Sprečavanje porodičnog nasilja
"Svaka četvrta žena trpi fizičko ili seksualno nasilje, a svaka treća koja trpi zlostavljanje ima i tragove telesnih povreda", saopšteno je na skupu organizovanom u ponedeljak u zgradi Gradske uprave. Sastanak pod nazivom "Uspostavljanje standarda i modela postupanja u primarnoj zdravstvenoj zaštiti sa ženom žrtvom nasilja" je održan sa namerom da se zdravstvenim radnicima predstave definisani modeli za postupanje sa ženama žrtvama nasilja.
Prema podacima Autonomnog ženskog centra (AŽC) koji je u saradnji sa Sekretarijatom za zdravstvo organizovao skup, čak 78 odsto zlostavljenih žena nema naviku da prijavljuje nasilje koje najčešće ostavlja telesne, psihološke, socijalne i fatalne posledice po žene u koje se ubrajaju ubistvo, samoubistvo, smrt u trudnoći i zaraženost sidom. Oko 12 odsto žena odlučuje da se za pomoć obrati policiji, zdravstvenim ustanovama 10 odsto njih, a centrima za socijalni rad svega devet odsto.
Jedno istraživanje AŽC je pokazalo da je trećina ispitanica barem jednom napustila kuću zbog fizičkog ili seksualnog nasilja, da su u 23,8 odsto slučajeva žene navele pijanstvo partnera kao razlog za maltretiranje, a u 24,2 odsto ljubomora je bila uzrok dizanja ruke na ženu.
Dr Stanislava Otašević, koordinatorka zdravstvenog programa Autonomnog ženskog centra, objasnila je da nasilje često počinje
upravo onda kada žena ostane trudna.
– Uloga zdravstvenih radnika je da otkriju, spreče, leče i uteše žene. Nasilju nisu samo izložene žene, već i muškarci, deca koju maltretiraju roditelji, starije i nemoćne osobe koje zlostavljaju deca. Statistika o broju onih koji su izvršili samoubistvo zbog nasilja ne postoji – istakla je dr Otašević.
Na skupu je predstavljen model za prepoznavanje i dokumentovanje nasilja u porodici koji će zdravstvenim radnicima u domovima zdravlja pružiti podatke o nasilju u porodici. Predloženi model obuhvata prepoznavanje, otkrivanje i dokumentovanje nasilja, procenu njegovih posledica, podršku pacijentkinji, upućivanje i dalje praćenje žena.
– Mi već dugo sarađujemo sa Autonomnim ženskim centrom. Oformili smo tim koji ima lekare svih specijalnosti i specijalnog koordinatora. Naši lekari su prošli seminare i preneli stečeno znanje svojim kolegama. Lekar kome se zlostavljena osoba obrati dužan je da to prijavi lokalnoj stanici policije koja o tome obaveštava tužilaštvo, jer je neprijavljivanje vid saučesništva. Dešava se i da nam AŽC uputi pacijentkinje na dodatne preglede – objasnila je dr Dragana Nalić, direktorka Doma zdravlja "Voždovac".
U akciju su uključene ekipe šest domova zdravlja, a Gradski sekretarijat za zdravstvo će i u ostalih deset organizovati podršku ovoj kampanji. Projekat se sprovodi u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i finansijsku pomoć Kanadske međunarodne agencije za razvoj i britanske agencije "Cafod".