Najveći računi za reklame
Прескупо предизборно рекламирање (Фото АФП)
Po stranačkim izveštajima o troškovima predizborne kampanje, u koje je "Politika" imala uvid, za reklamiranje, odnosno plakate, oglase, spotove, plaćene emisije i publikacije potrošeno je najviše novca. Toliko da su troškovi putovanja, izbornih skupova i ostalih aktivnosti praktično zanemarljivi u odnosu na reklame. Po nezvaničnom izveštaju iz Republičke izborne komisije, nekoliko stranaka – DS, SPS, SPO i koalicija LDP-GSS-SDU-LSV potrošile su na njih i znatno više od ukupno dozvoljene i prikupljene svote novca.
Najviše novca za reklamiranje izdvojila je Demokratska stranka – oko 119 miliona dinara, što je skoro 16 miliona više od ukupno prikupljenih 103.604.366 dinara. DS je, gledajući ukupne troškove, nakon izbora "u minusu" gotovo 30 miliona. Po troškovima reklamiranja sledi Srpska radikalna stranka koja je za to potrošila nešto više od 110 miliona dinara, ali joj je ukupno raspolagala sa 137 miliona, tako da je ovoj stranci, uz sve troškove, na kraju ostalo 17.805.040 dinara.
Koalicija Demokratska stranka Srbije – Nova Srbija potrošila je za reklamu skoro 103 miliona dinara, ili za gotovo 10 miliona manje od prikupljenog novca. Najviše je, u odnosu na dozvoljena sredstva za reklamiranje, potrošila koalicija LDP-GSS-SDU-LSV, koja je u medijsko predstavljanje uložila oko 65 miliona dinara, a ukupan dozvoljeni iznos za kampanju joj je bio nešto manje od 24 miliona. Po nezvaničnim podacima, ova suma je ukupno prekoračena za 50.639.771 dinar. Sledi stranka koja nije ušla u parlament, PSS – Bogoljuba Karića koja je samo za reklamiranje izdvojila 67.402.800 dinara, ali je ukupno potrošila 46.241 dinar manje od prikupljenog i zakonom dozvoljenog iznosa. G17 plus potrošio je sličnu svotu od 64.465.574 dinara, a sa ukupnim troškovima je "u plusu" 21 dinar. Po ulaganju u reklamu sledi SPO, koji je uložio oko 41 milion dinara i premašio dozvoljena sredstva za oko 25 miliona. Socijalisti su za reklamu potrošili skoro 40 miliona, a napravili su minus nešto veći od 21 milion. Troškovi ostalih, manjih stranaka, i za reklame su bili znatno niži i ne prelaze dozvoljene iznose. SDP-PUPS je potrošila 10,5 miliona za spotove, emisije i plakate, sledi SVM Jožefa Kase sa 6,7 miliona, dok je GG Branko Pavlović "Zato što mora bolje" potrošila oko 4,5 miliona, Lista za Sandžak 4,3, Koalicija vojvođanske partije mr Igor Kurjački 2,9, Koalicija Albanaca preševske doline 2,6, Romska partija Šajn Srđan 2,4, a Socijaldemokratija Nenada Vukasovića 2,1 milion dinara. Reformisti Niša potrošili su za reklame 1,8 miliona, DZS Obrena Joksimovića 1,7, Unija Roma Srbije 649.000 dinara, dok je Koalicija "Mađarska sloga" objavila samo izveštaj o troškovima Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara po kom je potrošila 961 hiljadu dinara. Od stranaka koje su potrošile više novca nego što su prikupile, DS je navela da će 29,8 miliona manjka koje je predstavila kao neplaćene račune, platiti do kraja godine iz redovnih prihoda stranke na osnovu Ugovora o medijskim uslugama, SPS navodi da će preostali dug platiti kada stignu sredstva od donatora i članarine, dok ostale stranke ne objašnjavaju u izveštajima kako će se "iščupati" iz duga, ne navodeći ni poreklo viška potrošenih para. Inače, RIK je najavio da će od Republičke radiodifuzne agencije zatražiti i dokaze emitera da su svima omogućili jednake uslove reklamiranja, odnosno proveriće da li su u izveštajima prikazani i eventualni pokloni u vidu neplaćenih usluga. Sekretar RIK-a Jasminka Jakovljević izjavila je juče za naš list da predstoji revizorska kontrola ovih izveštaja, kojom do 19. maja treba da se proveri tačnost podataka u izveštajima. RIK na narednoj sednici treba da odredi posebnog revizora, a koji će i zvanično utvrditi razlike u vremenu od 90 dana. Po Zakonu o finansiranju stranaka, svim izbornim kandidatima je iz budžeta propisano 20 odsto ukupne sume za kampanju, onima koje su osvojile mandate, ostatak novca srazmerno broju osvojenih, a svima je dozvoljeno da iz privatnih izvora sakupe sumu koja iznosi najviše 20 odsto ukupnog izdvajanja budžeta za izbore, što je sada 64 miliona dinara. Po zakonu, ukoliko su stranke potrošile više od propisanog, kažnjavaju se novčanom kaznom dvostruko većom od sume koja je višak, dok se odgovorno lice iz stranke kažnjava novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara.