Pazaru Milijan Belić saopštio je da je do 14 časova na području opštine glasalo 30 odsto birača, a da sa terena nema dojava o problemima i nepravilnostima. Jedino je na jednom biračkom mestu u selu Lukare glasanje počelo sa dva sata zakašnjenja. Razlog – i članovi biračkih odbora iz nekih političkih stranaka i njihovi zamenici hteli su istovremeno da budu na biračkom mestu, što je na skučenom prostoru stvaralo gužvu. Usledilo je objašnjenje i glasanje na tom mestu je produženo za dva sata.

Svojim primerom na birače su nastojali da utiču i politički funkcioneri iz ovog grada. Lider Liste za Sandžak Sulejman Ugljanin sa porodicom glasao je u devet sati.

– Zahvaljujući izbornim propisima, koji važe za manjine, Bošnjaci prvi put u istoriji danas biraju svoje legitimne predstavnike u Narodnoj skupštini. To je značajno za nas, ali i za državu Srbiju, koja na ovaj način pravi korak od sedam milja ka Evropskoj uniji – rekao je Ugljanin, pošto je obavio građansku dužnost.

Predsednik Sandžačke demokratske partije (čiji se kandidati nalaze na listi DS-a) Rasim Ljajić je sa suprugom strpljivo čekao u redu oko pola sata da bi došao do glasačke kutije. Loša organizacija i nesređeni birački spiskovi, primetio je Ljajić, prate i ove izbore.

– Ipak, važno je da izbori proteknu mirno i u demokratskoj atmosferi. Na osnovu ovolike izlaznosti očekujem da lista DS-a zabeleži pobedu u svim sandžačkim opštinama i da DS bude stožer u formiranju buduće vlade Srbije – rekao je Ljajić.

Izbore u Novom Pazaru pratili su posmatrači Cesida, OEBS-a i nekoliko ambasada. Strepnja da se ne ponove incidenti viđeni prilikom nekoliko ranijih izjašnjavanja birača u ovoj opštini je zajednička – bila je prisutna i kod "običnih" građana, i kod posmatrača, i kod novinara.

S. Bakračević

-----------------------------------------------------------

Mimo običaja, Subotičani juče pre podne pohitali da glasaju

Gužva na biralištima

SUBOTICA – Tokom jučerašnjeg izbornog dana u Subotici je, osim na "Buvljaku" koji je poslovično "zanimljiv" vikendom, samo još na biračkim mestima bila gužva. Na mirnim ulicama jedino su grupe ljudi koje su se smenjivale ukazivale gde se nalaze biračka mesta, a opšti je utisak da su građani na severu Bačke, mimo svog običaja, požurili na birališta, što su potvrdili i prvi nezvanični procenti iz stranačkih štabova. Do 13 časova glasalo je više od 25 odsto Subotičana, što je gotovo dva puta više od uobičajenih postotaka za to doba dana. Zabeležena je i izuzetno velika izlaznost u mestima naseljenim pretežno mađarskim življem, gde je takođe do 13 časova glasala gotovo trećina upisanih u birački spisak.

Subotičani su se zaista revnosno odazvali pozivu da glasaju za novi republički parlament, pa je tako na jednom od od glasačkih mesta u centru Subotice zabeleženo da je na glasanje kćerka dovela majku, staru 82 godine, koja se teško kreće. Mira Stević kaže da majka, iako joj je kretanje otežano, nikako nije želela da ostane kod kuće. Porodica Juhas na biralište je stigla sa sinom koji je sada prvi put dobio glasački listić. Peter je jedan od 130.906 Subotičana koji glasaju na 108 biračkih mesta i kaže da ga je zbunila velika gužva na biralištu.

– Nisam očekivao ovoliko ljudi u komisiji – kaže Peter.

Inače, i pored toga što se na većini biračkih mesta čeka u redu za glasanje, do ranih popodnevnih časova nije zabeležena nijedna primedba na tok republičkih parlamentarnih izbora. Primedaba je bilo pre izbora, na kršenje predizborne ćutnje, za šta je Demokratska partija vojvođanskih Mađara Andraša Agoštona optužila Mađarski nacionalni savet. U oštrom pismu oni prebacuju Savetu, koji se cele godine nije oglašavao, da je našao za shodno da se oglasi baš tokom ćutnje, a Agoštonovim sledbenicima je najspornije to što u Savetu sede uglavnom visoki funkcioneri Saveza vojvođanskih Mađara koji predvodi Jožef Kasa.

Već iz ovih predizbornih čarki jasno je da će, za razliku od drugih krajeva Srbije, ovde najveću bitku za glasove voditi mađarske partije.

A. I.