Tadić:Na izborima nije bilo nepravilnosti

10. 05. 2012. 14:00

NIŠ – Kandidat za predsednika Srbije Boris Tadić izjavio je danas da u izbronom procesu u Srbiji nije bilo nepravilnosti i da su to potvrdili i OEBS i Republička izborna komisija koje nisu imale primedbe na taj proces.

Tadić je odgovorajući novinarima na pitanja u Nišu rekao da su tvrdnje lidera SNS Tomislava Nikolića da se na biračkom spisku našlo 500.000 „mrtvih duša”, rekao da su u pitanju spekulacije.

„Ne mogu stvarno to da komantarišem, to je spekulacija”, rekao je Tadić i dodao:

„Ja slušam međunarodne i domaće instituije u tome i dobio sam informaciju da su izbori protekli u redu, a o tome su govorili i RIK i OEBS, kazao je Tadić.

Prema njegovim rečima, sve nepravilnosti, koje su bile manjeg karaktera ispravljaju se kroz izborni proces eventualno sa ponavljanjem glasanja na određenim mestima, „baš kao što se dešava svuda na evropskom kontinentu”.

On je rekao da o izbornom procesu najbolje svedoče najoštrije sudije, odnosno međunarodne institucije poput OEBS-a.

„Nikakve primedbe na izborni proces nije bilo. To je normalan izborni proces uz neke sporadične normalne greške”, istakao je Tadić.

Tadić je ponovio da će se o formiranju skupštinske većine razgovarati posle 20. maja, jer bi kako je naveo, „bilo neodgovorno kada bi se danas o tome govorilo”.

„Izborni proces nije završen. Demokratija podrazumeva završetak izbornog procesa opredeljevinja građana. Predsednički izbori imaju poseban značaj za formiranje skupštinske većine i oko toga je danas objedinjena čitava Srbija” rekao je Tadić.

On je dodao da u tom kontekstu vidi i današnje izjave njegovih političkih oponenata.

„Sve je to razumljivo u jednom političkom izbornom procesu. Bilo bi samo opasno kada bi preraslo u nešto drugo, u neku vrstu nasilja i dovođenja u pitanje demokratskog karaktera našeg društva. Ta vremena su prošla i daleko su iza nas”, zaključio je Tadić.

--------------------------------------------------------------------

Tadić: Izborom predsednika građani biraju budućnost zemlje

PROKUPLjE – Kandidat za predsednika Srbije Boris Tadić pozvao je danas sve građane da 20. maja izađu na birališta i poručio da izborom predsednika zapravo biraju budućnost zemlje, a da oni koji odluče da tog dana ostanu kod kuće, kockaju se sa spostvenom i sudbinom čitavog naroda.

„Nije svejdno ko je predsednik Republike, to je jedna od odlučujučih stvari za budućost zemlje i zato svi oni koji nameravaju da 20. maja ostanu kod kuće veoma greše i kockaju ne samo sa svojom, već i sa sudbinom svih u Srbiji. i zbog toga 20. maja svi na izbore”, poručio je Tadić u Prkuplju.

On je istakao da Srbiju u narednih pet godina očekuje važne odluke i da, isto tako, „nije sve jedno” ko će te odluke donositi.

„Nije sve jedno ko će donositi važne odluke, kolika je njegova odgovornost i upornost, koliko je sposoban da se suprostavi politici pritisaka, kakve su njegove reči i dela. Sve se to meri u međunardnoj zajednici u svetu u kome postojimo”, kazao je Tadić.

On je građanima poručio da se prilikom donošenja odluke kome će dati svoj glas, zapitaju kome bi dali svoje dete ili imoviu na čuvanje.

„Kome ste ukazali to poverenje, njemu ili meni”, upitao je Tadić i dodao:

„Nikada u životu ništa nečestito nisam uradio i tražim da se to proveri. Moji protivnici bi hteli da naparve takozvani preokret na ovim izborim bacajući blato na moje lice, a blato se sliva sa njihovih lica već 20 godina”, kazao je Tadić.

On je dodao da su njegovi politički protivnici sami stavili „blato na svoje lice” sopstvenim „rečima, pretnjama, zlim delima i agresijom koju su izlivali na ulice Srbije”. „Onim rečima kojih se svaki pristojan čovek stidi, pa i oni sami i zato se žale što ih ponavljamo želeći da ih svi zaborave. Ali, nema zaboravljanja na izborima, na izborima građani treba da znaju s kim imaju posla da ne bi napravili grešku”, istakao je Tadić i dodao:

„I zato ja kažem, sve lepo da se proveri, moja imovina građanima na uvid, moje plate i reči, sve što sam činio gađanima na uvid. Živim pod lupom javnosti godinama, pa ni korak sam nisam napravio poslednji 20 godina. Stalno je sa mnom moje obezbeđenje, zato što smo oduzimali imovinu kriminalcima i lopovima, a nisamo sarađivali sa njima, nama kriminalci i lopovi nisu na listama, u našim žviotima, smeštamo ih u zatvore, sa njima ne sarađujemo”, poručio je Tadić.

