Zvezdina realnost
U ambijentu o kojem će se još dugo pričati, Crvena zvezda se suočila sa jednim od najmoćnijih košarkaških klubova mimo NBA, ali i sa svojom realnošću. Španski Real je pokazao zašto se nalazi na prvom mestu najboljeg nacionalnog prvenstva Evrope i da je imun na pritisak više od 7.000 vatrenih navijača, pa sa velikom prednošću – 72:83 (23:22, 21:23, 13:23, 15:15) može i pre revanša da razmišlja o polufinalu Kupa Uleba.
Vrhunac igre domaćina bio je već u 18. minutu (42:35), kada se razigrao Burks, međutim, gosti su ipak otišli na odmor sa prednošću (44:45). U nastavku je Real savršeno preciznom igrom doveo Zvezdu u totalno podređen položaj, a za nju je posebno bio koban Felipe Rejes, igrač koji nema ni dobar šut ni dobru tehniku a ni dovoljnu visinu za krilnog centra, ali ima srce veće od košarkaške lopte. Bulok je, po navici, odigrao profesorski, a Smit je pokazao šta su odlike vrhunskog beka šutera. Bivši igrač Partizana Blagota Sekulić je opravdao očekivanja trenera Plaze, uknjiživši po šest poena i skokova.
Oni koji budu ovakav ishod objašnjavali frazom da "Zvezda nije imala svoje veče", daleko su od istine, jer bio je ovo tipičan primer "naplate suvog kvaliteta". Real i Zvezda su ko nebo i zemlja i taj utisak ne može da promeni ni ubedljiva pobeda "crveno-belih" pre tri meseca (100:81), jer jedno je takmičenje u grupi a drugo nokaut-mečevi.
Ipak, većina je iz "Pionira" izašla punog srca, jer Zvzdina publika je u navijanju ono što je Real na terenu i zaslužila je čistu desetku. Zvezdini igrači su izlazili na bis, a jedna grupa od oko 200 navijača je ostala u hali i pola časa posle meča, pevajući jedno vreme zajedno sa Milanom Gurovićem.
Realov trener Đoan Plaza je rekao posle utakmice:
– Pobedili smo na jednom od najtežih gostovanja u Evropi. Posle prvog meča u Beogradu, kada smo se još uigravali, naš tim je očvrsnuo i ovo što smo sada videli je realan odnos snaga. Posle revanša u Madridu želim Zvezdi sve najbolje.
Zvezdin trener Dragan Šakota, suočen sa sve većim horom koji traži njegovu smenu, izjavio je da je ovo njen maksimum:
– I pre i posle meča ostaje isti utisak: Real je mnogo jači od nas. Dok smo imali snage i adekvatne izmene, uspevali smo da se nosimo. Ne bih se složio da se igrači nisu borili. Real je najbolji tim u Španiji. Žao mi je zbog navijača, koji su ostali da navijaju i posle meča. Zvezda trenutno nema tim za Evroligu, ali Srbija zaslužuje da ima dva kluba u tom takmičenju, pre svega zbog ovakvog ambijenta. Nadam se da će FMP stići do finala jer bi to našoj zemlji donelo još jedno mesto u Evroligi. Imamo obavezu da u Madridu odigramo muški.
DVORANA: Pionir. GLEDALACA: više od 7.000. SUDIJE: Zjemblicki (Poljska), Kerebuč (Italija) i Čikijevič (Poljska).
CRVENA ZVEZDA: Milošević 2, Marković, Popović 8, Kovač 6 (trojke 1-2), Mišanović 2, Gurović 19 (2-6), Radivojević 6 (1-2), Dragićević 16 (3-6), Antić 9 (1-3), Burks 5. Nisu igrali: Aleksandrov i Popadić. TRENER: Šakota.
REAL: Smit 15 (3-7), Sekulić 6 (0-1), Rejes 19, Milić 5, Ernandez-Sonseka, Hervel 9 (1-1), Tunčeri, Bulok 22 (4-9), Lopez 5 (0-2), Tomas 2 (0-2). Nisu igrali: Mumbru i Nguema. TRENER: Plaza.
-------------------------------------------------------------------------
Gurović: Žao mi je zbog navijača
Najbolji Zvezdin igrač Milan Gurović je ostao u hali sa navijačima i pola sata posle meča, a kada se otrgao njihovog zagrljaja dao je izjavu:
– Nisam zadovoljan. Morali smo da odigramo bolje. Dali smo sve od sebe. Žao mi je zbog navijača, koji su nas bodrili i posle meča.