Učesnici pomena dočekani povicima „Ubice! Ubice!"
Богдана Томовић, мајка убијеног војника (Фото Д. Станишић)
Od našeg dopisnika
Sarajevo– U sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici, u kojoj je pre 20 godina izvršen zločin nad pripadnicima JNA, juče su članovi porodica ubijenih vojnika, predstavnici svih nivoa vlasti Republike Srpske i boračkih udruženja položili bele ruže i zapalili sveće. Oko 200 učesnika pomena, koji su iz Istočnog Sarajeva do Dobrovoljačke ulice stigli u tri autobusa i uz jake mere obezbeđenja federalne policije, članovi Udruženja „Zelene beretke” kojima se pridružila grupa građana dočekali su aplauzom i povicima „Ubice! Ubice!”.
Samo nekoliko metara dalje od mesta zločina na kojem se Bogdana Tomović, majka ubijenog 18-godišnjeg vojnika Zdravka previjala od bola za svojim jedincem, provokatori su skandirali „Četnici, četnici”, „J... vam i mrtvu i nerođenu srpsku decu”.
Zahvaljujući jakom policijskom obezbeđenju i potpunoj pribranosti učesnika, pomena skup u Dobrovoljačkoj, iako se u određenim trenucima činilo da je na ivici incidenta, završen je mirno.
Staša Košarac, šef Tima Vlade RS za koordinaciju aktivnosti istraživanja ratnih zločina i traženja nestalih lica, ocenio je da način na koji su dočekani učesnici obeležavanja 20-godišnjice zločina definitivno trasira put BiH u propast i njen konačan krah.
„Nažalost, evo, ovo je BiH, ovo je Sarajevo.I kad god mi uporno govorimo da je politika koja dolazi iz Sarajeva poražavajuća za BiH, onda Srbi budu osporavani”, kazao je on.
Košarac je uveren da će vređanje i psovke koje su se čule na račun srpskog naroda, kao i odsustvo identifikacije bošnjačkog političkog vrha sa problemom pravičnog procesuiranja ratnih zločina, BiH sigurno odvesti u propast.
„To je sigurno put u krah BiH”, rekao je on dodavši da „sve” ove činjenice najavljuju neminovni poraz muslimanske politike promovisane početkom devedesetih godina, koju „njeni recidivi i sledbenici i danas pokušavaju i žele da reanimiraju”.
I Aleksandra Pandurević, poslanik u parlamentu BiH, mišljenja je da su građani Sarajeva svojim postupcima samo potvrdili da BiH nema budućnost.
„Nakon 20 godina skandirati porodicama svirepo ubijenih nedužnih vojnika i nazivati ih ubicama zaista je nešto što sahranjuje BiH”, izjavila je ona.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić ponovio je da je u Dobrovoljačkoj ulici 2. i 3. maja 1992. godine izvršen zločin koji je, prema njegovom mišljenju, bio podstrekač za ubrzano širenje ratnog požara širom BiH.
On je, u obraćanju novinarima, naglasio da odgovornima za ubijanje nenaoružanih pripadnika JNA mora biti suđeno i da je krajnje vreme da se prestane politizovati zločin u Dobrovoljačkoj.
„Mora biti pokrenut i završen proces protiv onih koji su u političkom i vojnom smislu najodgovorniji. Mi u tome posebno vidimo dva čoveka– Ejupa Ganića i Jovana Divjaka”, rekao je Đokić napomenuvši da će srpska strana i dalje zahtevati da zločinci moraju biti izvedeni pred lice pravde.
Počast stradalim u Dobrovoljačkoj odao je i ambasador Srbije u BiH Ninoslav Stojadinović. On je pred polazak u Sarajevo izjavio da istinskog pomirenja u regionu neće biti sve dotle dok se sve strane u sukobu ne suoče sa ratnim zločinima, pre svega svojim.
„Srbija je primer kako se treba suočiti i izviniti nevinim žrtvama, tako da očekujem da i druga strana to učini”, rekao je on.
Obeležavanje 20 godina stradanja pripadnika JNA nastavljeno je služenjem parastosa u Spomen-crkvi u Miljevićima u Istočnom Sarajevu i polaganjem cveća na Spomen-krstu na tamošnjem vojničkom groblju.
Dušanka Stanišić
----------------------------------------------
Sarajevo neguje kulturu nekažnjavanja
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić izjavio je juče novinarima u Bijeljini da su psovke i uvrede koje su upućene Srbima koji su obeležavali dvadesetu godišnjicu zločina u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici pokazatelj kakva je Bosne i Hercegovina danas, preneli su elektronski mediji u RS.
Bivši vojnici bošnjačke Armije BiH psovali su članove porodica stradalih vojnika bivše Jugoslovenske narodne armije četničku majku, srpsku majku i nerođenu decu. Komentarišući ove psovke, Radojičić je rekao da je i ovo dokaz da se „pogotovo u Sarajevu neguje ono što se zove tolerancijom nekažnjavanja”.
„Dok su se i Srbi i Hrvati suočili sa problemom ratnih zločina i suđenjima za ratne zločine, dotle bošnjačka strana nikada nije prihvatila da postoji i njena odgovornost za ratne zločine. Dok god se bude negovala kultura nekažnjavanja mi ćemo imati ovakav odnos i ovakve događaje”, rekao je Radojičić.
B. Marić