Barokna gozba
„Нимбус“ на Нимбус фестивалу Фото Р. Крстинић
Bez obzira na to što se koncert odvijao u maloj i mračnoj sali Bitef teatra, ansambl „Nimbus”, jedan od učesnika „Nimbus festivala 2012”, naslovljenog „Barokna muzička gozba”, uspeo je već prvim tonovima da oslika ono što je uobičajen doživljaj muzike iz tog perioda. Poletne melodije zvučale su poput muzičke podloge za raskošan i otmen piknik u nekom idiličnom pastoralnom predelu, muzika koju trupa svira za plemiće i celokupnu dvorsku svitu koji su izašli u prirodu da uživaju u letnjoj večeri. Tonovi su proletali vazduhom lagano i brzo kao svici. Već drugom kompozicijom, u taj prizor je uneseno naličje baroka i sve očitija melanholija nota je, metaforički, piknik iz ugodnog letnjeg sumraka, koliko god on bio dugačak, neprimetno prenela u sparnu i tešku noć.
Ansambl „Nimbus” je nastao pre tri godine. Četvoro muzičara okupljenih u njemu sviraju na autentičnim baroknim instrumentima poput traverza i teorbe.Na programu su im sinoć bila dela Falkonijerija, Kapzbergera, Kastela, Maraisa, De Vizea, Fon Bibera, Đemijanija, Hendla i Baha.
V. V.