Lutalice više niko ne sputava
Како пронаћи најхуманији начин да и људима и животињама буде добро (Фото С. Трифуновић)
Loznica – Da psi i mačke lutalice umeju da čitaju znali bi da su u lozničkom kraju do daljnjeg slobodni ko ptice i da bezbrižno mogu da tumaraju gradom bez straha da će završiti u šinterskim kolima. Loznički šinteri su od kraja januara na prinudnom "odmoru" i za sada se ne zna kada će se vratiti svom poslu. Na "pauzu" ih je poslala krivična prijava ljudi koji brinu o životinjama.
– Udruženje za zaštitu životinja iz Subotice podnelo je javnom tužiocu u Loznici krivičnu prijavu protiv nas zbog hvatanja i uništavanja pasa i mačaka lutalica. Terete nas da to činimo na nehuman način a juče su ovde bili inspektori za privredni kriminal i njima je data kompletna dokumentacija, ugovori i sve ostalo. To će biti prosleđeno tužilaštvu pa ćemo videti šta će ono reći, da li se radi o krivičnom delu ili ne. Udruženje smatra da prema sada važećim zakonima ne može da se radi ni humano uklanjanje pasa i mačaka lutalica, mada je naše mišljenje drugačije ali neka tužilaštvo da poslednju reč. Zbog ove krivične prijave obustavili smo rad šinterske službe i to će trajati dok se slučaj ne reši – kaže Ljubinka Nikolić, zamenik direktora KJP "Naš dom", dodajući da je prijava podneta i protiv Veterinarske stanice u Loznici koja je vršila humano uklanjanje pasa lutalica.
KJP "Naš dom" uklanjanje životinja sa javnih površina radi po ugovoru sa opštinom koja je osnivač preduzeća. Ljubinka Nikolić kaže da sada nastaje problem što će psi i mačke lutalice nesmetano švrljati gradom a "Našem domu" će biti smanjeni prihodi za oko 250.000 dinara mesečno, koliko dobijaju od opštine za uklanjanje lutalica.
– Radi se na pronalaženju rešenja koje mora sa nama da traži pre svega opština, kao osnivač. Mi ćemo i dalje morati da sklanjamo lutalice sa ulica i iz parkova i da ih otpremamo u neke azile – kaže Nikolić dodajući da, dok se ovo ne reši, četvorica radnika šinterske službe rade neke druge poslove.
Šinterska služba u okviru KJP "Naš dom" postoji od 2001. godine i hvatanje životinja uvek je radila na najhumaniji mogući način. O tome koliko životinja godišnje sklone sa ulica u preduzeću nisu bili voljni da govore, da tim podacima "ne bi iritirali Društvo za zaštitu životinja". U ponedeljak je inače u Loznici zakazana osnivačka skupština Društva za zaštitu životinja a u "Našem domu" kažu da će im to možda pomoći da se zajednički nađe pravo rešenje za ovaj veliki problem.
I pored sigurno velikog broja sklonjenih pasa, najčešće onih koje neodgovorni vlasnici iz okolnih sela pazarnim danom dovoze i ostavljaju u gradu, nije retka slika da se po Loznici šetaju psi lutalice. Dešava se da po gradu krstari čopor od po desetak pa i više njih. Nije teško zamisliti šta bi se desilo da se na nekog prolaznika usmeri čopor, što se do sada nije dešavalo. Dok tužilaštvo ne kaže svoje loznički psi i mačke lutalice su bezbrižni. Samo da ne dojave srodnicima iz okolnih mesta pa da svi pohrle u ovu za njih trenutno slobodnu zonu.