Neobična riba sa vodenim pištoljem

26. 01. 2007. 17:09

Један прецизан млаз воде довољан је да обори плен: риба стрелац у акцији

Mnoge ribe hrane se insektima koji slete na površinu vode i životinjicama koje upadnu u vodu. Ali jedna riba nema strpljenja da čeka. Riba strelac, koja živi u močvarama mangrova, u rukavcima i ušćima reka Indije, Filipina, Australije i Polinezije, svoj plen lovi, i to na način jedinstven u ribljem carstvu: obarajući ga sa grana i lišća jakim mlazom vode.

Kad gladna riba iz vode ugleda plen, ona dopliva ispod njega i pripremi se za napad. Jezik pritisne uz kanalčić na gornjem delu usta, formirajući tako tunel, isturi usne tik iznad vode, a zatim u trenu zatvori škrge i istisne snažan vodeni mlaz koji usmerava vrhom jezika. Mlaz može biti dugačak i do tri metra, ali tada gubi preciznost. Riba strelac precizno pogađa samo plen koji je udaljen oko metar i po od nje. Insekti najčešće padaju u vodu već posle prvog "ispaljenog" mlaza, a ako promaši riba i dalje uporno napada. Preciznosti ove ribe pomaže i specifičan položaj očiju: za razliku od drugih riba čije su oči sa strane glave, oči ribe strelca nalaze se tik iznad usta i omogućavaju joj da lakše proceni položaj i daljinu plena.

Ova riba je uspešan strelac uprkos prelamanju svetlosti koje je sprečava da vidi tačno mesto na kojem se nalazi njen plen. Zbog toga ribe strelci odmalena uče ovu neobičnu veštinu lova. Odrasle životinje duge su od 25 do 40 centimetara, a počinju da "pljuckaju" mlazeve vode već kao mladunci od dva-tri santimetra dužine. Mali strelci ne pogađaju gotovo nikada. Vremenom uče kako da procene gde se plen nalazi i shvataju da je prelamanje svetlosti najslabije kada su direktno ispod lovine.

Iako je riba strelac poznata po neuobičajenom načinu lova, do plena najčešće dolazi da drugi način: iskačući iz vode i hvatajući iznenađenog insekta. Kad lovi, može da skoči i do 30 centimetara uvis. Razlog što više voli "komarca u ustima nego muvu na grani" sasvim je jednostavan - ove ribe često love u manjim jatima i tada sve gađaju isti plen. Riba koja je oborila insekta najčešće ostaje gladna, a pojede ga ona koja mu je najbliža kad padne u vodu.

Ribe strelci često se gaje u akvarijumima, ali se o njihovom načinu razmnožavanja ne zna mnogo, pošto se u zarobljeništvu ne razmnožavaju. Veruje se da u plićim vodama žive samo mlade ribe, dok odrasli primerci odlaze na koralne grebene da bi se parile. Ženke snesu od 20.000 do 150.000 jaja, a svega nekoliko od njih se razvije u polno zrele ribe, stare oko dve godine. Mlade ribe imaju tamne uspravne pruge i jarkožuto obojen gornji deo tela kako bi se lakše raspoznale u muljevitoj vodi. Kod odraslih primeraka žuta boja se gubi, a tamne pruge se skraćuju.