-----------------------------------------------

Tadić: Niš ima poseban značaj u očuvanju hrišćanstva

NIŠ – Predsednički kandidat liste „Izbor za bolji život” Boris Tadić rekao je danas da Niš, kao rodno mesto Konstantina Velikog, uz Milano i Trir, ima poseban značaj u očuvanju hrišćanskog karaktera Evrope čime se ni na jedan način ne dovode u pitanje druge kulture kroz istoriju sa ovih prostora.

„Proslavljajući Dan Evrope koji je iskaz borbe protiv zla, agresije i rata, koji je iskaz opredeljenja za mir, on je i iskaz opredeljenja za zaštitu svih identiteta i kultura koje su postojale na evropskom kontinentu”, rekao je Tadić.

Tadić je posle obilaska Arheološkog parka „Medijana” rekao da o obeležavanju 1.700 godina Milanskog edikta nije samo razgovarao sa crkvenim velikodostojnicima, već i sa državnicima sveta i da je namera da sledeća godina protekne u znaku tog jubileja.

Tadić je izrazio zadovoljstvo načinom kojim se obavlja zaštita našeg arheološkog prostora, navodeći da je dosta urađeno na lokalitetima Vinča, Sirmijum, Viminacijum, Gamzigrad, Caričin grad i drugim, jer na taj način podižemo važnu granu naše privrede, mislim na turizam, a istovremeno objašnjavamo mladim ljudima koliko je značaj naše zemlje za zajedničku istoriju evropskog kontinenta.

Tadić je rekao da je juče obeležen Dan Evrope i da je Konstanin Veliki, koji je rođen u Nišu, neodovojiv od evopske istorije.

Lider DS je podsetivši da postoji istorijska diskusija koliko je inperatora rođeno na tlu Srbije ( 16 ili 17), rekao da to stalnio ističe u razgovoru sa svojim kolegama u svetu i da se oni uvek iznenade tim podatkom.

„To znači da moramo još mnogo da uradimo na promociji kulture i istorije ove zemlje koja nije samo srpska, već svih koji su živeli na ovom prostoru kroz vreme”, ukazao je Tadić.

Tadić je obišao „Medijanu”, razgledao neke od mozaika i upoznao se sa projektom konzervacije i zaštite tog Arheološkog parka.

----------------------------------------------

Tadić u Nišu sa italijanskim investitorom

NIŠ– Kandidat za predsednika Srbije Boris Tadić sastao se danas u Nišu sa predstavnicima italijanske inžinjerske kompanije „Skema” koja planira da investira u proizvodnju električne energije iz solarnih panela.

Tadić je, nakon razgovora sa investitorima, rekao da su tema bile investicije u nove tehnologije u proizvodnji solarnih panela.

On je obijasnio da je Srbija potpisala pismo o namerama sa luksemburškim fondom koje bi trebalo da omogući proizvodnju 1.500 megavata električne energije iz solarnih izvora i da je italijanska kompanija zainteresovana za saradnju.

Radi se o tehnologiji najvišeg mogućeg nivoa, rekao je Tadić i dodao da je cilj tog i niza drugih projekata, koje je Srbija započela sa italijanskim i partnerima iz drugih zemalja, zapošljavanje što većeg broja ljudi.

Na ovom projektu treba da se zaposle ljudi različite stručnosti od inžinjera do radnika, umetnika, zanatlija, rekao je Tadić.

On je dodao da Srbija, kao i druge zemlje sveta, ima povećanu potrebu za radnim mestima i da se danas svi bore na tržištu investicija.

To tržište je, kako je istakao, veoma smanjeno u poslednje četiri godine, ali je Srbija uprkos tome uspela da privuče najveći broj investicija u ovom delu Evrope u protekloj godini.

„Bitno je da nastavimo tu dinamiku, ali je potrebno da pronađemo one proizvođače koji koriste visoku tehnologiju, obezbeđuju najviše plate, a samim tim i rast privrede”, rekao je Tadić ukazujući da je kompanija „Skema” takav proizvođač.

Tadić je rekao i da je Italija strateški partner Srbije i zemlja sa kojom je srpska vlada imala niz zajedničkih sednica iz kojih je proisteklo uspešno štrateško partnerstvo.

„Italija je prijateljska zemlja i kad god italijanske kompanije dođu u Srbiju nailaze na dobar prijem i osećaju se kao kod kuće, a tako je i sa nama kada odemo u Italiju tragajući za novim investitorima”, rekao je Tadić ističući da će Srbija nastaviti i proširiti saradnju sa tom zemljom i njenim kompanijama.

Posebno mesto u tom smislu, dodao je Tadić, imaće grad Niš koji će, kako veruje, doživeti razvoj srpsko - italijanskog partnerstva.

Predstavnik kompanije „Skema” Đani Venderiati zahvalio se Tadiću na prilici da razgovara o investiranju u Srbiju i istakao da se nada da će dogovor koji je danas postignut u Nišu uskoro biti ostvaren.

Veoma smo zainteresovani za izlazak na srpsko tržište, kao i na tržište zemalja sa kojima Srbija sarađuje, poručio je Venderasi.