Centri za preventivne zdravstvene usluge

20. 02. 2007. 23:36

Семинар здравствених радника (Фото Фонет)

U sedam domova zdravlja postoje centri za preventivne zdravstvene usluge, a cilj je da budu oformljeni u ostalih devet, najavio je juče dr Vladan Šubarević, član Gradskog veća za zdravstvo.
On je na seminaru za zdravstvene radnike, održanom u zgradi Gradske uprave, objasnio da će u ovim centrima uskoro biti pokrenute akcije za borbu protiv karcinoma dojke i grlića materice.


Lekari su istakli da su preventivni centri namenjeni pre svega radno sposobnom stanovništvu i starijima od 65 godina, koji bez čekanja i redova mogu u bilo koje doba dana da provere svoje zdravstveno stanje. Medicinari zaposleni u centrima će svim zainteresovanima izmeriti pritisak, nivo šećera u krvi, težinu i visinu, proceniti da li osoba ima faktore rizika za nastanak teških oboljenja i uputiti je u odgovarajuće savetovalište. Podaci govore da dve trećine ljudi kod nas umiru od bolesti koje se mogu sprečiti, a da su najveći problemi visok krvni pritisak, šećer u krvi i gojaznost.

– Profesionalnu karijeru započeo sam u Škotskoj kao hirurg i zadovoljan sam što sam spasao veliki broj života. Ali, treba imati na umu da upravo lekari u domovima zdravlja mogu najviše da pomognu građanima. Preventiva je izazov za budućnost u koju zajedno moramo da se uključimo – istakao je dr Brajan Poter, rukovodilac projekta "Unapređenje preventivnih zdravstvenih usluga u Srbiji".

Dr Snežana Stevanović, gradski sekretar za zdravstvo, ovom prilikom je objasnila da je u toku prošle godine svakoga dana oko 50.000 građana tražilo pomoć lekara u domovima zdravlja.

– Problemi sa kojima se susrećemo su izrazita depopulacija, veliki broj obolelih od hroničnih nezaraznih bolesti, neprepoznavanje zdravih stilova života, neujednačeni uslovi za pružanje zdravstvene zaštite, kao i nedovoljno sagledavanje potreba osoba sa invaliditetom. Jedan od naših ciljeva je pomeranje težišta aktivnosti domova zdravlja sa bolesti na zdravlje i faktore rizika. Najvažnije je da ljudi budu zadovoljni radom zdravstvenih službi – rekla je Stevanovićeva na predavanju "Centri za prevenciju kao deo Strategije razvoja primarne zdravstvene zaštite u Beogradu".

Seminar je organizovao Sekretarijat za zdravstvo u saradnji sa timom projekta "Unapređenje preventivnih zdravstvenih usluga u Srbiji" i Gradskim zavodom za javno zdravlje.